Siirt’te devletten hibe desteği düzlük tüvana çiftçilere küçükbaş hayvan dağıtıldı

Siirt’te “Kırsal Kalkınmada Ehlivukuf Yabancılar Projesi” kapsamında hibe kazanan tendürüst çiftçilere küçükbaş efsanevi dağıtıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınama Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında ekincilik ve besin alanında eğitim bilimi görmüş gençlerin istihsal yapmaları amacıyla uygulanan projeden yararlanan 11 müteşebbis arasındaki temsili 2 kişiye küçükbaş hayvan verildi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Eruh ilçesinin Bayramlı köyünde düzenlenen törene faal bağlantıyla katıldı.

Hibe desteği alan girişimcileri kutlama eden Kirişci, projenin verimli algı getirmesi temennisinde bulundu.

Kirişci, proje sayesinde tersine göçün artacağını, kentten kırsala bu yol dimdik benzeri dolaşma olmasını ikbal ettiklerini belirterek “1994 yılında terörden ufuk boşalmış olan ama 2005 yılına kadar bile bu halini korumuş olan bu bölgenin baştan dönüşe açılması, yerleşime küşade olması beni siftinlik haddinden fazla bahtiyar etti.” dedi.

“Sen üret kâfi” diyerek aynı sloganları olduğunu anımsatan Kirişci, “Tığ üreticiye ‘Sen üret gerisini iptila etmeyin.’ diyoruz. Bu kardeşlerimizin şahsında üretmeye değişmeyen veren kardeşlerimizin tamamının kazançlarının artağan olmasını diliyorum. Bu projenin kapsamını az buçuk henüz uzun uzadıya daha geniş benzeri kesime bu imkanı inşallah sunmuş olacağız.” şeklinde konuştu.

Diğer konuşmacılar

Eruh Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir üstelik desteklerinden çevre Bakanlığa teşekkürname ederek projenin kırsal kesimi daha dahi çekici ayla getireceğini, özelde Siirt’e genelde bile ülkenin kalkınmasına çevirgeç olacağını söyledi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Demirhan da tarımsal terbiye almış kişilerin başvurabildiği yüzde 100’ü mevhibe olan programdan 11 projeye 1 milyon 100 bin lira destek verildiğini aktardı.

Destekten yararlanan ziraat mühendisi Gülperi Polat dahi yıllar ilk göç ettiği köyüne dönerek ata mesleği hayvancılığı sürdüreceğini belirterek “Eğitimim zımnında şehirde yaşıyordum. Destekle birlikte köye yerleştim. Babamla hayvancılık yapıyorum. Projeyi duyduğumda müstacelen başvurdum. Onaylanan proje ile baba mesleğini sürdüreceğim. Kısa vadedeki hedefimiz hayvan sayısını çoğaltmak, detaylı vadede üstelik süt sağma ve ağızotu makineleri alarak köyde kom bina etmek istiyorum. Kendimi bu alanda daha dahi geliştireceğim.” ifadesini kullandı.

Proje kapsamında destek kayran kültür mühendisi Mervan Çelik birlikte emeği geçenlere teşekkürname etti.Share: