Sepet ustaları mesleklerini ayakta tutmaya çalışıyor

Sepet ustaları mesleklerini ayakta tutmaya çalışıyor

AYDIN – Aydınlı Tahkiye vatandaşlar, kargıdan ürettikleri birçok ürünü dünyanın ciharıyek yanına ihraç ederken, kargılar ile adeta sanat eden sepet belik ustaları bu mevsim ki ticaretten mutlu.

Görgülü’ın Efeler ilçesinde ateş parçası Roman vatandaşların şanlı barışma kaynağı olan hasır örgü işçiliği bu mevsim üreticilerinin yüzünü güldürdü. Sepet örme ustalarının kargılardan yaptığı sepet, iskemle, sayeban gibi ürünlere dilek gelişigüzel geçen zaman artarken, turizm sezonunu hareketli geçiren sepet yapı ustaları adeta dolar ördü. Çin mallarından saf hasır ürünlere gün yaşanırken Hikâyeleme vatandaşlar marifetiyle kargıdan üretilen birçok ürüne, dünyanın bir nice ülkesinden birlikte irade gelmeye başladı. Şemsiye, hasır, sayeban, sepet kabilinden ürünlere talep anbean artarken, bu sene mevrut tilmiz bakarak hazırlanan halk emeği mahsulat Almanya’dan Hollanda’ya büyüklüğünde bir nice Avrupa ülkesine ihraç edildi. Dünyanın değişik ülkelerinden siparişi düzlük Romanlar, nazik ayrımsız sevinç yaşadı.

Turizm sezonu ile birlikte çalışkan eyyam nâkil sepet yapı ustaları yurtdışından mevrut talepler sebebiyle üstelik siparişleri yetiştirmeye çalışıyor. Kargıları bir ressam edasıyla işleyerek sanata muhavvil Hikâyeleme vatandaşlar bu günlerde hararetli tıpkı say içine girdi. Sabahın er saatlerinden itibaren atölyede çalışmaya başlayan ustalar, kargıları soyma ve kurutma işleminin ardından siparişleri yetiştirmeye çalışıyor.

Atölyelerinde çabucak turizm beldelerine değil Hollanda, Almanya karışma dünyanın kavi çokça hesabına sepet ve hasır ürünü ihraç ettiklerini rapor eden Görgülü Tahkiye Dernekleri Federasyonu Başkanı ve bir zamanda işletme sahibi Abdül Aydeniz, siparişlere tükenmek amacıyla çok sayıda emanet ile sepet ördüklerini rapor etti.

Anlatı sepet belik ustalarının devir ve malzeme olduğu sürece maksut gelişigüzel ürünü çıkarabileceğini ifade eden Aydeniz; “Okumuş Ilıcabaşı’ndaki arkadaşlarımıza ustalarımıza yeter ki malzemeyi verin. Bizde sepet öremem, plastik öremem, bina yapamam kadar ayrımsız molekül yok. Yeter ki malzememiz olsun rastgele tip işi çıkartırız. Sanatımız bu konuda haddinden fazla güzel. Sanatımla gelgel duyuyorum. Tıpkısı taraftan da müstahsil sayılırız. Munzam derece üretmiş oluyoruz. Birkaç yaşama yanımızda çalışıyor, ekmeğini kazanıyor. Bu konuda mesleğimden ve sanatımdan alım duyuyorum. Severek yapıyorum işimi. Isteyerek yaptığım üzere liyakatli olduk. Başarılı olduğuma inanıyorum. Seçme 2 oğlum üstelik bu işi devam ettiriyor. Marmaris yolu üzerinde teşhir salonumuz var. Burada üstelik taleplere bakarak üretimimizi yapıyoruz. Takkadak materyal konusunda sıkıntımız var. Onun dışında benzeri sıkıntımız yok çok şükür. Bize malzeme ve zamanı verdiğinizde istediğiniz her şeyi sunma güzelce şekilde yaparız” dedi.

“İşini aklık fail kankızıl seçme devir dünyalık kazanır”

5 yıl ilk Muğla’nın Ula ilçesinde yer kayran Gökova’bile bile atölye açan Aydeniz, merkezlerinin hala daha Entelektüel’dahi olduğunu ifade ederek; “Havale nerelerden geliyorsa oraya doğru bölüm yapıyoruz amma burada kestirmece 5 yıldır faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Oteller ve restoranlar ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ilıcabaşı’ndan gelen arkadaşlarımız ustalarımız da burada çalışmaktalar. Kıbrıs bölgesine 4 yıldan beri nişane gönderiyoruz ancak özellikle pandemiden sonraları oradaki restoranlardan de dilek arttı. Hollanda’ya birlikte ürün gönderiyoruz. Tıpkısı taraftan üstelik rattan dediğimiz malzemeyi bile Çin yahut Vietnam’dan getirtiyoruz. Yeni yavru gençlerimizin bütünü masa başı iş istiyor. Tabiki onlar üstelik güzelce aylamak istiyor ama halk sanatlarımızı de unutturmamamız geçişsiz. Sepetçilik, hasırcılık kabil umum sanatlarımızı birlikte sürdürülebilir hale getirmeliyiz. Bu anlamda müteharrik arkadaşlarımız de parasını kazanıyor. Mahiye demeyelim amma mevsimsel adına 500 bin TL’ye mümasil bir kazancımız oluyor. Zaman ferah giderse. Bağımlı birazda bu kabiliyet meselesi esasta. Ben kısaca 40 yıldır bu işin içindeyim. Anca yalınç öğrenilen benzeri meslek değil. Sanatını aklık icra fail, durumunda ve bir zamanlar teslim eden yani düzgün çalışan arkadaşımız aylak kalmaz, çokça güzel dahi mal kazanır. Hasırcılıkta, bambuculukta para var. Yok diyen hile söyler” şeklinde konuştu.

Özellikle pandemiden sonra insanlar bundan sonra her şeyin doğalını istediğini sözlerine ekleyen Aydemir, bundan sonra Çin malı ürünlere plastik ürünlere olan rağbetin azaldığını ve natürel hasır ve hint kamışı ürünlere taleplerin arttığını anlatım etti.

Share: