Son dakika bilim: AMCASININ BILMEDEN VURDUĞU AYŞE’NİN GİDEMEDİĞİ ÜNİVERSİTEDEKİ SIRASI BOŞ KALDI

SAMSUN’dahi 3 dönme önce amcası kocabaşı Mehmet Tural’ın (58) temizlediği tabancasının çığlık alması sonucu yaşamını yitiren Ayşe Işıklı Tural (20), bu sene vasıta yaptırıp, tek gidemediği Gümüşhane Üniversitesi Afiyet Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü’nde 1’inci sınıf öğrencileri aracılığıyla ilk derste anıldı. Hüzne boğulan öğrenciler, hiç tanışamadıkları Ayşe Ziya için yersiz bıraktıkları sıraya karanfil bıraktı. Öğrencilerden Eray Irmak, ‘Bugün çok üzgünüz. Sırası bilcümle yersiz kalacak. Onu hep hatırlayacağız ve baştan sona kalbimizde olacak’ dedi.

Olay, 18 Ilkgüz haset Bölge ilçesi Ortaklar Mahallesi’nde meydana geldi. mahalle muhtarı Mehmet Tural’ın, iddiaya bakarak evinde temizlediği ruhsatlı tabancası, bilmeden şiddetli aldı. Tabancadan sâdır mermi, karşısında oturan yeğeni Ayşe Vuzuh Tural’a eski etti. Kanlar içinde mütezayit Ayşe Temiz Tural, amcası Mehmet Tural aracılığıyla Kesim Celal Hastanesi’ne götürüldü. Ameliyata alınan Ayşe Nur, doktorların cemi çabasına karşın kurtarılamadı. Tabancasıyla birlikte jandarmaya teyit olan Tural, ‘taksirle öldürme’ suçundan tutuklandı.

DAYI YEĞEN BİRLİKTE TOPRAĞA VERİLDİ

Ayşe Vazıh Tural’ın ahiret yolculuğu haberini alıp cenazeye süzülmek için yola çıkan dayısı İsmail Tural’ın (48) kullandığı belli belirsiz ticari açar olaydan bire bir gün bilahare sabahleyin saatlerinde Amasya’dan Çorum istikametine revan Kaşif Erkoç yönetimindeki 60 BP 042 plakalı Tokat Yıldızı firmasına ilişik gelgeç otobüsü ile ser kafaya çarpıştı. Kazada, İsmail Tural hayatını kaybetti. Keleş ve yeğen, Mıntıka ilçesinde gözyaşları beyninde toprağa verildi.

İLK DERSTE ANILDI, SIRASI YERSIZ BIRAKILDI

Ayşe Vazıh Tural, bu sene vasıta yaptırıp, on paralık gidemediği Gümüşhane Üniversitesi Afiyet Hizmetleri Çığır Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü’nde 1’inci dershane öğrencileri tarafından önce derste anıldı. Öğrenciler, tanışamadıkları Ayşe Nur üzere ayrımsız sırayı boş bıraktı. Sıraya Ayşe Fer Tural’ın kayıt için çektirdiği akıbet ışık ile karanfil bırakıldı.

‘ÇOK ÜZGÜNÜZ, SIRASI ABES KALDI’

Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Mehmet Merdan, haddinden fazla kalbi kırık olduklarını belirterek, ‘Birinci sınıf öğrencimiz Ayşe Nur Tural, okulumuzun yetişek tedris yılına girmesiyle birlikte Gümüşhane’ye gelmeyi planlıyordu. Yaşanan yaslı bire bir kaza sonucu hayatını kaybetti. Kızımıza Cenabıhak yağmur eylesin. Üniversite yerine çok üzgünüz. Dersler başladı ancak kızımız Ayşe aramızda bulunmayan, sırası abes kaldı. Bölümümüzün akademik kadrosuyla, Ayşe’yi ilk dersinde anmaya çalıştık. Namına ayrımsız vefa arz etmek istedik’ dedi.

‘DAİMA KALBİMİZDE OLACAK’

Öğrencilerden Samsunlu Eray Irmak (20) dahi hemşehrisi olduğu Ayşe Saf ile haddinden fazla gür alışmışlık kurabileceklerini düşündüğü ancak bunun gerçekleşmediğini söyledi. Irmak, “Cemi arkadaşlarımız haddinden fazla üzüldü. Ayşe arkadaşımızın Samsunlu olması beni bundan sonra üzdü. Şayet okula gelebilseydi birbirimize destek olabilirdik. İki Samsunlu yerine elan yakın cins ve birbirimize yardımcı olabilirdik ama kader olmadı. Ayşe’nin adına geçmiş derse karanfilleri geldi. Ailesine başsağlığı diliyorum. Sınıfta Ayşe’ye espas ayırdık ve sırası hep gereksiz kalacak. Tığ onu hep hatırlayacağız ve tamamıyla kalbimizde olacak? diyerek konuştu.Share: