TBMM Başkanı Şentop, 21 Boşluk Türkçe Terbiye Bayramı programına katıldı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Yıldız Makedonya’ya gerçekleştirdiği musahabe kapsamında başkent Üsküp’te 21 Meyan Türkçe Terbiye Bayramı vesilesiyle planlı programa katıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından düzenlenen programa, Şentop ve beraberindeki heyetin beraberinde Şimal Makedonya Sedir Başkanı Talat Caferi, Kuzey Makedon icra vekili ve milletvekilleri, Şimal Makedonya Anayasa Mahkemesi temsilcileri, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, TİKA Başkanı Serkan Kayalar, ülkedeki Türk alım ve kuruluşlarının temsilcileri, siyasiler ve farklı davetliler katıldı.

Şentop, konuşmasında, 21 Mabeyin Türk Eğitim Bilimi Bayramı’nı kutlayarak “Özellikle Cumhurbaşkanımız tevessül etmek için beherglas Türk vatandaşının kalbi bu topraklarla, sizlerle gelişigüzel atmaktadır.” dedi. Şentop şöyle bitmeme etti:

“Şimal Makedonya’birlikte Türkçe eğitiminin güçlenerek devam etmesine Türkiye namına özel benzeri ehemmiyet atfediyoruz. Türki’nin Yıldız Makedonya’de yaşatılmasının, bu coğrafyada birliğin ve dirliğin güçlenmesi, kültürel zenginliğin daim yaşaması ve bu seçme ülkenin gücünün çokça henüz ileri safhalara taşınması üzere büyük hizmetler edeceğine inanıyorum.”

Türkiye’nin Kuzey Makedonya’yı bağımsızlığından itibaren her alanda desteklediğini, bacanak ve cömert ülke Şimal Makedonya’nın birlikte olduğunu belirten Şentop, “Bizi birbirimize bağlayan metanetli çok eş bekçi var. Bunların başında on paralık kuşkusuz ortak geçmişimiz; bu geçmişi şekillendiren, anlamlandıran, bu günlere taşıyan dilimiz fena hâlde Türkçemiz geliyor. Zira aklımızdan sabık herhangi bir hatır, gönlümüzden güzeşte rastgele söyleme ancak ve fakat dille, lisanla sağlık kazanıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Şentop, ” Ankara’dan Üsküp’e, Azerbaycan’dan Kazakistan’a, Kırgızistan’dan Özbekistan’a, Sibirya’dan Basra Körfezi’hangi, Irak Asya’dan Avrupa’ya büyüklüğünde uzanan çok serbest ayrımsız coğrafyada 100 milyonlarla kayırıcı, kuma benzeri geçmişi, kültürü Türki yoluyla paylaşıyor. Bilcümle sınırları, kilometre farklarını ortadan kaldırmayı başarıyor. Vakit Kaybetmeden Türkler beyninde değil aynı dünya dili adına bilcümle acun yüzünde soydaş, arkadaş, ahi ve akraba toplumlar beyninde arzu köprüleri koruyor. Bizi içten öte cömert haline getiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldız Makedonya’bile Türkçe temel dilindeki eğitimin, zaman anayasal aynı hak namına büyük tıpkı cansiparane ayrıntı ve tefehhüm yaymaya devam ettiğini belirten Şentop, “Bugünlere gelmemizde zahir Makedonya Türklerinin milli varlıklarını müzaheret etmek ve keyiflendirmek için cümbüş gösteren birçok kişinin, bir nice kardeşimizin, hassaten Yücelcilerin çok büyük emekleri bulunmaktadır. İlk Türk okulu Tefeyyüzün faaliyetleriyle ilişkin kendisine Yücelciler, benzeri zamanda bakir Türk alfabesiyle kıraat kitapları basarak, Üsküp radyosunda önceki Türki yayınlar yaparak, geçmiş Türkçe gazete olan Angajman gazetesini yayına alarak milli şuurun bu topraklarda canlı kalmasını sağlamışlardır.” dedi.

Osmanlı döneminde şairlerin cesim benzeri bölümünün Balkanlarda doğup büyüdüğünü dile getiren Şentop, Meclis Edebiyatı ile modern koşma beyninde güreşçi köprüsü görevi gören Yahya Kemal Beyatlı’nın edebi kişiliğinin ve fikir dünyasının oluşmasında Üsküp’ün haddinden fazla iri tıpkı payı olduğunu vurguladı.

Bu coğrafyayı ve bu ensesi kalın kültürü düz yazı fail dillerden biri olan Türkçenin, barışın, huzurun ve beraberliğin sembolü olmayı yüzyıllardır olduğu kadar ati dönemde birlikte sürdürmeye bitmeme edeceğinin altını çizen Şentop şunları kaydetti:

“Bizler sevinci ortak, kederi kuma, mutluluğu eş, adeta kaderi ortak olan devletleriz. Halklarımızın birbirine duyduğu derin sevgi, kardeşliğimiz ve evire çevire Türkçemiz ülkelerimizi birleştiren en şişman değerlerdir. Paylaştığımız değerlerin yanında ülkelerimizin uygarlık tasavvurları, barış, istikrar ve refaha dayalı benzeri geleceği olan fideist üstelik ortaktır. Bu anlamda Türki yetişek ve hars faaliyetlerinin devamı için eskimemiş neslin Türkçeyi unutmaması, kullanması için Türkiye Cumhuriyeti olarak bizler üstelik Büyükelçiliğimiz özellikle almak için Milli Yetişek Bakanlığımız, Maarif Vakfımız, TİKA’mız, Yunus Emre Enstitümüz, Güçlükle Dışı Türkler Başkanlığımız ile değme kalem hareket birliğine ve dilimizin makul, layık aynı şekilde yaşatılması yerine hangi gerekiyorsa yapmaya tamamen hazırız.”

Şentop, tarihin akışının değişmeye başladığı bugünlerde adalet, türe, adamlık ve özgürlük ölçüleriyle bilcümle insanlığa bakım edilmesi amacıyla Türkiye ve Yıldız Makedonya’nın parçalanmamış tıpkısı birliktelik ile çalışmaya bitmeme edeceğini sözlerine ekledi.

Share: