Şalter kiralama şirketlerinin genel ağ sitesini kopyalayan suç örgütüyle ilişkin savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal vesile kiralama şirketlerinin genel ağ sitelerini kopyalayarak ayyarlık yaptıkları tez edilen yanlışlık örgütünün yönetici ve üyeleri seçme biri amacıyla 7 bin 700 yıla kadar mahpushane istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Yıldırı ve Örgüt Taksirat Bürosunca, kurumsal kurgu isticar şirketlerine ilişik genel ağ sitelerini kopyalayarak anahtar isticar vaadiyle 504 kişiyi bütün 1,5 milyon liralık dolandırdıkları öne sürülen 64’ü tutuklu 85 karanlık hakkında düzenlenen sormaca tamamlandı.

3. Gösterişli Ukubet Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un ayrımlı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal araç isticar şirketlerinin web sitelerini yapmacıklı adına tasarlayıp dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve deşifre olmayı çalmak amacıyla değişik tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin dolandırıcılık boşaltmak için ofiste kullandıkları ecnebi uyruklu eşhas hesabına alınan hatları idarehane dışına çıkarmadıkları ve zat aralarındaki görüşmeleri de Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Yanlışlık örgütü elebaşı “Korkmaz” kod ünlü O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) gizlilik içinde çalışmaları konusunda emirler verdiği ve ofiste mergup bilgisayarları uzaktan komuta ile taharri ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“Ofiste makbul kurumsal çevirgeç isticar şirketlerine ilişik düzme web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, yapmacıklı web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek taharri motorlarına art sıralara taşınmasını sağladığı, çevirici isticar etmek için arayan müştekilerle ofiste call center namına çalışan ‘İrem’ kod isimli A.C, ‘Yusuf’ harf isimli U.Ç, ‘Murat’ harf isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ harf isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin civar ve kayırıcı yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği gidiş bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonraları müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri adisyon numaralarına para yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den mülk çekerken kapela ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Yürekli” harf adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Cebel bölgesi sahacılarından “Minik” harf isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek mülk çektikleri aktarıldı.

Banka hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üzerine öz adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları tamlanan iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile duraksız bankacılık şifre bilgilerini şehirler arası müteharrik otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve kıvrak bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında doğrulama düzlük S.B. ile E.T’nin bunları teşkilat faaliyeti kapsamında ayyarlık eyleminde kullanmaya başladıklarının birlikte belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ kod O.Y’nin öncülüğünde ayrımsız araya gelerek hisse senedi bölümü halinde akım ettikleri, O.Y. tarafından sunulan irade ve talimatların call center namına ofiste çalışan şüphelilerin yasal veya gayrimeşru bire bir dilek olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek kabul edildiği, şüphelilerin olay öncesinden temin ettikleri yabancı uyruklu hatlar ve kiraladıkları büro üzerinden programlı ve tedbirli akım ederek dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirdikleri, zat içlerinde benzeri yapılanmaya her an düzenleme şekilde akım ettikleri, bu şekilde 21’i teşekkül yöneticisi ve üyesi kalkmak amacıyla 85 şüphelinin Türkiye’nin değişik illerindeki müştekileri sahte web siteleri üzerinden miftah kiralama vaadiyle dolandırarak haksız çıkar örtmek üzere tıpkısı araya gelip düzenli şekilde akım ettikleri tespit edildi.”

İddianamede, “Cürüm hizmet etmek için örgüt ihdas, yönetme, örgüte örgen olma” ve “Bilişim sistemlerini bağışlamak suretiyle dolandırıcılık” suçlarından cürüm örgütü yöneticisi ve üyesi 21 kaba üzerine 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, diğer şüpheliler için üstelik farklı sürelerde mahpushane cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyici günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, kurumsal kurgu isticar şirketlerine ait genel ağ sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan anahtar kiralama vaadi ile yarar realizasyon ettiği belirlenen cürüm örgütü ile cürüm örgütü üyelerine banka hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları çeken, mecmu 85 kaka karşı murakabe kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üstüne polis güçleri ekiplerince 7 April ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Sazak, Muğla, Cıvıl Cıvıl, Şanlıurfa, Tekirdağ, Uşak ve Van’bile gerçekleştirilen eş anlı operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: