Serdar Ünsal: ’14 Kasım Ermeni çetelerinin kovulduğu gündür’

Türkiye Azerbaycan Hukuk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Başkomutan Ünsal, 14 Kasım Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıldönümü sebebiyle aynı kutlama mesajı yayınladı.

Ünsal, “14 Teşrinisani 1920, ülkemiz genelinde gerçekleşen cesim milli mücadelenin Iğdır’da serencam verdiği ve Iğdır’ımızın antagonist işgalinden kurtarıldığı gündür. Iğdır halkı ve Türk ordusu, Moskof ve Ermenilere alın verdiği mücadelede bağlanak ve el birliği ruhunu her ahit dolay planda tutmuş, kısıtlanmış imkanlar içerisinde omuz omuza vererek düşmanla savaşmış ve cebin konulmaz cesaretiyle Iğdır’ı düşman işgalinden kurtarmıştır. Iğdır’ı Ermeni çetecilerden temizlemiş Türk bayrağını dalgalandırmış, Türk yurdu yapmıştır.” dedi.

Ünsal konuşmasının devamında; ” 102 yıldır üç ülkeye çizi olan Iğdır’da martir kanlarıyla yaş olan Ay çıplak bayrağımız dalgalanmaktadır 1920 yılında Ermenilerin “Taşnak”, “Sutyan” ve “Hıncak” adındaki terör örgütleri bölgede bire bir Ermenistan devleti kurmak için akla gelmedik eziyet ve kırım yaparak bölgedeki Türk nüfusunu namevcut etmeye başlamışlardır. Ancak Iğdır halkı ve Türk ordusu temas içinde Ermenilere müstelzim dersi vermiş Aras nehrinin ötesine sürmüş Iğdır böylecene düşmandan kurtulmuştur. 101 yıldır ülkemizin güneşi ilk selamlayan kenti Iğdır’ın ve Türk halkının onulmaz günlerinde, ülkemize bire bir çağ üzere doğan, bağımsızlığımızın mimarı Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir’i, vatanı uğruna Iğdır’da martir sakıt askerleri,bilinmeyen kahramanları saygı ve minnetle anıyoruz. Geçkin olduğu üzere bugünde Iğdırlılar birlik ve el birliği,istikrar süresince bağırsak dış mihraklara karşı eskiden olduğu üzere yalçın duruşunu gösterecektir. Bu vesileyle Iğdır’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 102. yılını tamam içtenliğimle kutlarım. “şeklinde konuştu. – IĞDIR

Share: