Tarihi Düzlük Başkanlığı ile Güney Marmara Kalkınma Ajansından iş birliği

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı (ÇATAB) ile Cenup Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) hisse senedi birliğinde “Tarihi Alan Gazi Köylerde Iflah Çiçekleri Açıyor” adlı proje yürütülecek.

GMKA binasında düzenlenen protokol imza törenine, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, GMKA Umumi Sekreteri Abdullah Kırıcı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Rustik Hizmetler Dairesi Başkanı Serkan Beyazca ile gelgel temsilcileri katıldı.

Tıbbi aromatik nebat yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, genç rençper istihdamının artırılarak dolgunca tarım uygulamalarının çoğaltılması, gazi köylerin tarımsal gelirlerini artırılarak köyden kente göçün önüne geçilmesi, ziyaretçiler üzere alternatif destinasyon noktalarının oluşturulması hedefleniyor. Bu kapsamda, Alçıtepe ve Seddülbahir köyünde tıbbi hoş kokulu bitki yetiştirilmeye başlanıp bölge halkına destek olunacak.

Proje, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Fellah Yetişek Merkezi, Seddülbahir Köyü Muhtarlığı, Alçıtepe Köyü Muhtarlığı ve Alçıtepe Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklığında hayata geçirilecek.

Share: