Tekirdağ’da demonstrasyon sahasına ekilen ayçiçekleri hasat edildi

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) yoluyla 2022 yılında uygulamaya konulan “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında oluşturulan tanıtım gösterisi sahasına ekilen ayçiçeklerinin hasadı yapıldı.

Vali Aziz Sebep, Edirköy Mahallesi’ndeki günâşık tarlasında düzenlenen törende, evcil tohumun önemine belen etti.

Ayçiçeği tarlasında incelemelerde bulunduklarını belirten Saika, şöyle konuştu:

“Dışa bağımlılığımızı kesmek, öz tohumlarımızı üretmek için burada toplandık. Kendi üretebildiğimiz tohumlarımızı inceliyoruz, hangi zürriyet henüz bereketli ve yağ oranı henüz fazla ise bunu yayınlaştıracağız. Yarına dair olan umudumuz artıyor. Ego burada olan ve sıfır bilcümle zürriyet üreticilerinin emeklerinin vahi olmayacağına inanıyorum. Hepsini tebrik ediyorum ve bu vesileyle tohum denemeleri için tarlalarını bahçelerini tahsis fail herkese çokça teşekkürname ediyorum.”

Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal ise tohumların nazik bölümünün ancak dışından ithal edildiğini söyledi.

Yerli tohumu yaygınlaştırmayı hedeflediklerini vurgulayan Öcal, “İnşallah ‘demonstrasyon’ dediğimiz toprak günlerimizde oluşacak verileri vatandaşımıza anlatarak, evcil ayçiçeğimizi ülkemizde yaygınlaştırmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

Programa Saray Kaymakamı Kesat Ünal ve üreticiler üstelik katıldı.

Toplam 7 ilde geçerli evcil ve milli tuhaf ayçiçeği tohumlarının yaygınlaştırılması projesinde esas hattı Türkiye’ye ilgili olan, tafsilatlı yıllar böylece domestik geniş hatları kullanılarak ıslahat edilen yerli ve milli melez gündöndü tohumlarının yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında Tekirdağ’da yüzde 75 Nezaret hibeli 3 farklı evcil zürriyet, 380 maraba ailesine bütün 3 bin kilogram dağıtıldı. Dağıtılan yerel tohumlar 10 bin dekar alanda ekildi. Saray ilçesinde 105 çiftçiye 530 kilo soy sop dağıtımı ile bin 300 dekar alanda ayçiçeği ekimi gerçekleşti.Share: