Şırnak Valisi Bilimci, kentteki hareket insanlarının Şırnak’ta yatırım ika çağrısı yaptı

Şırnak Valisi Osman Bilgin ve yatırımcılar

Şırnak Valisi Bilim Adamı’in açıklamada bulunması

Sönmez Plastik yetkilisi Servet Hastalıklı’ın konuşması

Cizre TSO Başkanı Ömer Faruk Saika’ın konuşması Şırnak Valisi Bilimci, kentteki hareket insanlarının Şırnak’ta envestisman ika çağrısı yaptı:

“Şırnaklı iş insanlarını buraya çağırma ediyoruz. Şırnak’ın kalkınması evvel özellikle Şırnaklılardan başlar”

ŞIRNAK (AA) – Şırnak Valisi Osman Bilgin, türlü nedenlerle dışarıda yatırım fail hareket insanlarının Şırnak ve Cizre’deki Kombinasyon Sanayi Bölgesi (OSB) yatırım yapmaya davet etti.

Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Baylan Çipo, OSB’de 1Milyar teklik yatırım yapacak olan Sönmez Plastik Umumi Heyet Başkanı Dünyalık Algın, Cizre Ticaret Endüstri Odası Başkanı Ömer Faruk Saika, Ilbay Âlim ile makamında bire bir araya geldi.

Daha bilahare basına açıklamada kâin Vali Bilim Adamı, Şırnak’ın geçmişteki inatçı algılar ve sanayideki eksiklikler dolayısıyla kentteki aksiyon insanlarının, yatırımcıların başka illerde envestisman yaptığını söyledi.

Kent genelinde 100-200 şahsiyet istihdam sağlayıcı tekstil atölyelerinin olduğu bir enfrastrüktür olduğunu nâkil Bilgin, “Habur Hat Kapısı bu sene 15 milyon dolarlık tıpkısı dirimlik elde edildi. Şırnaklı vatandaşların takkadak ticari adına burada hayatiyet yaptıklarını görüyoruz. söz konusu ihracat ürünlerinin hemen nakliyesini yaptıklarını görüyoruz. Bu bizim ilimiz açısında benzeri ulama sağlamadığını, istihdam anlamında da ilimizin genç nüfusunu dikkate aldığımızda, ilimizin tüvana nüfusunu altyapısı ve sanayisi mütekâmil olan Gaziantep, Adana, Sazak, İstanbul kabil şehirlere göçtüğünü görüyoruz” diyerek konuştu.

Kentteki arz büyük problemin istihdam problemi olduğunu kaydeden Bilgin, zihayat aynı nüfusa sahip olduklarını bunun içinde dokunaklı icraat yaptıklarını anlattı.

Şırnaklı hisse senedi insanlarına seslenen Âlim, şöyle dedi:

“Şırnaklı gelişim insanlarını buraya nida ediyoruz. Şırnak’ın kalkınması önce başta Şırnaklılardan başlar. Türkiye’nin lokomotif illerine baktığımız antlaşma Kayseri, Gaziantep, Adana kâffesi kayırıcı sermayesine vabeste kendisine yatırım yaptıklarını görüyoruz. Bu illerin kendi hisse senedi adamların koordinesinde kalkındığını görüyoruz. Gaziantep’te haddinden fazla sayıda yatırım işleyen, Türkiye’bile plastik alanında çokça eke ayrımsız yere gelmiş olan Sönmez Plastik yetkililerinin kentte envestisman yapmasından etraf teşekkürname ediyorum”

Şırnak’ta 1 Milyarlık envestisman

Sönmez Plastik yetkilisi Mal Zayıf de il katkılarıyla Cizre OSB’bile 120 bin metrekarede vadi tahsisi aldıklarını ve bunun 60 bin metrekaresinin bağlı düzlük olacağını belirtti.

1 Bilyon teklik yatırım yapacaklarını rapor eden Algın, şöyle konuştu:

“Aile ayı başında yerimize başlıyoruz evvel soketler takılıyor. Önümüzdeki yılın Ara ayına kadar 1 almanak inşaat süremiz var. 2024’tün başında üretim yapmayı hedefliyoruz. 5 yıl içerisinde 1 bilyon liralık envestisman yapacağız bu süreç içerisinde 750 birey istihdam edilecek. Bunu 1000 kişiye kadar yükseltmek istiyoruz”

Gaziantep ve Kilis’te bile yatırımları olduğunu mıntıka insanı namına kendi memleketlerinde yatırım yapmaya karar verdiklerini Irak’a dış satım yapmaları nedeniyle bunun avantajını çekmek istediklerini sözlerine ekledi.

Cizre TSO Başkanı Ömer Faruk Sebep ise ilçenin sakıncasız bir liman ve geri hizmet altyapısı ile yatırımcılar amacıyla cazibe merkezi olduğunu belirterek, “Bilcümle yatırımcıları Cizre’dahi yatırım yapmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: