Sonuç An | Öğretim Üyesi Ceren’i öldüren sanığın avukatına 3’üncü ülkü

ANKARA’birlikte, akademisyen Ceren Huy Şenel’in (27) öldürülmesine ait davada maznun savunmasındaki sözleri aksülamel çekici avukat Vahit Bıçak üzerine, Şenel’in babası Mustafa Huy’a içtimai medyada kişi hesabı ve sahte adisyon üzerinden hakaret ettiği suçlamasıyla 2 yıl 4 aya kadar mapus istemiyle sevgili açıldı. Daha önce ‘kişisel verileri hukuka uymaz adına ele geçirmek ve yaymak’ suçundan gani nakız indirimiyle 1 yıl 8 kamer ukubet düzlük Bıçak’ın, Şenel ile ilgilendiren sözleri dolayısıyla ‘kişinin hatırasına hakaret’ ve ‘taşlama’ suçlarından yargılaması ise devam ediyor.

Çankaya Üniversitesi Ünsiyet Fakültesi’nde asistan Ceylan Yaradılış Şenel, 2 Sülale 2019’de odasında, sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Vukuf eliyle tabancayla vurulup, bıçaklanarak öldürüldü. Hasan İsmail Bilgelik, Ankara 33’üncü Pahal Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet mapushane cezasına çarptırıldı. Karar Yargıtay vasıtasıyla da onandı.

Sanık avukatı Ünite Bıçak’ın duruşmadaki savunmasında Ceren Damar Şenel’in, müvekkiline seksüel istismarda bulunduğu, konumunu kullanarak bu istismarı sürdürdüğü ve müvekkilini tehdit ettiği yönündeki ifadeleri şişman tepki çekmişti. Bıçak, yine içtimai medya hesabından, ‘Sevgili lise ve üniversite öğrencisi gençler; üzerinizde sulta kullanma yetkisine eş hoca, öğretim üyesi, okutman, araştırma görevlisi vs. faziletli kerte verme yahut apayrı vaatlerle tensel taleplerde bulunursa zinhar ağızsız kalmayın’ paylaşımını yapmıştı. Damar ailesi bunun üzerine maznun avukatı Ünite Bıçak hakkında, mahkeme sırasında yaptığı savunmalar, toplumsal medya paylaşımları ve açıklamaları nedeniyle şikayette bulundu. Avukat Vahit Bıçak üzerine, ‘kişinin hatırasına hakaret’ ve ‘taşlama’ suçlarından 10 yıla kadar mahbes cezası istemiyle açılan sav Ankara 35’inci Yoğun Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. Birim Bıçak, ifadeleri dolayısıyla namına sosyal medyadan reaksiyon gösterdiği amacıyla şikayetçi olduğu gönül için hazırlanan iddianameyi içtimai medyadan paylaştığı gerekçesiyle ‘kişisel verileri hukuka çap olarak ele kılmak ve yaymak’ suçundan yargılandığı Gölbaşı 2’nci Sulh Ukubet Mahkemesi’ndeki davada ise iyi hal indirimi ile 1 sene 8 ay ukubet almış, mahkeme hükmün açıklanmasını kafasız bırakmıştı.Vahit Bıçak karşı 3’üncü dava açıldı. Hazırlanan iddianamede Bıçak’ın, Twitter’daki hesaplarından, Ceylan Soy Şenel’in babası Mustafa Soy’a taşlama ettiğinin tayin edildiği belirtildi. İddianamede, sanığın müştekiye yönelik onur ve haysiyetini zedeleyici meal taşıyan ifadeler kullandığı tespitine kayran verildi. Twitter’daki hesapları üzerinden müştekiye müteveccih değişik tarihlerde bedaheten aşkın sefer herkesin görebileceği şekilde aşikâre taşlama sözleri harcama ettiğine ilgi çekilen sanığın 2 sene 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istek edildi.

Öte yandan Vahit Bıçak hakkında Ankara Barosu marifetiyle açılan düzen bağı kovuşturmasının da devam ettiği belirtildi.

Share: