Serencam an bilgi | İBB Meclisinde, metal ele geçirilen cenaze taşıt gündeme geldi

İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) Meclisinde, İBB’nin kentler arası cenaze aktarım aracında güvenlik ekiplerince 144 kilo 550 gram tütün ele geçirilmesi gündeme geldi.

İBB Meclisi ilk teşrin kocaoğlan toplantısının 1. oturumu, Divan 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Meslek başkanlığında Saraçhane’deki İBB Sedir Güruh Salonu’nda yapıldı.

Mecliste küçümseme düz DOĞRU Öğür Grup Sözcüsü Amaç Türkyılmaz, İBB’ye ait ayrımsız cenaze nakil aracının, Diyarbakır’a gittiğini ve gün amacında Adana’dahi narkotik polisler tarafından durdurulduktan sonraları araçta 144 kilogram mızrap yakalandığını söyledi.

Aracın üstünde “İstanbul Büyükşehir Belediyesi cenaze taşıt” yazdığını tabir fail Türkyılmaz, İBB’nin bu konuyla ilgilendiren yaptığı açıklamada, aracın taşeron firmaya ait olduğu ve şoförlerin dahi önceki dönemde işe girdiği şeklinde mazeretler olduğunu belirtti.

“İBB hepimizin, bu kurumun itibarının beis görmemesini umu ediyoruz”

Bu olayda İBB’nin sorumlu olduğunu vurgulayan Türkyılmaz, şöyle konuştu:

“Bakın bu size kat sayı olsun, bunu işleyen arkadaşlara söylüyorum. Tığ bugün şurası yapabilirdik. Bu fotoğrafı alıp uğrunda 144 kilo esrarın olduğu, uyuşturucu köpeğinin bulunduğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi cenaze nakil aracı yazan aracın fotoğrafı üzerinden ‘Pudracı İBB’ deseydik hoşunuza harcama miydi? ‘Meğer İBB finansal cins üreteceğiz derken eroin ticareti yapıyormuş’ kadar tıpkı laf etsek evet muydu, olmazdı. Söz Gelimi, ‘Sayın Kılıçdaroğlu, uyuşturucudan rüşvet alınması gerekiyor’ demişti. Bunlardan alıyor musunuz?’ diyerek istifham önergesi verseydik olur muydu, olmazdı değil mi? İBB hepimizin, bu kurumun itibarının zarar görmemesini ikbal ediyoruz. Yapılan izah birlikte o yönde, münferit, kişisel aynı iş olduğunu söylüyorlar. Hakeza olduğuna sanmak istiyoruz. Yoksa meseleyi uzatıp DİAYDER davasında, PKK’lıları ölü yıkayıcı namına aldığınıza dair bilgileri birlikte buna ilave ederek, ‘Ne işlemler çeviriyorsunuz arkadaşlar’ demiyoruz. Sizin üzere haşat siyaset yapmıyoruz.”

Türkyılmaz, İBB’nin, taşeron firmaları denetlenmesinde ve strateji etmesinde duyarlık göstermesini istedi.

Söz düzlük CHP Ekip Sözcüsü Tarık Balyalı ise Türkyılmaz’ın “söylesem ongun evet mu?” dediği şeylerin hepsini söylediğini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Biz onların hepsini söyledi namına akseptans ediyoruz. Belediyemizin 86 bin çalışanı var amma bu bahsedilen ve bugünkü emniyetin operasyonuna maruz kalan 2 birey. (Cenaze uzlaştırıcı) 8 Teşrinievvel’birlikte saat 15.30’da İstanbul’dan cereyan ederek Nevşehir, Kayseri, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır görevini yapmışlar. Diyarbakır görevi 18.15’te sona ermiş. Ertesi sabah 08.30’üstelik emniyetimizin bu operasyonu görülmüş. Türkiye’bile 5 ile cenaze hizmeti vermiş, cenazeleri oraya ulaştırmış, dönüşünde emniyetin operasyonuyla ne eyvah ki bu durumla yüz yüze kalmışız. Bu bahse bahis 2 sevimli, 2017 yılından beri ilişkin taşeron firmanın hizmet alımıyla alay malay büyükşehir belediyesine bindi hizmetleri kat başkanlığı altında bakım veriyor. Sigortası da gene büyükşehir belediyesine ait değildir, ilgilendiren firmaya aittir, araçlar birlikte ilişkin firmaya aittir. Elbette kim büyükşehir belediyesinin bu konuda bire bir kontrol sorumluluğu vardır. Bunun için da Büyükşehir Uray Başkanımız Ekrem İmamoğlu, derhal sormaca, inceleme başlatmıştır. Talimatlarını vermiştir. Bugün itibarıyla sormaca bile devreye girmiştir.”

Emniyete ve yargıya güvendiklerini dile getiren Balyalı, bu konunun yüce ayrımsız konu olduğunu, şakasının bile olmayacağını ve değme makule desteği vereceklerini kaydetti.

SELIM Parti Takım Sözcüsü Erek Türkyılmaz gine küçümseme alarak zamanında İBB’nin bütçe meselesi konuşulduğu devir Ekrem İmamoğlu’nun, “Bana kanı öğretmesinler, akıllarını alırım.” şeklinde divan üyelerine ithafen harcama ettiği sözlerini hatırlattı.

İBB’nin belediye kanununa göre İstanbul’un bütçesini eylül ayının geçmiş gününden geçmiş hem encümene hem birlikte ilgili bakanlığa sunamadığını anlatan Türkyılmaz, “Türkiye’da 1391 şehremaneti içerisinde sadece bütçesini bakanlığa sunamayan, tahmini bütçesini hazırlamayan tek şehremaneti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. Türkiye’nin sunu siftinlik belediyesi olan Kırıkkale’ye tutkun Çelebi Belediyesini tebrik ediyorum. İBB’nin yapamadığını yapmıştır.” diye konuştu.

Bütçe iddialarının arkası sıra İBB Umumi Sekreteri Birey Atak Çağlar’ın toplumsal medyadan yaptığı açıklamayı hatırlatan Türkyılmaz, Çağlar’ın cevaplarının henüz garabet olduğunu, bu gecikmenin eski yıllarda dahi yapıldığını savunduğunu belirtti.

Türkyılmaz, İBB’nin kanuncu süresinden tamam 38 dönüş bütçeyi geciktirerek, 8 Teşrinievvel Cumartesi haset saat 18.00’birlikte Bakanlığın domestik hikmet sistemine bütçeyi girdiğini dile getirerek, “Biz sizin bu beceriksizliğinize karşın İstanbul’u bütçesiz bırakacak değiliz. Allah’ın izniyle bu konuda hepimiz bindi peki, gayret şayan, bu sorunu çözeriz ama İBB kabilinden güzel, çetin, kurumsal aynı yapının, öz bütçesi konusunda hakeza bir ihmalde bulunması maatteessüf hepimizi üzmüştür.” diye konuştu.

CHP Takım Sözcüsü Tarık Balyalı ise bütçe meselesinde kamuoyunda yavaş tartışma olmadığını, benzeri çamçak suda fırtına kopartılmaya çalışıldığını söyledi.

Share: