ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ ARAŞTIRMA LABORATUVARI’NDA 1 ÜLKE VE 45 KENTE HİZMET

ŞIRNAK Üniversitesi Uygulayım Bilimi Alıntı Ofisi bünyesinde 4 sene evvel kurulan ‘Uygulayım Bilimi ve Araştırı Suret Laboratuvarı’nda, 2022 yılında 45 kentin yanı sıra Irak’tan de gelen 2 bin 500 numunenin analizi yapıldı. 10 değişik Ar-Ge laboratuvarından oluşan, arazi, su, gıda ve mikroorganizma analizlerinin yapıldığı merkezde, 15 dakikada 184 mikroorganizma okunabiliyor.

Dicle Kalkınma Ajansı’na verilen projeyle Şırnak Üniversitesi Teknoloji Aktarma Ofisi bünyesinde, 2019 yılında 55 milyon TL yatırımla ‘Teknoloji ve Araştırma Suret Laboratuvarı’ kuruldu. ‘Gıda ve Gıda Mikrobiyolojisi’, ‘Spektrofotometre’, ‘Moleküler Biyoloji’, ‘Doku Kültürü’, ‘Kromatografi 1’, ‘Kromatografi 2’, ‘Örnek Hazırlama’, ‘Toprak ve Su’, ‘Organik Kimya ve Veri Araştırı’ isimli 10 farklı Ar-Ge laboratuvarından oluşan merkezde; yerey, akarsu, gıda ve mikroorganizmaların analizleri yapılıyor. 15 dakikada ve tek seferde 184 mikroorganizmanın okunabildiği merkezde, geçen sene İstanbul, İzmir, Ankara, Çanakkale, Düzce ve Çorum üzere 45 şehrin birlikte Irak’tan mevrut 2 bin 500 numunenin analizi yapıldı.

‘ÇOK İYİ BİR TAHLİL MERKEZİ’

Beyaz Zehir tahlillerinin bile yapıldığı merkeze ilişik bilgelik veren Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, “Burada 10 laboratuvar var. Bu laboratuvarlarda mikroorganizmalar, arazi, akarsu tahlilleri yapılabiliyor. Haddinden Fazla gani aynı tahlil merkezi. Alelhusus belediyelerimizin, belde belediyelerimizin buradan yararlanma edebileceklerini düşünüyorum. Onlara müteveccih bakım edebilecek haddinden fazla kırıcı makinelerimiz var. Şırnak çevresinden daha aşkın talep bekliyoruz. Dokuz Canlı çokça belediye ve kurumun bundan haberi namevcut. Beyaz Zehir tahlilleri yapılabiliyor. Bizim bölgemiz beyaz zehir bölgesi ve buna yönelik çalışmalarımızı arttırabilecek araba ve malzemeleri almayı düşünüyoruz” dedi.

‘2022 YILINDA 2 BİN 500 ANALİZ ALDIK’

Şırnak Üniversitesi Uygulayım Bilimi ve Araştırı Eşkal Laboratuvarı’nın müdürü Doç. Dr. Ahmet Turşucu ise 2022’bile 45 değişik ilden, gelgel ve kuruluşlara bakım verdiklerini vurgulayarak, “Cihazlarımız ile yaptığımız analizlerin kalitesi ve ecir politikamız, bizi bölgede tanınır ağıl getirdi. Irak ile temel kapımız olduğu için oradan gelen analizlerin cevabını bile verebilmekteyiz. Şırnak devlet sınırları içerisinde yetişmekte olan, coğrafi belen özelliği haiz bir nice nişane çöz ve aut piyasaya pazarlanması amacıyla mukteza analizlerin yapılması gerekiyor. Bunlara karşılık verebilecek kapasitedeyiz. Pandemi döneminde haddinden fazla murat gören PCR cihazlarımız üstelik mıntıka halkına ve tamam Türkiye’ye hitap edebilecek düzeyde. İleri teknolojik cihazlarla bakım vermek gayretindeyiz. 2022 yılında 2 bin 500 çözümleme aldık” diye niteleyerek konuştu.

‘HERKESE HİZMET VERİYORUZ’

Merkezde müteharrik Öğretim Yardımcısı Dr. Canan Ülgen birlikte “Bazı Bazı kurumlarımız numuneyi ekstre yerine yollarlar, kimi zaman dahi aracısız numuneyi gönderirler. Bu bire bir nebat yahut evlat evet da herhangi bir gıda maddesi tür. Alelumum üniversiteler ile çalışıyoruz. Hocalarımız, özellikle kültür fakülteleri, olgun fakültelerinden örnekler geliyor. Laboratuvardaki cihazlar bölgede çokça az mevcut evet bile yoksuz cihazlar. Hem uygun fiyatı zımnında hem birlikte cihazlarımız çokça aceleci son verdiği amacıyla numuneleri bize gönderiyorlar. Aynı seferde 184 mikroorganizma okuyabiliyoruz ve bunu tahminî 15 dakikalık aynı süreçte tamamlayıp, kütüphanede eşleştirmesini yapıp, sonuçlarımızı verebiliyoruz. Türkiye’nin bir nice noktasından, İzmir, Düzce, Bolu, Isparta kadar illerdeki hocalarımızdan göstermelik alabiliyoruz. Çorum’da ayrımsız kimya fabrikasından, buradaki domestik marketlerden numunesine baktırmak talip müşterilerimiz oluyor. Bu, zaman zaman bire bir ekinci birlikte olabiliyor. Bahçesindeki üzümün, narın kalitesini sanmak için gelip, bize danışabiliyorlar. Kurum ve vatandaş bazında da laboratuvar herkese hizmet veriyor” dedi.

Share: