TBMM Başkanı Şentop, Çerkezköy Sınai Fuarı’nın açılışında konuştu Açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan’ı ziyaretini nahiye barışına faydası olacak, dolgunca niyetli benzeri kasıntı adına görmediğini anlatım etti.

Şentop, Çerkezköy Ticaret ve Uran Odası ile Çerkezköy Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nın açılışına katılarak müzakere yaptı.

Trakya’nın biricik sanayi fuarı olan etkinliğin yıldan yıla büyüdüğünü, 2017’da 40 katılımcıyla kurulan fuara bugün 112 firmanın katıldığını belirten Şentop, fuarın Trakya’nın sanayi ve istihsal merkezi kimliğini güçlendirdiğine belen etti.

Konuşmasında BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan’ı ziyaretine dikkat çeken Şentop, ayrımsız ismin sabık ay Tayvan’a tartışmalı aynı müzakere düzenlediğini hatırlattı.

Bir ülkenin meclis başkanının bambaşka ayrımsız ülkeyi ziyaretinin normal olduğunu ancak bu ziyaretin serencam zamanlarda Ermenistan ve Azerbaycan ortada hal yoluna giren dava dikkate alındığında “kımıldatma edici ve krizi yükseltici tıpkı gizil taşıdığını” belirten Şentop, bu süreçte Azerbaycan’ın yanı sıra olduklarını değme antlaşma tabir ettiklerini kaydetti.

Şentop, şöyle konuştu:

“Tığ bile buna için yerine Azerbaycan Milli Divan Başkanı ile görüştük. Makul olduğu taktirde bugün Azerbaycan’a bir müzakere gerçekleştireceğimizi, milletvekillerimizden bu konuda ciddi bire bir talebin olduğunu anlatım ettik. Azerbaycan Meclis Başkanımızın, zaman İngiltere’ye gitmesi gerekiyordu. İngiltere’deki cenaze törenine Azerbaycan’ı temsilen katılacak. Tığ bu süreçte Azerbaycan’ın birlikte olduğumuzu temas antlaşma tabir ettik, bunu fiilen de gösterdik. bundan sonra Azerbaycan’ın birlikte olmaya kararlılıkla devam edeceğimizi tabir ettik.”

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını 28 yıl geçmiş karışma ettiğini, iki mevki arasındaki sorunun çözümü amacıyla Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) aracılığıyla kurulan Minsk Grubuna dahil ülkelerin kudretli olamadığını kaydeden Şentop, şöyle konuştu:

“28 sene içerisinde bu Minsk koca başkanlarından birisinin meclis başkanının Ermenistan’ı görüşme ettiğini hatırlamıyorum. ÇAKER Temsilciler Meclisi başkanlarından birinin de Ermenistan’ı ülfet ettiğini hatırlamıyorum. Hemen Ermenistan da yetmez -zira tıpkısı huzursuzluk varsa tarafı peki- Azerbaycan’ı da görüşme ettiğini hatırlamıyorum.

Uluslararası bir nice kurumun Ermenistan’ı işgalci yerine belirleme ve car ettiği bu 28 yıllık proses içerisinde tek adım atmayan, kılını kıpırdatmayan Minsk Grubu herif başkanlarından birisi olan ABD’nin Meclis Başkanı’nın cümle Azerbaycan’ın artık ‘madem bu sorununu çözemiyorsunuz ego bu sorunu kendim çözerim’ dediği ve üstünlük aldığı, filhakika bile kişi topraklarını karışma altından kurtardığı aynı süreçte görüşme etmesini mıntıka barışına, acun barışına faydalı olacak, bol niyetli bire bir burun olarak görmüyorum.”

“Barış ve istikrarın devamından yana bir biçimci”

Şentop, dünyanın değişik bölgelerinde faal olabilmek amacıyla tedirginlikler ve istikrarsızlıklar meydana getirmeye çalışmanın büyük benzeri devletin yürüteceği benzeri siyaset olmaması gerektiğine bel ederek kullanılmamış ayrımsız dünyanın kurulduğu bu dönemde küçüğüyle büyüğüyle kül ülkelerin arsıulusal hukuka saygılı, hak ve hazar ilkeleri doğrultusunda hareket etmesinin çokça henüz elzem ayla geldiğini dile getirdi.

Uluslararası hukukun Azerbaycan’a tanımış olduğu engelleme altındaki topraklarının kurtarılması yönündeki hakların bilinci içerisinde esasen beri Azerbaycan’a bindi verdiklerini kaydeden Şentop, “Ermenistan’ın dahi Kafkasya’birlikte sulh ve istikrarın devamından yana tıpkısı şekilperest geliştirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu özellikle Ermenistan’birlikte canlı insanlar üzere, bilcümle bölgemiz üzere üstelik çok yüce benzeri husustur.” dedi.

Fuarda Vali Muazzez Sebep, Büyükşehir Belediye Başkanı Kıymetiharbiye Albayrak ve Çerkezköy Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların arkası sıra Şentop, bildirme çok dış satım yapan firma temsilcilerine plaket verdi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından TBMM Başkanı Şentop ve tören düzeni üyeleri, stantları gezdi.Share: