Tayyareci İl Yerine Belirlenen Karabük’te Ev Dişçilik Uygulaması Başladı

TUNAKAN YILDIRIM

Esenlik Bakanlığı eliyle belirlenen 3 tayyareci memleket arasında saha düzlük Karabük’te, havari gaga ve diş sağlığı hizmetlerinin genişletilmesi için ‘Aile Diş Hekimliği’ uygulaması başladı. Aileler, 2-12 gözyaşı aralığındaki çocuklarını Karabük Eş Dişçilik’ne götürmeye başladı. Karabük’te 28 bin çocuğun yararlanacağı Familya Diş Hekimliği uygulaması için ise 9 diş hekimi görevlendirildi.

Çocukların ahenkli dişçi kontrolünde koruyucu munsap ve diş sağlığı uygulamalarının yapılacağı bire bir esenlik hizmeti olan ve 3 ilin pilot kendisine seçildiği “Sülale Dişçilik” uygulaması Karabük’te başladı. Karabük İl Keyif Müdürü Ahmet Soluk, uygulamayla ilişik şu bilgileri verdi:

“KORUYUCU TEDBİRLERİN ALINMASINI SAĞLIYORUZ”

“Bakanlığımız eliyle Eş Dişçilik uygulaması Eskişehir, Kırşehir ve Karabük illerinde pilot aplikasyon adına hayata geçirildi. Bakanlığımız 2023 yılı içerisinde bu uygulamanın cemi illere yaygınlaştırılmasını planlıyor. Eş Dişçilik uygulaması 2-12 yaş arası çocuklarımızın ağır ezgi diş hekimi kontrolünde apotr dudak ve diş sağlığının sağlandığı aynı esenlik hizmeti. İlimizde bu hizmette yararlanacak olan kestirmece 28 bin çocuğumuz var. Şu anda 9 diş hekimimiz ev diş hekimi yerine belirlendi ve çocuklarımızın kayıtları bu hekimlerimize atanmış durumda. Ailelerimiz çocuklarının e-bilek damarı profilleri üzerinden, Merkezi Hekim Termin Sistemi (MHRS) profilleri üzerinden çocuklarının ne eş diş hekimine mukayyet olduğunu öğrenebilirler ve MHRS üzerinden randevu oluşturarak muayenelerini yaptırabilirler. Biz muayeneye gelen çocuklarımızın öncelikle mevcut uç ve diş sağlıklarını ve dişlerinin mevcut durumunun tespitini sağlıyoruz. Bu tespitin arkası sıra riziko durumlarını belirliyoruz. rastgele risk bahis konusu ise bu riske cebin uygulanabilecek koruyucu tedbirlerin alınmasını sağlıyoruz. Söz Gelişi apotr “kaplıca”, kaplıca kaplama uygulaması, flor uygulaması kabilinden uygulamalarımız mevcut.

“İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN SON BASAMAK ÖNEMLİ”

Tedavi gerekiyorsa ilişkin hekime manipülasyon yapılıyor. Tedavi için yapılması gerekenler hakkında hastamız bilgilendiriliyor ve takipleri, aynı ahir periyotları karşı gene mevrut çocuklarımıza ve ailelerine bilgilendirme sağlanıyor. Amacımız çocuklarımıza kavşak ve diş sağlığı eğitimi yöneltmek, diş bakımı, kavşak hijyeni üzerine zaruri motivasyonu uydurmak, diş fırçası ve florürlü diş macunu kullanımı hususunda onlara zihin kazandırmak ve yardımcı tedbirlerle uç ve diş sağlığının ahenktar şekilde devam etmesini ulaşmak gayesindeyiz. Böylelikle giderek oluşabilecek daha nazik sıkıntıların, henüz nazik rahatsızlıkların önlenmesini amaçlıyoruz. Uç ve diş sağlığı kayırıcı sağlığı açısından akibet adim mehabetli. Sağlığımızın ayrılmaz bire bir parçası. Kenar ve diş sağlığı üzerine sunulan uyumlu hizmetler, havari hizmetler ati nesillerin daha mıhlı olmasını, elan bereketli yetişmelerini sağlayacaktır. Bu anlamda hizmetlerimiz Karabük ilinde başlamış durumda. Umarız hem ülkemiz için hem Karabük amacıyla hem dahi bilcümle çocuklarımız üzere okşayıcı aynı aplikasyon evet.”Share: