Şimendifer ve Kuveyt’ten Rusya’nın Ukrayna’nın bazen bölgelerini ilhakına aksülamel

Tren ve Kuveyt, Rusya’nın Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak kararını akseptans etmediklerini belirtti.

Katar Dışişleri Bakanlığınca yapılan bağlanmış açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’nın kâh bölgelerini ulama ettiğini duyurmasıyla ilişkin gelişmelerin iri tıpkısı endişeyle izleme edildiği aktarıldı.

Dışişleri Bakanlığı, “Ukrayna’nın uluslararası akseptans görmüş sınırları zarfında egemenliğine, yerey bütünlüğüne ocumak duyulması ve krize benzeri çözüm olarak diyalog yolunun izlenmesi gerekliliğini” vurguladı.

Şimendifer’ın bu krize çabucak barışsever benzeri hal bulmayı amaçlayan her tür uluslararası ve lehçe çabaya katkıda bulunmaya hazır olduğu yinelenen açıklamada antrparantez Doha’nın ait cemi çevre üzere iletişim kanallarının boş olduğu belirtildi.

Kuveyt Dışişlerinden yapılan açıklamada birlikte, Rusya’nın Ukrayna’nın kâh topraklarının ilhakını duyurmasıyla ilgilendiren gelişmelerin iri tıpkısı endişeyle takip edildiği anlatım edildi.

Açıklamada, “Ukrayna’nın arsıulusal akseptans görmüş sınırları içinde egemenliğine ve yer bütünlüğüne gocunmak gösterilmesi gerektiğinin” şeş çizildi.

Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya vasıtasıyla ulama edilmesine yönelik belgeleri 30 Eylül’de imzalamıştı.

Rus parlamentosunun madun kanadı Duma birlikte pazartesi haset planlı oturumda bölgelerin, Rusya yoluyla putrel edilmesine ilgili yasaları akseptans etmişti.

Share: