TEKNOFEST’te yarışan öğrenciler, parmak iznden öğrenme karnesini çıkartıyorlar

TEKNOFEST’te yarışan öğrenciler, inç iznden öğrenme karnesini çıkartıyorlar

SAMSUN – TEKNOFEST KARADENİZ’de yarışan öğrenciler, pus izi analizinden kişilerin bittabi öğrenebildiğini gösteren karne yapmayı başardı.

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Eğitim Bilimi Bilimleri Yüksek Lisans Öğrencisi Hacı İsmail Çıngı ve ekibi, finalleri Samsun’de yapılan TEKNOFEST KARADENİZ’birlikte Eğitim Uygulayım Bilimi Yarışmaları alanında yarıştıkları proje ile 37 bin 254 takım arasından akıbet 3 bando arasına kaldı. Projede, çocukların inç izleri alınarak yapılan analiz sonucu zahir daha niteliksiz öğrenebildiklerinin karnesi çıkartılıyor.

“Pus izlerinin anlaşılan herif gruplarında benzediğini ayırt ettik”

Belli eş gruplarında parmak izlerinin birlik gösterdiğine değinen Hacı İsmail Zerre, “2017 yılında yaptığımız araştırmada pus izlerinin galiba âdem gruplarında benzediğini fark ettik. Araştırmamızı derinleştirdiğimizde muhtemelen yetenek gruplarındaki insanların pus izlerinde manalı bilgiye rastladık. Elan sonra bu yetenek gruplarındaki insanların şüphesiz öğrendiği ile ilgili yetenekleri, kabiliyetleri, bilgiyi belleğe el işi teknikleri, adale tipleri ve öğrenme stilleriyle ait kösemenlik yapabilecek aynı sentetik zeka programı geliştirdik. Pus izlerini analiz ediyoruz. Çözümleme sonucunda tıpkısı raporlama işlemi oluyor. Raporlama işleminden sonra metni verdiğimiz kişiye anlamayla ait ruh bilimsel danışmanımız metni çocuğa, öğretmenine ve velisine lacerem kullanacağına dair kılavuzluk ediyor. 1 kamer sonra de gene inç izini raporladığımız kişiye ulaşıp, raporda anlattığımız öğrenme stratejilerini yetişek süresince uygulayıp uygulayamadığını sorduk. Raporun bağdaşmaz tıpkısı yeri var mı yok mu diye niteleyerek soruyoruz” dedi.

“Çocuklarımızın pekâlâ daha niteliksiz öğrendiğini gösteren tıpkı karne veriyoruz”

Yapılan analiz sonucu öğrenme karnesi verdiklerine değinen Parça, “Amacımız ticari bire bir im imar etmek değil. Öyle olsa TEKNOFEST’e gelmezdik. Amacımız ilmî ayrımsız mecrada bilimi eğitime çoğaltmak. Zira çokça yetenekli çocuklarımız bazı falsolu uygulamalarla dayalı maatteessüf değerlendirilemeden kaybedilebiliyor. Birtakım eş görerek, bazen duyarak, kimi simgesel, birtakım uygulayarak kimi bile sahne kurarak öğrenir. Herkesin izan çerçevesi çok ayrımlı. Daha Çok insanlar bunun farkına vardı. İnsanlar zahir elan macerasız öğrendiğini çıktı biliyor ama bunun bilincine varan kişinin yaşı itibarı ile eğitim-öğretim hayatı çoktan bitmiş oluyor. O yüzden bizler çocuklarımızın elbette elan gösterişsiz öğrendiğini gösteren bir öğrenme karnesi veriyoruz. Bu süreçte dahi pus izinden öğrenme karnesini oluşturduğumuz çocuğa kösemenlik ediyoruz. Tığ bu işlemi 5-6 yaşındaki çocuklara yaptığımızda eminin o çocukların öğrenimini kolaylaştırmada çok faydamız olacak. Bire Bir çocuğun hayatına müspet aynı dokunuşumuz olsa, bu alın terimize değeceğine inanıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: