TBMM Umumi Kurulu’nda “Hamburger” Tartışması… Engin Altay: Bay Eksiksizlik Babasız Hakkı Yemedi, Devleti Beşli Çeteye Peşkeş Çektirmedi

TBMM Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanlığı’nın Azerbaycan tezkeresi görüşülürken,  AKP Kayseri Milletvekili İsmail Emrah, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun ESIR ziyaretine ilgilendiren “Bizim heyetimizin KUL’deki programı anlaşılan. Zat umumi başkanları üzere KÖLE’de burger yemek amacıyla 8 saat ortadan kaybolmadı” dedi. CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Altay ise Karayel’e “Bay Kemal hamburger incir. Ben da soracaktım cheeseburger mi diyerek. Amma Mösyö Eksiksizlik babasız hakkı yemedi, devleti kentet çeteye peşkeş çektirmedi. Bay Kemal oğluna buradan dolar yollatıp, kızına ESIR’da gök tırmalayıcı diktirmedi. O gökdelenin hesabını vereceksiniz” karşılığını verdi.

TBMM Genel Kurulu’nda TSK’nın Azerbaycan’daki fariza süresinin ayrımsız sene daha uzatılmasına ait Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşüldü.Tezkereye ilgilendiren alay düzlük İYİ Tümen İstanbul Mebus Abdul Ahat Andican, tezkereye ait şunları söyledi:

“Elde ettiği balaban muvaffakiyet üzere Azerbaycan’ı ve zımnında kendimizi kutlamalı ancak galebe sarhoşluğu içerisinde hamasi nutuklar alaşağı etmek yerine bölgedeki gelişmeleri gerçekçi bir göz açısıyla değerlendirmeliyiz zira bizim namevcut varsaymamızla yahut ‘Yok hükmündedir’ dememizle bizim açımızdan inatçı hâller ortadan namevcut olmuyor.

Karabağ savaşının üzerinden iki yıl geçti, ne yazık ki bu dönemde Sedir gündemine getirdiğim kaygıların bazıları somutlaşmaya başladı. Önceki bu güya Artsakh Cumhuriyetiyle ilişkin bir durumu paylaşmakta kazanım vardır. Bu sözde cumhuriyet altını 3.170 kilometrekare ve 120 bin nüfusludur. 10 bini Ermenistan’dan, 10 bini üstelik yerli Ermenilerden tevessül etmek amacıyla 20 bin şahsiyet bire bir orduya sahiptir. Fransa’dahi, Ermenistan’de, Rusya’birlikte, Almanya’da, Avustralya’üstelik ve Orta Doğu ülkeleri üzere Beyrut’ta Tayvan’a eş nitelikte, daim neşelilik gösteren irtibat ofisleri oluşturmuşlardır. Bağımsızlık ilanı Ermenistan karışma hiçbir mutluluk tarafından tanınmamış olmakla gelişigüzel Abhazya, Cenup Osetya ve Transdinyester cumhuriyetleri marifetiyle tanınmıştır ve bu kendileri dahi tanınmamış 4 büyüklük aralarında tıpkı irtibat oluşturmuşlardır. Bu konuyla ilişkin enteresan bir diğer evolüsyon ise, Amerika Müttehit Devletleri bu cumhuriyeti tanımıyor olmakla alay malay, Kaliforniya özellikle girmek için ara sıra kent meclisleri Artsakh cumhuriyetini tanımaktadırlar.

Bu yıl mart ayında Avrupa Birliği Kurul Başkanı Charles Michel koordinatörlüğünde yapılan görüşmelerde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev 5 maddelik benzeri antlaşma sundu. Cemaziyelevvel Soçi’da Putin, Aliyev ve Paşinyan arasında yapılan toplantıda üstelik bu maddeler baştan gündeme getirildi. Neydi bunlar? Seçme iki devletin de ayrımsız diğerinin egemenliğini ve arazi bütünlüğünü tanıması. 1’inci yön buydu, bu konu çokça kebir arkadaşla çünkü Ermenistan’ın güya Artsakh cumhuriyeti car ettikleri Karabağ topraklarının Azerbaycan’a ilgilendiren olduğunun kabulü anlamına gelmektedir. 2) Kopça yerine gelecekte yerey talebinde bulunulmayacak. 3) Hudutlar belirlenecek. 4) Diplomatik münasebat başlatılacak. 5) Lehçe ulaşım ve taşımacılık yolları açılacak. Bu da elbette baştan beri konuştuğumuz ve anlaşmanın 9’uncu maddesinde gündeme getirilmiş olan Zengezur koridoruyla ilgilendiren tıpkı husus. Sabık yıl yapılan bu toplantıda Paşinyan bu 5 maddeyi akseptans ettiklerini ancak Karabağ’daki Ermenilerin güvenliğini üstelik sağlayacak benzeri bap elan arttırma edilmesi gerektiğini söylüyor.”

“ŞU AN RUSYA’NIN İKİ DUDAĞI ARASINA KALMIŞ”

HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Ermenistan ve Azerbaycan’ın mazi birbirlerine cebin sakil kullanmama konusunda ortaklaştığını kaydederek, “Evvel Soçi’dahi yapılan toplantıya başkanlık fail Putin, yakınlar üstelik Ermenistan ve Azerbaycan’dı. Biz oran ve ulusçuluk gözünden değil birlikte oradaki halklar gözünden meseleye baktığımız amacıyla, şöyle düşünüyoruz. Biz hem Azerileri, hem Ermenileri ahi halklar yerine görüyoruz. Devletleriyle çatışmalar olabilir amma nihayetinde burada yerli olan halklardır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin arz büyük hatası değme iki bölüt cömert halklar kadar bakmamasıdır. Bakmış olsaydı dün Soçi’bile Putin’in aile sahipliğinde değil belki İstanbul ya dahi Ankara’bile yapılabilirdi. Türkiye bu fırsatı kaçırmıştır, hepinize geçmiş olsun. Şu zaman Rusya tek dönemde olmadığı kadar Güney Kafkasya’evet yerleşmiştir. Şu dakika Rusya’nın iki dudağının arasına artmış benzeri kaderleri var, Azerilerin ve Ermenilerin” diyerek konuştu.

Özsoy, Türkiye’nin Azerbaycan ve Ermenistan çatışmasının sürekli barışa dönmesi üzere ceht göstermesi gerektiğini kaydederek, “Türkiye kalıcı barışa, istikrara dönmesi için görkem alabilir. Türkiye’nin bölgedeki bilcümle himmet alanlarında istikrar müessis olma özelliği vardır. Kullanır mı, ayrı iş. Şu asıl kadar kullanmadığını düşünüyoruz” dedi.

CHP Eskişehir Saylav Utku Çakırözer, iki kamer önceki Azerbaycan- Ermenistan arasındaki çatışmada kayıtlar olduğunu dile getirerek, “Hazar gücü adı altında oraya giden Zalim güçlerinin denetimi altında oraya revan, Azerbaycan topraklarında mevcut yasa dışı silahlı unsurlar, üçgen bildirinin hilafına bibi bölgeyi tecezzi etmiş değil” diye niteleyerek konuştu.

Çakırözer, Rusya’nın bölgede etkisinin arttığını belirterek, Türkiye’nin anlaşmanın hiçbir durumunda olmadığını söyledi. Azerbaycan’bile akıbet birliklerini 10 yıl önceki çektiğini ve demin Cenup Kafkaslar’da yeniden yaşayış gösterdiğine özen calip Çakırözer, “AKP Umumi Başkanı ve Reisicumhur Erdoğan, bire bir yılda Putin ile bilmem kaç defa müzakere yapmakla övünüyor. Görüşüyorsunuz üstelik ne oluyor? Barış anlaşmasına bu görüşmelerin hangi katkısı var” diye sordu.

“AZERBAYCAN BAYRAĞINI ZECRÎ İKTİDARSINIZ SİZ”

Çakırözer, “Hatırlarsanız 10 sene önceki gine ayrımsız normalleşme süreci vardı. Doğruları, eğrileri vardı. Eğrisi Azerbaycan’ı dışlamanızdı. Demincek şahsiyetli aut yöntem dediğiniz amacıyla hatırlamak istemezsiniz ama Ermenistan Türkiye maçında stada Azerbaycan bayrağı sokmayı yasaklayan benzeri iktidarsınız siz” dedi.

Çakırözer, “AKP heyeti Amerika’ya gitti, yüzlerinde gülücüklerle döndü ‘Sorunları çözdük’ diye. Ne sorunu çözdünüz? PKK-PYD’ye desteği mi bitirdiniz? FETÖ’cülerin iadesini mi sağladınız? Pelosi’ye anlatabildiniz mi Azerbaycan’ın derdini? Bilfarz, Türkiye’ye, size bize, hepimize bühtan atarak soykırım yapmakla itham fail Pelosi’ye, Komutan Biden’a söyleyebildiniz mi “Siz hangi diyorsunuz? Tığ soykırımcı değiliz.” diyebildiniz mi? Tamamen güven. Tezkere konuşulurken bunların de konuşuluyor olması geçişsiz” diyerek konuştu.

AKP Kayseri Mebus İsmail Emrah, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyaretine ilgilendiren “Bizim heyetimizin ABD’deki programı anlaşılan. Özlük umumi başkanları kabil ABD’dahi burger kemirmek üzere 8 saat ortadan kaybolmadı. Bunu söyleyenin kendilerine bakması gerekir” dedi. Karayel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rapor itibariyle baktığımızda birlikte HDP ile bile olduklarını buna rağmen sözleşme içinde olmadıklarını, bu ittifakın altılı ganyan, yedili, sekizli inikat olmadığını anlatım ediyorlar. Söylemlerinin biraz geçmiş bakarlarsa benzeri olduklarını görecekler. Eş haklarından bahsedenler, PKK ile arasına mesafeyi koyamayan partinin…”

“CAHİT ÖZKAN’IN KONUMUNA DÜŞMEYİN”

HDP Kadro Başkanvekili Meral Müşavere Beştaş, karşılık vererek, “Sizin esas derdinizin, tıkanıklığınızı, açmazlığınızı girmek amacıyla benzeri yerlere saldırmakla meşruiyet devşirmeye çalışıyorsunuz” dedi. Beştaş, Ermenistan’a açık uğraş çağrısı yapıldığını kaydederek, “Cahit Özkan’ın konumuna düşmeyin, yazık. Yarın, diğer ahit resmi fikir değişir, siz birlikte vekilliğinizden olursunuz. Sizde ne iç politikada, ne dış politikada muvazene namevcut. Kaya Keleri üzere dış siyasetiniz da bağırsak siyasetiniz üzere değişiyor” diye vurguladı.

“AYNAYA BAKIN”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay de Karayel’e yanıt vererek, “Recep Tayyip Erdoğan hiçbir resmi sıfatı yokken, BENDE Başkanı Bush ile hangi görüştü, niçin gitti? Bush ile kaç kere görüştü, KÖLE’ye ne taahhütleri verdi” dedi.  Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karabaş Brunson olayında söylediklerini anımsatarak, “O rahibi aynı yere göndermem diyen Erdoğan, kuzu kuzu rahibi özel uçakla neredeyse paket servis Trump’a göndermiştir. Bu konularda bize söyleyecek lafınızın olması amacıyla geçmiş arkada aynalar var, aynaya bakın” diye niteleyerek konuştu.

Altay, “Mösyö Eksiksizlik hamburger ballıdarı. Ben de soracaktım cheeseburger mi diye. Ama Erkek Eksiksizlik yetim hakkı yemedi, devleti kentet çeteye peşkeş çektirmedi. Erkek Eksiksizlik oğluna buradan dolar yollatıp, kızına ABD’üstelik göktırmalayan diktirmedi. O gökdelenin hesabını vereceksiniz” diyerek vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı tezkeresi AKP, MHP, İYİ Öğür, CHP’li milletvekillerinin oyları ile kabul edildi.

Share: