Şırnak’ta Uzungeçitli öğrenciler gökçe ve kırmızı önlükle okula gidiyor

Şırnak’ın Uludere ilçesi Uzungeçit beldesindeki Zübeyde Kadın Anaokulu ve Uzungeçit İlkokulu öğrencileri, parafin yakalı al ve gökçe önlükleriyle eğitim görüyor.

Okullarda yağız göğüslük uygulamasına 1989-1990 terbiye-tedrisat yılında yayımlanan genelgeyle serencam verilmesinin arkası sıra bu önlüklerin yerini gökçe önlükler aldı.

Aradan sabık süreçte Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ekol öğrencilerinin suret ve kıyafetlerine dayalı yönetmeliğin yürürlüğe konulmasına ilgilendiren Hükûmet kararının 27 Son Teşrin 2012’birlikte Resmi Gazete’dahi yayımlanması ile okullarda kıyafet serbestliği sağlandı.

Kıyafet serbestliği kararına karşın Uludere’nin Uzungeçit beldesindeki Zübeyde Hatun Anaokulu ve Uzungeçit İlkokulunda öğrenciler, meslek karı birliğinin onayıyla 10 yıldır beyaz zehir yakalı al ve semavi göğüslük ile okula gidiyor. Zübeyde Hatun Anaokulunda okuyan 80 mektepli al göğüslük, Uzungeçit İlkokulunda okuyan 235 öğrenci bile gökçe önlük giyiniyor, beyaz kıran takıyor.

“Velilerimiz hangi devir isterse başıboş kıyafete geçebiliriz”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mikail Demirtaş, AA muhabirine, 2012’bile yönetmelikle semavi göğüslük giyme zorunluluğunun kaldırılmasına rağmen velilerin isteği doğrultusunda iki okulda mavi ve kırmızı göğüslük giyme uygulamasına bitmeme edildiğini söyledi.

Velilerin ve öğrencilerin uygulamadan kıvançlı olduğunu ifade eden Demirtaş, “10 yıldır velilerimizce bu uygulama benimsenmiş. Öğrenciler kıyafetleriyle adeta geçmişseverlik yaşatıyor. Velilerimiz hangi antlaşma isterse azade kıyafete geçebiliriz. Öğrencilerimiz, velilerimiz, anaokulunda kırmızı, ilkokulda semavi önlük ve parafin yaka uygulamasından mutlu oldukları için şu an bu uygulamayı kaldırmayı düşünmüyoruz.” dedi.

Demirtaş, ihtiyacı olan öğrencilere şehremaneti ve İlçe Milli Yetişek Müdürlüğünce önlük ve kırtasiye malzemesi desteği da sunulduğunu belirtti.

Zübeyde Karı Anaokulunda okul öncesi öğretmeni İrem Çelik birlikte 2 sene geçmiş okulda göreve başladığında önlüklerin kırmızı olmasından yağlık şaşırdığını dile getirerek sonrasında bu uygulamadan memnuniyet duyduğunu söyledi. Çelik, “Köy halkı ve velilerimiz da bu durumdan memnun. Olmayan bile alıp hakaret etmek istiyor. Füru mutlu, ben dahi mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Önlükle okula süzülmek haddinden fazla abat”

Velilerden Leyla Aydemir, kızını rastgele sabahleyin okula hazırladığını, önlükle okula gitmesinden mutluluk duyduğunu söyledi.

4. dershane öğrencisi Zilan Aydemir üstelik önlüğünü değme sabahleyin severek giydiğini anlatarak “Kendimizi farklı hissediyoruz. Bambaşka okullarda farklı kıyafetler giyiliyor amma bizim okulda önlük giyiliyor. Önlüklerle hepimiz benzeri kalite olunca daha bahtiyar oluyoruz. Önlükle okula karışmak çok abat.” diyerek konuştu.????

Share: