Siirt’te adli yıl açılış töreni yapıldı

Siirt’te adli yılın başlaması nedeniyle merasim düzenlendi.

Adliye bahçesinde planlı merasim, ocumak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Vali Vekili Fatih Aldanmaz, adli yılın kalburüstü olması dileğinde bulunarak, adaletin, devletin varlığının sebebi olduğunu söyledi.

Ecdadın fethettiği topraklarda yaşayış ve güvenin adaletle kuruluş edildiğini tamlayan Kurt, ati nesillere bırakılacak yer sunturlu mirasın birlikte hak anlayışı olduğunu kaydetti.

Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Tuğan Sarıca dahi hüküm camiasının türe kabil çok büyük bire bir sıklet taşıdığını dile getirdi.

“Murafaa salonumuzda duvarda yazılan Hazreti Ömer’in ‘Adalet Mülkün Temelidir’ sözü devletin orduyla değil, parayla değil, enerji kaynakları, uran ve ticaret ile değil adaletle yaşadığını belirtiyor.” diyen Sarıca, “Zira adaleti cümle manasıyla bünye ettiğimizde gayrı temas öz filhakika kendiliğinden gelecek, gelişecek, yaşayacak, ülkeyi ve toplumu kuşatacaktır. Bu suretle demokrasinin, âdem haklarının, hukuk devletinin, tüvana ayrımsız hesaplı yapının, kalkınmanın, refahın, huzurun, güvenliğin ve barışın teminatı özgür kalifiye benzeri yargıya sahip olmaktan geçmektedir.” ifadesini kullandı.

Sarıca, şehit Cumhuriyet Altını Savcısı Mehmet Güzel Kiraz’ın memleketinde fariza yapmaktan balaban mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.

Törende, Siirt Doğruluk Komisyonu Başkanı Erhan Obut birlikte herkesin adaletin elan aceleci, canlı ve henüz hakkaniyetli namına namına gelmesi için elinden geleni yapması gerektiğini aktardı.

İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Altay ve Siirt Barosu Başkanı Kenan Hakim üstelik birer istişare yaptı.

Törene Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, İl Bitirmiş Komutanı Tugay Emrullah Balaban, İl Itimat Müdürü Hakan Yıldırımoğlu, hakim ve savcılar, baro üyeleri ile adliye çalışanları katıldı.Share: