“Seyahatsever” gençler Bolu ve Karabük’ü geziyor

MEHMET EMİN YAVUZ/ORHAN KUZU – Gençlik ve Spor Bakanlığının (GSB), gençlerin GSB yurtlarında ücretsiz konaklamasına imkan sağlayan “Seyahatsever” projesi kapsamında Bolu ve Karabük’e mevrut çoluk çocuk, tarihi ve turistik yerleri geziyor.

Bu yıl yaz tatilini yolculuk ederek buyurmak isteyen 18-30 yaş arası çoluk çocuk amacıyla uygulamaya konulan GSB yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından 5 haftada Bolu’dahi 470, Karabük’te 209 mektepli yararlandı.

Bolu’ya mevrut çoluk çocuk, kentin doğal güzelliklerini ve turistik yerlerini geziyor. Osmanlı kasabaları Mudurnu ile Elemli ilçelerindeki tarihi yapıları görme imkanı bulan çoluk çocuk, tabii güzellikleriyle adlı Bataklık Tabiat Parkı ile Abant ve Yedigöller milli parklarında keyifli geçenek geçiriyor.

Gençler, müzakere ettikleri yerlerde andaç fotoğrafı çektiriyor, yerel ürünlerin satıldığı yerlerden ahzüita yapıyor.

Karabük’e gelen çoluk çocuk ise alelhusus UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde vadi düz Safranbolu ilçesinin tarihi ve turistik yerlerini geziyor.

Tarihi çarşı ve İncekaya Kanyonu üstüne yapılan içki reviş terasını mülakat edenler, lokal ürünler satın alıyor, gittikleri yerlerde fotoğraf çektirerek gezilerini ölümsüzleştiriyor.

“Bolu’ya bandaj kısık”

Bolu Toyluk ve Spor Müdürü Emrullah Güler, AA muhabirine, proje kapsamında Türkiye’nin bilcümle illerinde gençlerin yurtlarda ücretsiz konakladığını, konaklama süresinin 3 günden 5’e çıkarılmasının olumlu bedel bulduğunu söyledi.

Güler, proje kapsamında gençlerin yurtlarda ücretsiz konaklama imkanıyla gittikleri illerin tarihi ve turistik yerlerini ülfet ettiğini kaydetti.

Doğal güzellikleriyle ünlü Bolu’ya dokunaklı bent olduğunu nâkil Güler, “Bolu’üstelik İzzet Baysal Kız Yurdu ve Hattat Emin Barın Eş Yurdunda tahminî 470 öğrencimizi ağırladık. Rezervasyonlar devam ediyor, bu aynı artacaktır.” dedi.

Güler, birlik personelin karı sıcaklığında hizmet verdiğini dile getirerek, gençleri Bolu’nun güzelliklerini görmeye nida etti.

Çoluk Çocuk uygulamadan memnun

Ankara’dan gelen Nagihan Duru, Abant İzzet Baysal Üniversitesinden mezun olduğunu, proje kapsamında arkadaşlarıyla Bolu’yu gezmeye geldiklerini söyledi.

Arınmış, doğayı çok sevdiğini belirterek, “Bolu’de gezilecek çokça yer var, doğa harikası ayrımsız yer. Azmak’ü haddinden fazla sevdik. Piknik etme imkanı bulduk. Bu uygulama olmasaydı Bolu’ya gelemezdik.” dedi.

İstanbul’dan mevrut Selek Çoraklı de kaldıkları yurdun çokça iyice olduğunu, hiçbir rehavet yaşamadıklarını anlattı.

Abant, Gölcük ve kent merkezini gezdiğini, Bolu’yu çokça beğendiğini dile getiren Çoraklı, herkese buradaki güzellikleri görmeyi önerdi.

Kocaeli’den Recep Nurbaki Entelektüel ise uygulamadan duyduğu memnuniyeti tabir ederek, Azmak ve Abant’ı ülfet ettiğini kaydetti.

“Gençlerimiz ayrımlı illerdeki güzellikleri görüyor”

Karabük Gençlik ve Spor Müdürü Ateşli Atılganlık, uygulamanın gençlerin değişik illeri gezmelerine olanak sağladığına dikkati çekti.

Cesaret, Safranbolu’ya yeryüzü yakın ancak olması dolayısıyla İsmail Necati Mevla Yurdu’nda gençlere hizmet verildiğini belirterek, “Çoluk Çocuk Karabük’ü, Safranbolu’yu, Yenice’yi, Ovacık’ı, Eflani’yi görüp konaklama imkanına eş. Şu anne büyüklüğünde uygulamadan 209 gencimiz yararlandı. Biz yerelde ‘Gençlere ayar, gelişigüzel şeye ayar’ sloganını kullanıyoruz. Projeyle gençlerimiz ayrımlı illerdeki güzellikleri görüyor.” diye konuştu.Share: