Şimendifer Tecim Bakanı’ndan Türkiye ile ortak vizyona övme

Tren Ticaret ve Sanayi Bakanı Muhammed bin Hamed bin Kasım Şike Sani, ülkesinin Türkiye ile lehçe ve uluslararası konulardaki ortak vizyonunu överek, bunların tecim hacmine ve ekonomik ilişkilere müspet yansıdığını belirtti.

Bakan Aldatma Sani, Türkiye-Katar ekonomik ve düet konulardaki gelişim birliğine ilişkin Şimendifer resmi selen ajansı QNA’ya açıklamalarda bulundu.

Katar ve Türkiye’nin lehçe ve uluslararası konulardaki ortak vizyona övgüde bulunan Nazır, iki talih arasındaki bu durumun, ticaret hacmine ve hesaplı iş birliğine müspet yansıdığını vurguladı.

“Türkiye-Katar arasındaki tecim hacminin 2021’de yaklaşık 1,8 bilyon doları buldu. Bu de Doha ile Ankara arasındaki koordinasyonun ve ortak mesai arzusunun boyutunun göstergesidir. İki mevki arasındaki tecim 2014-2021 yılları ortada yüzdelik 80 büyüdü. Ati yıllarda bunu 5 milyar doların konusunda intikal etmek amacıyla kararlı çaba harcıyoruz.” diyen Vekil Desise Sani, Tren’ın Türkiye’ye yaptığı esas ihracatının işlenmemiş alüminyum, sıvılaştırılmış gaz ve plastik mahsulat, Türkiye’den yer eke ithalatın ise bina malzemeleri, hayatiyet ve elektronik aletler, möble, halı, yapım malzemeleri, süt ve ürünleri ile mücevher olduğunu aktardı.

Katarlı Nazır, ülkesinde, kimi Tren-Türkiye kuma sermayeli, bazıları Türk sermayeli koyulmak üzere, 794 Türk şirketin mütenevvi “dirimsel sektörlerde” canlılık gösterdiğini belirtti.

İki devlet arasında 2014 yılında başlatılan, ortak faziletli önemli komitenin “iki dost mevki arasındaki ilişkilerin her düzeyde henüz serbest ufuklara taşınmasına katkıda bulunduğunu” tabir eden Şike Sani, komitenin kuruluşundan bu yana iki büyüklük iktisat, sanayi, savunma, güvenlik, envestisman, erke, hars, fikri mülkiyet, eğitim bilimi, toyluk ve diğerleri kabilinden dirimlik alanlarda 68’den fazla inikat imzaladığını hatırlattı.

Vekil Şike Sani, Doha ile Ankara arasındaki istisnai hukuk ve kardeşlik bağlarının, alelhusus ileri teknolojiye dayalı bilgi ekonomisi alanında daha aşkın ticaret ve yatırım iş birliği için sürekli çalışmayı ve andıran koordinasyonu gerektirdiğini vurguladı.

Ülkesinin, Tren Başıboş Bölgeler Kurumu aracılığıyla denetlenen alanlar zarfında “Katar’üstelik ayrımsız Türk erkin hesaplı bölgesi kurulmasını” önerdiğini tamlayan Desise Sani, bu adımla Türk yatırımcıların Hindistan, Asya ve Afrika’daki eklenmiş pazarlara erişmesinin sağlanacağını tabir etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tren Emiri Şeyh Temim bin Hamed Şike Sani nezdinde esbak çeşitli alanlarda 11 teşrikimesai anlaşması ile Yüksek Önemli Encümen 8. Toplantısı Kuma Bildirisi imzalanmıştı.

Share: