Telefonundaki DEAŞ içeriklerine ulaşılmaması amacıyla dişiyle pus derisini koparmış

Yıldırı örgütü DEAŞ’ın sanki Adana sorumlularından tutuklu iki sanık karşı “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 15’er yıla büyüklüğünde mahbes cezası istemiyle dava açıldı.

DEAŞ ve çatışma bölgeleriyle irtibatları bulunduğu iddiasıyla 17 Şubat’ta tutuklanan M.H.M. ve A.S. hakkında ölçülü müddeiumumilik soruşturması tamamlandı.

Suriye uyruklu sanıklar hakkında “silahlı yıldırı örgütüne unsur olma” suçundan 15’er yıla kadar mapushane cezası istemiyle hazırlanan savca, Adana 11. Çetin Ukubet Mahkemesince akseptans edildi.

İddianamede, Inanma Umumi Müdürlüğü (EGM) Terörle Savaş Ofis Başkanlığının hikmet iletim raporuna vadi verildi.

Raporda vadi düz yıldırı örgütü DEAŞ’ın Türkiye’bile eleman kazanma ve geri hizmet destek terazi faaliyetlerini sırıklamak üzere kodifikasyon arayışına girdiği ve bu kapsamda “Lecne” adı sunulan ayrımsız takım oluşturduğu bilgisi iddianamede anlatıldı.

İddianamede, “Lecne” grubunun Adana’da DEAŞ’ın neymiş Türkiye emiri Mahmut Özden’e tutkun Yamaçlı grubu ile rabıtalı olduğu, Suriye’den Türkiye’ye eylem açmak üzere akmak isteyen teşekkül mensuplarına müzaheret ettikleri, şifreli programlar üzerinden görüşerek onlara “sakıncasız kat”, ailelerine maddi bindi ve eylemlerde kullanılmak için silah ve patlayıcı ayarladıkları, M.H.M. ve A.S’nin birlikte bu takım içre meydan aldığı belirtildi.

Telefonundaki örgütsel içeriklerine ulaşılmaması için dişiyle parmak derisini koparmış

İddianamede, polis ekiplerince adresine planlı operasyonla yakalanan maznun M.H.M’nin sağlıklı umum işaret parmağının derisini dişiyle ısırarak kopardığı, sanığın bu eylemini, tuş kilidi parmak iziyle açılan çökertme telefonundaki örgütsel bilgilerin deşifresini çalmak amacıyla yaptığı vurgulandı.

İddianamede, maznun engellemeye çalışsa de çökertme telefonun açıldığı ve içerisinde çok sayıda örgütsel doküman, DEAŞ mensuplarına ilişkin fotoğraflar, örgütsel muhtevalı yazışmalar ve görüntüler bulunduğu kaydedildi.

İddianamede beyanına düz verilen şahit M.A. bile “M.H.M, örgütün Türkiye sorumlusu ‘Refik’ harf ünlü kişiye bağlı yerine çalışırdı. Örgütün bu faaliyetlerini Türkiye’de hep 5 kişi yürütür, bunlardan birisi da M.H.M’dir. M.H.M. ile ego Adana’da buluştuk. Kendisi teşekkül namına servet tevzi işlerini yürütüyordu.” ifadelerini kullandı.

Suriye’deki arbede bölgeleriyle bağlantılı oldukları ve yıldırı örgütü DEAŞ’ın neymiş arka dozaj yöneticilerinden buyruk aldıkları bildirilen sanıklar M.H.M. ve A.S’nin “silahlı terör örgütüne uzuv olma” suçundan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Tutuklu M.H.M. ve A.S. ise suçlamaları kabul etmedi.

Share: