Sefirikebir Başçeri, TEKNOFEST’te armağan düzlük KKTC’li lise öğrencilerini akseptans etti

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Büyük Murat Başçeri, TEKNOFEST 2022’dahi “İLKE” isimli araçlarıyla Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Miftah Yarışları ve Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Kurgu Yarışları’nda birincilik elde fail Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) Sedat Simavi Sanayi Meslek Lisesi (SSEML) öğrencilerini akseptans etti.

Kabulde, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı KKTC Koordinatörü Mithat Tekçam, SSEML’nin öğretmenleri ve müdürü hazır bulundu.

Büyükelçi Başçeri, TEKNOFEST 2022’bile sükse elde eden öğrencileri tebrik ederek, sabık yıl bile SSEML’nin sükse elde ettiğini hatırlattı.

Başçeri, “Türkiye’bile planlı TEKNOFEST’lere SSEML tınlamalı namına katılıyor ve KKTC’birlikte gençlerin teknoloji üretmekteki kararlığını ortaya koyuyor. Bu sene üstelik İLKE ile tıpkı başarıya daha imza attılar, hepsini bir tane tek tebrik kartı ediyorum. TEKNOFEST’e KKTC’den eskimemiş bire bir koku ve gürecilik götürüyorlar, TEKNOFEST’in enerjisine enerji katılıyorlar.” ifadesini kullandı.

Gelecek yıllarda KKTC’den TEKNOFEST’e elan nazik katılma olmasını rağbet ettiklerini dile getiren Başçeri, TEKNOFEST yetkililerine üstelik KKTC amacıyla ayrı aynı sergilik açılması yönünde talepte bulunacaklarını söyledi.

Başçeri, SSEML’nin öğretmenlerini ve öğrencilerin ailelerini da bu başarıdaki katkılarından ufuk kutlama etti. Daha sonraları elektrikli şalter olan İLKE’yi inceleyici Başçeri, öğrencilerden anahtar hakkında bilgiler aldı.

İLKE’nin tecrübe sürüşü, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliğinin bahçesinde da yapıldı.

SSEML, TEKNOFEST Karadeniz’bile ödül aldı

Türkiye’nin sunma balaban havacılık, feza ve teknoloji festivali TEKNOFEST 2022’ye katılarak, TÜBİTAK marifetiyle düzenlenen Arsıulusal Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ve Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Kurgu Yarışları’nda KKTC’yi entrika fail SSEML ekibi, “İLKE” ismini verdikleri araçlarıyla, 19-24 Temmuz’dahi Kocaeli’nde planlı yarışmalara katılmıştı.

KKTC’li takım, Liseler Arası Elektrikli Araç Yarışması’nda dolay ustalık taharri videoteyp ödülü klasmanında ve yarışmanın sunma şişman ödülü performansta birincilik elde etmişti.

30 Ağustos-4 Eylül’üstelik Samsun’dahi planlı TEKNOFEST Karadeniz’birlikte lokma hazırlama kategorisinde da birincilik kazanan SSEML ekibi, ödüllerini Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almıştı.

Share: