Tapduk Emre Türbesi’nin Bilecik’te olduğu iddiası

– Tapduk Emre Türbesi’nin Bilecik’te olduğu iddiası

İnhisar Belediye Reisi Mehmet Kepez;

“İnkara mevkiinde Tapduk Emre mezarı olduğunu biliyoruz”

“Defineciler burayı neşir etmiş, cemaat çıkmamız gerekiyor”

BİLECİK – İnhisar Belediye Başkanı Mehmet Nişan, Türkiye’nin 6 ilinde olduğu sav edilen Tapduk Emre Türbesi’nin anne ilçelerinde olduğunu söyleyerek, “İnkaya mevkiindeki nahiye Tapduk Emre Türbesi diyerek geçiyor. Resmi tıpkısı belge var mı, bulunmayan, ama güçlü ayrımsız kültür var” dedi.

Tapduk Emre’nin mezarının yeri kesme olarak belirlenememiş olmakla gelişigüzel Eskişehir, Nevşehir, Manisa, Aksaray ve Afyonkarahisar’birlikte Tapduk Emre’ye ilişkin olduğu iddia edilen mezarlar bulunur. Bu iddiaların yenisini Bilecik’in İnhisar İlçe Belediye Reisi Mehmet Cebel ortaya attı. Nişan, Tapduk Emre’nin mezarının ilçelerindeki İnkaya mevkiinde olduğunu argüman ederek, “Bura gerçekte Tapduk Emre Türbesi diye niteleyerek geçiyor. Elhak duvarlarından da anlaşılan bu çukur tam arasında kalıyordu. Herhangi Bir tarafta gördüğünüz kabil duvar katıntısı hala duruyor ve o duvarın bütün ortasında üstelik mihrap var. Vatandaşımız burayı ziyaretgah namına kullanmış evvelden, ama tedricen yıkılmış, dökülmüş, eş çıkılmayınca kalıntı haine mevrut. Tapduk Emre mezarı diye geçiyor, ama resmi tıpkısı doküman var mı, bulunmayan, faal benzeri firez var. Yıllardan beri, bizim çocukluğumuzdan beri, ilkokuldayken üstelik buranın halk beyninde musahabe edildiği ve Tapduk Emre Türbesi kendisine bilindiğini biliyoruz” dedi.

“Defineciler burayı talan etmiş”

Cebel açıklamasının devamında kendisinin çocukluk yıllarında türbenin duvarların olduğu söyleyerek, “Daha bilahare bakımsızlıktan eş çıkmayınca yıkılmış, bu arada da defineciler gördüğünüz gibi seçkin tarafı kazıyorlar. Bilmiyorlar ki Müslüman mezarlığında gömü olamaz, Müslümanlar mezara gömülürken kefenden eksantrik tek şey koymazlar amma millet geliyor kazıyorlar yıkıyorlar. Tarihi arşivlere girdiğimizde hakeza ayrımsız öz görmüyoruz fakat halk ortada etkili bir söylence yerine anlatılır. Yunus Emre’nin şiirlerinden üstelik hareketle burada çay var, şiirlerini dereye attığı; Molla Kasım’ın gelip hesap sorduğu, hakeza hikayemsi anlatımlar var. Anca yahut böyle buraya cemaat çıkmamız gerekiyor. Bura süresince aynı proje yaptırmayı düşünüyorum. İnsanlarımız gelip görüşme etsinler veya yakarış etsinler. Tarihimize, geçmişimize cemaat çıkalım diyerek uğraşıyoruz fakat belediye adına gücümüz yetmiyor. Ben bunun projelerini hazırlayıp, vali makamına, ekin makamına götürüyorum. İnşallah oralardan nesep bulursak evire çevire benzeri şekilde yenileme ve belde bakımını yapmış olacağız” dedi.

Tapduk Emre kimdir?

Tapduk Emre, değişmez olmamakla bu arada 1200 ile 1300’lü yıllar arasında günümüzde Aksaray olarak adlandırılan İç Küçük Asya bölgesinde yaşamıştır. Tapduk Emre, Hacı Bektaş Veli, Mevlana ile benzeri çağda yaşamıştır. Tapduk Emre ile ilgili bilgiler az çok azdır. Halbuki Tapduk Emre, Yunus Emre’nin hocasıdır. Yunus Emre kadar tıpkısı celil şahsiyeti yetiştirmiştir. Bu manada o, dergah sahibi aynı güzelce, kanıt ve mürşittir. Büyük ihtimalle Yunus Emre kadar gelişen olmasa bile, o ayrıksı aydınlatıcılar, iştiyak erenleri yetiştirmiştir. Tapduk Emre, Hacı Bektaş Veli ile tıpkısı çağda muammer ve o ‘Ulu Hünkar’ ile münasebat geliştirmiştir.

Share: