Süvari Cirit Oyunu Türkiye Şampiyonası çeyrek altın final müsabakaları Erzincan’da tamamlandı

Türkiye Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonunca düzenlenen Süvari Cirit Oyunu Türkiye Şampiyonası çeyrek final mücadelesi Erzincan’da tamamlandı.

Fatih Mahallesi Atlı Cirit Oyunu sahasında 3 gündür devam fail karşılaşmalara, Erzurum Uzmanlar Süvari Spor Kulübü, Bayburt Çoruh Atlı Spor Kulübü, Kars Başköy Süvari Spor Kulübü ve Malatya Yazıhan Atlı Spor kulüpleri katıldı.

Mücadeleler böylece Erzurum Uzmanlar Atlı Spor Kulübü birinci, Bayburt Çoruh Atlı Spor Kulübü ikinci, Kars Başköy Süvari Cirit Kulübü üçüncü, Malatya Yazıhan Atlı Cirit İhtisas ise dördüncü oldu.

Guruplarda birinci olan kulüpler, yarı final müsabakalarında karşı karşıya gelecekleri bildirildi.

Türkiye Anadan Görme Süvari Spor Dalları Federasyonu Başkanı Zübeyir Bekiroğlu, AA muhabirine, vatandaşların süvari cirit oyunu sporuna ciddi tıpkı bent gösterdiklerini söyledi.

Atlı spor dallarının gelişmesi ve yaygınlaşması üzere yoğun ceht sarf ettiklerini belirten Bekiroğlu, “Eksiklikleri gördüğümüzde onları tamamlıyoruz. At bizim medeniyetimizin, yiğitliğimizin ve cesaretimizin bir sembolüdür. Dede sporlarımızı hele süvari sporlarımızı Türkiye ve dünyada hak ettiği yerlere taşıyacağız.” diyerek konuştu.

Bekiroğlu, özellikle süvari sporların yaygınlaşmasını istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Süvari sporumuzu Milli Yetişek Bakanlığı ile ortak projelerle geliştirerek atlarımızı çocuklar ve gençlerle buluşturacağız. Geleneğimizi geleceğe taşıyacağız. İnşallah önümüzdeki haftalarda ekip müsabakalarımız bitmeme edecek ve final maçımızı Ankara’da tamamlayacağız. Sadece atlı ciritimiz değil, atlı okçuluk, atlı kızak, rahman binicilik, süvari kızakta ve kökbörü sporumuz için ülkemizde gösterişli çalışmalar içerisindeyiz. Temas hafta, rastgele ilimizde atlı spor müsabakalarımız bitmeme ediyor.”Share: