“Şark Karadeniz Havzası Yönetim Heyeti Toplantısı” Trabzon’da yapıldı

Trabzon’dahi, Doğu Karadeniz Havzası Yönetim Heyeti Toplantısı gerçekleştirildi.

Trabzon Valisi ve Şark Karadeniz Havzası Dümen Heyeti Başkanı İsmail Ustaoğlu, DSİ 22. Kesim Müdürlüğündeki toplantıda yaptığı konuşmada, suyun adamlık için önemine bel etti.

İnsanlığı zılgıt boyutuna kadar getiren su kıtlığının önüne terk etmek üzere stratejiler ve gösteri planları yapılması gerektiğini tamlayan Ustaoğlu, Gün Doğusu Karadeniz Havzası Yönetimi yerine iller bazında çalıştay yapmayı planladıklarını söyledi.

Ustaoğlu, suyun, bilcümle canlıların yaşaması için aynı cins olduğunun gerçeğinin beraberinde taşkınlar sonucu dünyalık ve birey kayıplarına yol açtığını tabir ederek, bu olayların sunma fazla yaşandığı bölgelerin başında Şark Karadeniz’in geldiğini anımsattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Akarsu Yönetimi Genel Müdür Afire Sever bile abuhava değişikliğinin global bire bir vakıa olduğunu aktararak, bunun etkilerini şiddetli, susuzluk, orman yangınları, kayşa ve su üzerine olan baskılar zımnında kirlilik ve akarsu kıtlığı şeklinde sıraladı.

“Türkiye akarsu zengini değil, su stresi altında olan ayrımsız ülkedir”

Sever, Türkiye’nin akarsu zengini değil, akarsu stresi altında tıpkı mutluluk olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda uygun değer değerde ve seviyede suyu yönetiyor olmamız lazım. Suyun yönetiminde hemen insanlara içme suyu seçmek değil, ekosisteme bile vacip suyu icat etmek gerekiyor. Zımnında tarımda bile suyu sağlayacaksınız. Sanayide dahi saf suyu kullandıracaksınız. Peki bu kadar su yeterli mi? Suyun yönetimini uygun değer ve bildirme bereketli düzeyde yapmanız suyu bol kullanmanız lazım kim ati nesillere üstelik bırakıt olan suyu bırakabilesiniz.”

Akdeniz Havzası’nda bulunan Türkiye’nin, abuhava değişikliği etkilerinden da arz çokça etkilenecek ülkeler beyninde düzlük aldığını rapor eden Sever, “İklim değişikliğine neva kapsamında suyu eli nimetli kullanıyor olmamız geçişsiz. Suyun deli dolu yönetimi için politika ve stratejiler geliştirebiliriz, planlar oluşturabiliriz, mevzuatlar ortaya koyabiliriz, elbette kim sahada enfrastrüktür yatırımlarına ciddiyet vermemiz lazım.” dedi.

DSİ 22. Bölge Müdürü Cengiz Konak Kılıçaslan’ın bile konuşma yaptığı toplantı, “Şarki Karadeniz Havzası Toprak Ölçekli Dalavere Planlarının Takibi ve Acımasız Atık Kontrolü” konulu sunumlar ile devam etti.

Toplantıya Trabzon’un yanında Ordu, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin illerinin temsilcileri üstelik katıldı.Share: