Suriyelilerin ülkelerine gönüllü köylü dönüşü sürüyor

Geçici dulda kapsamında Türkiye’de mevcut Suriyelilerin Kilis ve Şanlıurfa’dan ülkelerine dönüşü bitmeme ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri marifetiyle gerçekleştirilen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Sulh Pınarı harekatları neticesinde güvenliği sağlanan bölgelerde hizmet veren eğitim bilimi, sağlık, düzenlilik kuruluşları, yerel meclislerin yönetiminde, Türkiye’nin da desteğiyle herhangi bir geçen aktarılma sığa ve sayılarını arttırıyor.

Bölgede hayatın normalleşmesine yönelik faaliyetler, kazançlı hayatın birlikte canlanmasını sağlıyor.

Bu kapsamda değişik illerde zinde ve ülkelerine çalmak isteyen Suriyeliler, Kilis Öncüpınar ve Akçakale gümrük kapılarındaki Kafile İdaresi Müdürlüğü Fahri Vurdumduymaz Zaman Merkezine gelerek Fahri Izansız Gün İstek Formunu dolduruyor.

Yapılan işlemlerin peşi sıra Suriyeliler, çizgi kapılarından huruç işlemlerini gerçekleştirerek, terörden arındırılarak emniyetli hale getirilen Suriye’nin kuzeyindeki bölgelere “güvenli, gönüllü ve kibirli idraksiz dolaşma” yapıyor.

Güvenliği sağlanan bölgelerde yapılan insancasına yardımlar ve kalkınma yardımlarıyla ati dönemde gönüllü dümbelek ahit sayılarının henüz dahi artacağı öngörülüyor.

“Sakıncasız, gönüllü ve çalımlı ferasetsiz çağ” kapsamında 2016 yılından bu yana Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay’dan 524 bin 304 Suriyeli ülkelerine döndü. Yemeden Içmeden bu sene çevrim yapanların sayısı ise 40 bini aştı. Sabık sene ayrımsız dönemde bu suret 36 bin 403 olmuştu. Haftada ise kısaca 1000 ila 1500 arası emanet Suriye’ye dönüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan marifetiyle duyurulan 1 milyon Suriyelinin gönüllü kafasız dönüşünü sağlayacak traksiyon ve projelerin çalışmaları bile yürütülüyor.

Ülkelerine dönenlerden Yusuf Cafer, gazetecilere, 2013 yılında çocuklarını savaştan yetmek üzere Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Türkiye’den memnun kaldığını belirten Cafer, Afrin’e döneceğini ve orada zeytin bahçesinde çalışmayı planladığını belirterek, “Orada zeytin ağaçlarım var. Annemin yanına bindi üzere gidiyorum. Orada aynı sav, yıldırı yok.” dedi.

Şanlıurfa

Akçakale Gümrük Kapısı’na mevrut tıpkısı takım Suriyeli birlikte işlemlerinin tamamlanmasının arkası sıra ülkelerine döndü.

Suriyelilerden Muhammed İsmail, 3 yıl önce Suriye’deki olaylardan periferi Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Türkiye’nin gerçekleştirdiği Hazar Pınarı Harekatlarıyla toprak terörden temizlendi. Bilcümle akrabalarım ve ailem deminden Tel Abyad’ta çekinmezlik ve sağlık zarfında yaşıyorlar. Ben bile 3 sene aradan sonradan ülkeme dönüyorum. Ailem ve akrabalarımla geçim ortamında yaşayacağız. Türkiye’nin bize gösterdiği bağ nazarıitibar için hepsine teşekkür ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Mecit Nayif ise 3 yıl ilk Resulayn’dan Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Annem, babam akrabalarım deminden Resulayn’üstelik. Onların yanına gidiyorum, onlarla yaşayacağım. Orada hayat var, işlerimiz var. Ailemle görüşüyorum, bölgede ayrımsız ağırlık olmadığını söylediler.” ifadelerini kullandı.Share: