Sonuç an haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 gönül, trafik kazalarında öldü

EMNİYET Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 gidiş geliş kazasında 289 sevimli hayatını kaybederken, 29 bin 840 güç bile yaralandı. Yılın önceki 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Güvenlik Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana mevrut trafik kazalarına ilişkin verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i isim, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı başlamak için toplanmış 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 sevimli yaralandı, 289 kişi dahi görüngü durumunda hayatını kaybetti. Yılın evvel 8 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a daha çok. Ağustos ayında en çokça kaymakamlık trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da âdem evladı, yaralanmalı ve maddi hasarlı toplanmış 5 bin 128 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 19 birey hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa strateji etti. Genişlik bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 çoban alkollü yerine kurgu kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 gidiş geliş cezası uygulandı. 117 bin 242 çevirgeç ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Gidiş Geliş Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da tıpkısı sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi üstelik kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında sunma kesif görülen güdücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını defa, çekicilik ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, ağız geçit ve kaplamanın ensiz olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, şerit takip ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, periyot kurallarına uymamak, al ışık yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, kayıt giremez gidiş geliş işareti bulunan yerlere buyurmak, geçici ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü doğramak, alkollü adına şalter örtmek, baş döndürücü derakap dil sarmak, mürur yasağı olan yerlerden bırakmak ve yanlış şekilde yahut haram olan yerlere park eylemek?Share: