TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırı Komisyonu’ndan huzurevi ve şefkatlilik evi ziyareti

Türkiye Balaban Kavim Meclisi (TBMM) Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve SELIM Parti İstanbul Mebus Erol Kaya, “BM, nüfusunun yüzdelik 10’u 65 yaşın üstünde olan toplumları, yaşlı toplum yerine kabul ediyor ve tığ çıktı Türkiye olarak bu kategoriye girmiş bir ülkeyiz.” dedi.

Kaya ve komisyon üyeleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi Rüzgarlı Şefkatlilik Evi ve Seyranbağları Yaşlılar Yurdu’nde incelemelerde bulundu.

İlk olarak Rüzgarlı Sokak’taki sevecenlik evini mülakat eden heyet, burada Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Faruk Çınkı’dan bilgi aldı.

Daha sonraları Seyranbağları Yaşlılar Yurdu’ne geçen komisyon üyeleri, yaşlılarla dostane etti, sorunlarını dinledi. Komisyon, Ankara Içtimai Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit ve Yaşlılar Yurdu Müdürü Nurhan Yeşilyurt’tan çalışmalar hakkında bilgelik aldı.

Komisyon Başkanı Erol Kayaç, alt kurul namına bugüne kadar sivil sosyete kuruluşlarını, akademisyenleri ve hava temsilcilerini dinlediklerini belirterek, “Türkiye’da yapılan çalışmalara ait süfli yukarı zihnimizde tıpkı söve oluştu. Buradan yola çıkarak dinleyemediğimiz Türkiye’de faaliyette bulunan bilcümle kurumlarımızın tamamına bire bir yazı yazarak, çalışmalarını ve bize önerilerini aldık. Bundan Sonra raporumuzu yazmaya başladık, adım adım raporumuz şekilleniyor.” dedi.

Türkiye’nin nemli erkek gerçeği ile yüzleşmesini sağlamaya çalıştıklarını nâkil Kayaç, şöyle konuştu:

“Türkiye’dahi yetersizlik sorunu, milli tıpkısı sorun ve bu sorunun zihayat bir şekilde hissedilmesiyle ait ayrımsız çalışmayı tamamlamaya çalışıyoruz. BM, nüfusunun yüzde 10’u 65 yaşın üstünde olan toplumları buğulanmış sosyete namına akseptans ediyor ve tığ artık Türkiye adına bu kategoriye girmiş ayrımsız ülkeyiz. Sinop gibi Kastamonu gibi buğulu nüfusunun çok olduğu şehirlerimiz, Hakkari, Şırnak kabil dahi nüfusu haddinden fazla zihayat olan şehirlerimiz var. Ama benzeri mahiyet var ki Türkiye’nin güçsüzlük üzere tıpkısı sorunu var. Daha zaten ömrün uzadığı, doğurganlığın azaldığı bire bir tablo ile cebin karşıyayız. Verilerimizi dimdik tıpkı şekilde başlamak ve hükümetimize hele bir kez haritası niteliğinde raporu sunmak istiyoruz. Türkiye, 2023 seçimlerine giderken, hep siyasal partilerimiz zat intihap beyannamelerini hazırlarken, tüvana tıpkı şekilde, bütün milletvekillerimizden da benim beklediğim bu, kendi gündemlerine bunu alması ve Türkiye gündemine daha kıvrak bire bir şekilde gelmesini hatırlamak olacaktır.”

Türkiye’de 8 milyon yaşlı bulunduğunu hatırlatan Kayaç, 45-65 bandında ise 19 milyon kişi bulunduğunu bildirdi.

Kayaç, “Türkiye’da Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu’nun kocaman görevlerinden bir tanesi de 65 yaş altında kâin 45-65 yaş bandındaki 19 milyona mümasil insanımızın mıhlı yaşlanmasıyla ait süreçte atılması gereken adımları önermek. Metin kabarmak ve yaşlıların sorunlarını ıskalamamak gerektiğine inanıyorum.” diye konuştu.

Share: