Tedavi için Türkiye’yi seçen MS hastası İngiliz müspet sonuç aldı

Multiple Skleroz (MS) teşhisi konulan ve ülkesinde muteber tedaviye karşın hastalığı ilerleyici İngiliz öğretim üyesi Osman Latiff, iflah çıkarmak için başvurduğu Antalya Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesinde gördüğü robotik rehabilitasyona müspet cevap verdi.

Londra Royal Holloway Üniversitesi Gün, Yöntem ve Arsıulusal İlişkiler Bölümü Akademisyen Dr. Latiff’e 10 sene önce tababet literatüründe “Primer Progresif MS” namına adlandırılan ve tezelden ilerlediği amacıyla bodur sürede hastayı engelli arkaç getirebilen MS teşhisi konuldu.

Ülkesinde gördüğü tedaviye karşın denge bozukluğu işlek, sık sık sakıt ve halsizlik şikayeti kalan 40 yaşındaki Latiff, hastalığı ilerleyince Avrupa’nın yanında ESIR ve Türkiye’deki tedavi imkanlarını araştırdı.

İngiliz akademisyen, Türkiye’de MS’e merbut yürüme ve denge bozukluklarının tedavisinde kudretli olunduğunu öğrenince tedavisine burada devam etmeye değişmeyen verdi.

Türkiye’bile kıpırdak dayısıyla mülaki Latiff, yakınlarıyla Antalya Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Burada zaruri klinik tetkikleri değerlendirilen İngiliz hastaya, Türk firması marifetiyle üretilen yol rehabilitasyon robotu RoboGait ile tedaviye başlandı.

Seanslar sonrası kendisinde müspet gelişmeler gözlemleyen Latiff, AA muhabirine, ince zamandır MS ile savaşım ettiğini, yürümekte sıklet çektiğini, sonsuz güçsüz olduğunu söyledi.

Türkiye’dahi makbul robotik tedavinin beyninin yenilenmesini de sağladığını tamlayan Latiff, “İngiltere’da tedaviye erişme süreci çok teferruatlı sürüyor ve şifa bulamadım. Burada lahzada birleştirme edildi, herkese teşekkürname ederim. Bana muteber tedavi küçük haddinden fazla çalışkan, iyileşmemde süratle olgunluk yaşadım. Etibba, umum takım yakından ilgileniyor. Otama amacıyla Türkiye’yi herkese kaynak ediyorum. Benzeri süre burada tedavime bitmeme edeceğim.” diyerek konuştu.

Hastanın dayısı Aftab Alam Mohammed ise yeğeninin onma bulması amacıyla nerede, hangi tedavinin uygulanması gerektiğine dayalı uzun süre araştırı yaptıklarını anlattı.

Türkiye’deki tedaviden memnun kaldıklarını dile getiren Mohammed, “İyi kim burayı tercih etmişiz. Tedavisine burada aynı süre henüz bitmeme edilecek.” dedi.

“Robotik rehabilitasyonun motor kaybını düzeltmen etkisi var”

Robotik rehabilitasyon ünitesinin mesul hekimi Doç. Dr. Şebnem Koldaş Doğan ise alçalma, murdarilik yaralanması, serebral palsi, parkinson hastalığı ve MS gibi nörolojik hastalıklarda robotik rehabilitasyonun değişik geleneksel rehabilitasyon yöntemlerine yardımcı olarak kullanıldığında fonksiyonel kayıpların mankafa kazanılmasına ek yardım sağladığını vurguladı.

Denge, koordinasyon ve volta bozukluğu olan MS hastalarında yürüme biçiminin iyileştirilmesi için cihazın makro olduğunu aktaran Doğan, “Robotik rehabilitasyonun motor kaybını iyileştirici etkisi var. Uyguladığımız otama, MS hastalarında dara ve yürüme motor bozukluklarının iyileştirilmesine müteveccih yardım sağlamaktadır.” diye konuştu.

Fiziksel Tıp ve Iyileştirme Kliniği uzmanlarından Doç. Dr. Meral Bilgilisoy Sürgün ise hastanın dolaşma biçiminde düzelme temin etmek, angarya problemlerini ve sukut riskini azaltabilmek hedefleriyle robotik rehabilitasyon tedavisi planladıklarını kaydetti. Çımbar, “Hastamızın motivasyonu haddinden fazla erdemli, hastanemizden aldığı hizmetten çok kıvançlı.” ifadesini kullandı.

Share: