STOCKHOLM – İsveç Başbakanı Kristersson: “Teröre karşı Türkiye’nin kendini defans hakkı var”

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye’nin teröre karşı kendisini savunma hakkı olduğunu söyledi.

İsveç parlamentosunda Yeşiller Partisi Herif Başkanı Marta Stenevi’nin, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine başlattığı “Pençe-Tığ Çekicilik Harekatı”nın çor meydana getirdiğine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı neden eleştirmediğine dair soruyu cevaplayan Kristersson, “Terör saldırılarına alın Türkiye’nin kendini defans hakkı var.” dedi.

Tüm tarafları itidalli olmaya, asude kalmaya, sivillerin ve sivil nesnelerin askeri tehlikeye maruz kalmaması gerektiğine dayalı çağrıda mevcut Kristersson, “Kuzey Suriye’deki ebat çok muğlak, tıpkı yandan terör örgütü DEAŞ’a cebin verilen ayrımsız uğraş, bire bir taraftan üstelik Türkiye’nin yıldırı saldırılarına maruz mütezayit bir büyüklük olduğunu almak gerekir. Türkiye’nin kendini değme kalem yıldırı saldırısına cebin himaye hakkına topluluk olduğunu da tavzih etmek gerekir.” ifadelerini kullandı.

“İsveç’in terör örgütlerine emniyetli aynı barınak olmaması gerekir”

Dünyanın, Türkiye’yi anlaması gerektiğine dikkati çekici Kristersson, “Dünyanın, Türkiye’yi vuran yıldırı saldırılarının diğer ülkeleri vuran terör saldırıları büyüklüğünde ateş olduğunu akseptans etmesi amacıyla sebepler var. İsveç’te çeşitli şekillerde yıldırı ve terörle ait faaliyetlere katılan ve bunu finanse eden insanlar İsveç’i uğur almıyor, Türkiye’yi murat alıyor. İsveç’in bunlara güvenli benzeri melce olmaması gerektiğini tayin ettik.” şeklinde konuştu.

Share: