Sarıgül: Tdp İktidarında Asgari Ücreti 4 Ayda Bir Güncelleyeceğiz

Selen: MISYON ŞEYMA BIREY – Azrail: ELEZER KARAKULOĞLU

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, “TDP iktidarında asgari ücret üzerinden siyaset yaptırmayacağız. Minimal ücreti 4 ayda ayrımsız güncelleyeceğiz… Para Şişkinliği yükseldiyse, domatesin fiyatı yükseldiyse oran yerine asgari ecir da benzeri şekilde yükselecek” dedi.

Mustafa Sarıgül, partisinin zaman İstanbul’da düzenlediği ‘TDP İktidar Amacında İstanbul Buluşması’nda konuştu. Sarıgül, ezcümle şunları söyledi:

“BİZ ÇİFTÇİNİN, ESNAFIN YÜZÜ GÜLSÜN İSTİYORUZ: Açlığın, yoksulluğun, işsizliğin olmadığı ayrımsız Türkiye amacıyla yollardayız. Terörün olmadığı aynı Türkiye amacıyla yollardayız. Haksızlığın, eşitsizliğin olmadığı benzeri Türkiye hayal ediyoruz. Biz istiyoruz kim dünyanın sunma adamakıllı üniversiteleri Türkiye’mizde olsun. Amma dünyada evvel 500 darülfünun ortada hiçbir üniversitemiz bulunmayan. Bu bizi üzüyor. Biz istiyoruz kim fabrika sahibinin çocuğu hangi okula gidiyorsa işçi arkadaşımın çocuğu de tıpkısı okula gitsin. Biz istiyoruz kim çiftçilerimizin yüzü gülsün, esnafın yüzü gülsün. Esnafımızın ışığı sönmesin.

BU ÜLKEYİ YÖNETENLER, DIŞARIDAN VECIBE ALDILAR, ŞATAFATA YATIRDILAR: Üretim yapıyoruz yetmiyor, döviz kazanıyoruz yetmiyor. Gelirimiz giderimizi karşılamıyor. Bari ne yapacağız? daha çok istihsal yapacağız. İsrafı muhakkak önleyeceğiz. Bunları yapmanın tek yolu, Türkiye Değişim Partimizin

‘Ekonomik Milliyetçilik’ formülüdür, ‘5T’ formülüdür. Nazik Atatürk, bakın yıllar ilk hangi demiş, ‘Cemaat olmadığınız parayı harcarsanız bağımsızlığınızı kaybedersiniz.’ Sahip olmadığımız parayı harcamayacağız. Bugün ülkeyi yönetenler, haricen namus borcu aldılar, betona para yatırıldı, şatafata mal yatırıldı, abiye projelere dünyalık yatırıldı. Tığ, bunları ona bakarak planlayacağız.

GIDA VE ENERJİ SEKTÖRÜ BAŞTA OLMAK AMACIYLA YERLİ VE MİLLİ OLMAMIZ LAZIM: Besin ve enerji özellikle oluşmak için her sektörde evcil ve milli olmamız geçişsiz. Kendimize yetmemiz geçişsiz, ihracatı mutlak artırmamız lazım. En çok dövizi neye harcıyoruz? Enerjiye harcıyoruz. O devir devir enerjisine ve rüzgar enerjisine haddinden fazla büyük ciddilik vereceğiz. Türkiye Değişim Partimizin 5T formülü; tarım, turizm, teknoloji ve nesiç. Bunları arz öne çıkaracağız. Tarımın formülü açıkça; Karacabey’birlikte çiftçimiz ne kadar domates üretiyorsa gelgel garantisini tığ vereceğiz. Çiftçilerimizi kesinlikle küstürmeyeceğiz. Tarımı kötü gören, yarını pres görür.

TÜRKİYE MARKALAŞACAK: Tekstile çok şişman ehemmiyet vereceğiz. Türkiye’miz markalaşacak. Devletimizdeki ötede araçları satacağız. Tıpkısı biricik Cumhurbaşkanımız Mercedes’e binecek. Onun dışındaki herkes; ‘İtalyan arabalarına, Fransız arabalarına, Japon arabalarına güle güle, leziz geldin TOGG’.

ASGARİ ECIR 4 AYDA BİR GÜNCELLENECEK: Minimal ücret üzerinden politika yaptırmayacağız. Türkiye Değiş Partisi iktidarında minimal ecir üzerinden politika yaptırmayacağız. Minimum ücreti 4 ayda tıpkısı güncelleyeceğiz. Siz minimum ücreti artırdınız, domatesin fiyatı bir çağ yükseldi. Ne anladılar? Siz asgari ücreti artırdınız, peynirin fiyatı yükseldiyse bunun ne anlamı var? O nedenle 4 araştırma kuruluşu bakacak. Pahalılık yükseldiyse, domatesin fiyatı yükseldiyse ululuk namına asgari ücret birlikte benzeri şekilde yükselecek. Neyi kalık yaptık, neyi yapmamız geçişsiz; bunları inceledik ve değerlendirdik. Şimdi bu tecrübelerimizi, bugünkü imkanlarımızı kullanarak Şişli’mizi nazikâne, dostlukla, türe ettiği noktaya taşıyacağız.

ŞİŞLİ’NİN DAHI TÜRKİYE’NİN BILE IŞIKLARINI YAKACAĞIZ: Zira Şişli’nin şu anda ne adı var ne üstelik zan var. Şişli, ışıkları sönmüş vaziyette. Şişli’nin ışıklarını dahi Türkiye’mizin ışıklarını üstelik yakmayı Allah’ım inşallah baht etsin. Küllerimizden baştan doğacağız. Hiçbir siyasi parti farkı gözetmeden, bayrağımıza sınırlanmış olan, toprağımıza sınırlanmış olan, inançlarımıza özen gösteren, hakkın gücünü milletimizin gücüyle birleştirecek olan şişman ayrımsız millî uzlaşmayı Şişli’birlikte sağlayacağız. Şunu bilesiniz ki Allah’ım bana hiçbir devir mahdut işler vermedi. Allah’ım bana hep baskı işleri verdi. Ama bilirsiniz kim gün, olağan işlerden çıkanları yazmaz. Zaman, el işlerden çıkan kahramanları edip.”

Share: