Talas’ta ‘barıştıran meclis’

Talas Belediyesi Eylül Kocaoğlan Divan Toplantısı’nın 2. oturumu yapıldı. Talas Şehremini Mustafa Dik, toplantının ilk oturumunda tartışan İYİ Tümen Talas Şehremaneti Meclisi Kol Başkanvekili Mustafa Çalıksoy ile MHP Talas Uray Meclis Üyesi İbrahim Ata ile görüştüklerini ve taraflarla birlikte mutabakata vardıklarını söyledi.

Talas Belediyesi Derinti Salonu’nda yapılan meclis toplantısına Talas Belediye Reisi Mustafa Yalçın ve divan üyeleri katıldı. Toplantının başında önce oturumda yaşanan tatsızlıklarda mutabakata vardıklarını söyleyen Talas Belediye Başkanı Mustafa Sert, “Pazartesi günü yapılan divan toplantımızda aynı bando lezzetsiz davranışlar yaşandı ve bağımlı bu laf alçalma edildi. Fakat değme 2 meclis üyemizi üstelik davet ettim. Buradakiler bile bu işin istenmeyen tıpkı fenomen olduğunu ve mazmun veremedikleri şekilde değişik mecralara eksilmek istenildiği halde buna vesile vermemesi gerektiği anlamında benzeri mutabakata varıldı. Sarıldık, öpüştük, tokalaştık. Sıhhatli olsunlar haddinden fazla zer divan üyelerime dahi katıldıkları üzere teşekkür ediyorum. Davranışlarının azizliğinden belde teşekkür ediyorum” dedikten sonradan kürsüden inerek MHP’li İbrahim Ata ve İYİ Tümen’li Mustafa Çalıksoy ile tokalaştı.

Sarp, ilçeye yapılması planlanan şifahane ile ilgili yaptığı açıklamasında, “dispanser arsası olan yeri, ayrımsız mamure tadilatıyla özel hastaneye çevirdik. Bunun sebebi bile 171 bin nüfusa mevrut olan Talasımızda ayrımsız hastane olmaması. Erciyes Üniversitesi’nin mail olması dolayısıyla devletin hesabından yağlık bu büyüklüğünde yakınlıkta bir tababet fakültesi varken buraya hastane yapılması akla yatkın yepyeni. Tığ bile dedik ki mademki anca özel sektörü kazanalım ya bile hür teşebbüs hastanesi kazandıralım. Bunun konusunda mamure tadilatı yapıldı ama bu sırada bu kelimeyi almak istemem amma uymazlık meclis üyeleri ret verdiler. Biz bu hastaneyi istemiyoruz anlamına mı geldi, bu şifahane abes anlamına mı geldi orasını bilmiyorum ama mamure tadilatı sırasında beraberlik ile hastane istiyoruz denmedi. Biz de arsayı sattık. Site merkezinde iyice dahi hastanesi olan hastane sahipleri aldı ve bize daima yaptıkları projeleri getiriyorlar. Bize verdikleri takvime yetiştiremediler. 29 Ilk Teşrin 2023’e inşaatı balaban bire bir yere getireceklerini söylemişlerdi amma bibi temel atılmadı. Ancak ego inanıyorum kim Talasımız antrparantez Mimarsinan için bol olacak. Bu günlerde önümüzdeki ay kadar temel atacaklarını düşünüyorum çünkü bize 3. defadır getirdiler” dedi.

Mevlana Mahallesi tramvay hattı ile ilişkin ise 11. ayın böylelikle hizmete gireceğini beklediğini söyleyen Komutan Sarp, “Raylı herkes konusu çok hususi ayrımsız bahis. Raylı tümce ihalesi Büyükşehir Belediyesi marifetiyle yapıldı ve amal bitti. 11. ayın sonuna ya bile sonuna kalmadan hizmete gireceğini düşünüyorum. Bu sabahleyin itibariyle Umut Caddesi ilkin oluşmak amacıyla, bağlanan başka sokakların bile asfaltı başladı. Asfaltın başlaması eylemek, altyapı bitti demektir. Bununla beraber tabi neşelilik, akarsu, doğalgaz ve internet bağlantıları üstelik eksiksiz oldu. Asfalt seriliyor, makinaların siparişi de verildi. 11. ayın böylece Talas Mevlana Tramvay Hattı yürürlüğe girecek. Erte de Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç ve Raylı Cümle Kat Başkanlığımızla sonuç incelemelerini yapacağız” ifadelerini kullandı. – KAYSERİ

Share: