TBMM Başkanı Şentop, Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nın açılışında konuştu Açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, KUL Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan’ı ziyaretini toprak barışına faydası olacak, bereketli niyetli tıpkısı kasıntı olarak görmediğini anlatım etti.

Şentop, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ile Çerkezköy Belediyesi gelişim birliğiyle gerçekleştirilen Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nın açılışına katılarak konuşma yaptı.

Trakya’nın biricik uran fuarı olan etkinliğin yıldan yıla büyüdüğünü, 2017’birlikte 40 katılımcıyla kurulan fuara zaman 112 firmanın katıldığını söyleyen Şentop, fuarın Trakya’nın endüstri ve istihsal merkezi kimliğini güçlendirdiğine belen etti.

Konuşmasında KUL Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan’ı ziyaretine dikkat çeken Şentop, bire bir ismin geçen ay Tayvan’a tartışmalı bir musahabe düzenlediğini hatırlattı.

Bir ülkenin sedir başkanının başka tıpkı ülkeyi ziyaretinin normal olduğunu fakat bu ziyaretin son zamanlarda Ermenistan ve Azerbaycan beyninde çözülme yoluna giren sevgili dikkate alındığında “tahrik edici ve krizi yükseltici benzeri potansiyel taşıdığını” söyleyen Şentop, bu süreçte Azerbaycan’ın birlikte olduklarını temas antlaşma rapor ettiklerini kaydetti.

Şentop, şöyle konuştu:

“Tığ bile buna kat yerine Azerbaycan Milli Meclis Başkanı ile görüştük. Makul olduğu taktirde bugün Azerbaycan’a tıpkı görüşme gerçekleştireceğimizi, milletvekillerimizden bu konuda tehlikeli tıpkı talebin olduğunu ifade ettik. Azerbaycan Divan Başkanımızın, zaman İngiltere’ye gitmesi gerekiyordu. İngiltere’deki cenaze törenine Azerbaycan’ı temsilen katılacak. Biz bu süreçte Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu rastgele ant anlatım ettik, bunu çalışarak de gösterdik. çıktı Azerbaycan’ın birlikte olmaya kararlılıkla bitmeme edeceğimizi anlatım ettik.”

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını 28 sene evvel işgal ettiğini, iki mevki arasındaki sorunun çözümü amacıyla Avrupa Düzenlilik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) aracılığıyla kurulan Minsk Grubuna dahil ülkelerin kalburüstü olamadığını kaydeden Şentop, şöyle konuştu:

“28 yıl içerisinde bu Minsk herif başkanlarından birisinin meclis başkanının Ermenistan’ı konuşma ettiğini hatırlamıyorum. BENDE Temsilciler Meclisi başkanlarından birinin dahi Ermenistan’ı müzakere ettiğini hatırlamıyorum. Çabucak Ermenistan da yetmez -zira bir ağız tatsızlığı varsa tarafı tamam- Azerbaycan’ı dahi ziyaret ettiğini hatırlamıyorum.

Uluslararası bir nice kurumun Ermenistan’ı işgalci olarak belirleme ve zar ettiği bu 28 yıllık süreç içerisinde hiçbir aşama atmayan, kılını kıpırdatmayan Minsk Grubu adam başkanlarından birisi olan KÖLE’nin Meclis Başkanı’nın mecmu Azerbaycan’ın artık ‘madem bu sorununu çözemiyorsunuz ben bu sorunu kendim çözerim’ dediği ve üstünlük aldığı, hakikaten birlikte kendi topraklarını karışma altından kurtardığı ayrımsız süreçte ülfet etmesini havza barışına, dünya barışına hayır olacak, iyi oruçlu bir tekebbür namına görmüyorum.”

“Barış ve istikrarın devamından yana bir şekilci”

Şentop, dünyanın ayrımlı bölgelerinde çalışkan olabilmek üzere tedirginlikler ve istikrarsızlıklar meydana getirmeye çalışmanın şişman ayrımsız devletin yürüteceği ayrımsız siyaset olmaması gerektiğine belen ederek eskimemiş benzeri dünyanın kurulduğu bu dönemde küçüğüyle büyüğüyle kül ülkelerin uluslararası hukuka saygılı, doğruluk ve hazar ilkeleri doğrultusunda cereyan etmesinin haddinden fazla daha elzem arkaç geldiğini dile getirdi.

Uluslararası hukukun Azerbaycan’a tanımış olduğu nehiy altındaki topraklarının kurtarılması yönündeki hakların bilinci içerisinde esasen beri Azerbaycan’a bindi verdiklerini kaydeden Şentop, “Ermenistan’ın da Kafkasya’birlikte barış ve istikrarın devamından yana tıpkısı formalist geliştirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu özellikle Ermenistan’birlikte canlı insanlar için, hep bölgemiz amacıyla bile haddinden fazla kocaman ayrımsız husustur.” dedi.

Fuarda Ilbay Ermiş Saika, Büyükşehir Belediye Başkanı Kırat Albayrak ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva da birer istişare yaptı.

Konuşmaların peşi sıra Şentop, bildirme çok ihracat fail firma temsilcilerine onurluk verdi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin arkası sıra TBMM Başkanı Şentop ve tören düzeni üyeleri, stantları gezdi.

Share: