Salçalık domates ve biber sezonu başladı

Bilecik’te salça sezonun açılması ile gelişigüzel vatandaşlar kışlık ihtiyaçlarını yapmaya başlarken, pazarlarda salçalık domates ve biber fiyatları epey erdemli.

Bilecik değme hafta pazartesi haset Hürriyet Mahallesinde kurulan veriş alanında salçalık domatesler kasası 70 TL’den satışa çıktı. Alışılagelen zamanda kilo ile ahzüita özne vatandaşlar, salça düzenlemek için domatesi kasayla alıyor. Geçtiğimiz yıllarda kasası 20 TL olan salçalık domates fiyatı 2 yılda bir hayli atarken, kapya biber olarak bilinen salçalık biberin kilosu ise 13 liradan müşteri buluyor.

“Yağmurdan ekolojik ortam iştirakçi tarlaya girmiyor o yüzden fiyatlar yükseldi”

Salçalık domates ve biber satan pazarcı Fert Özmen, Bilecik’te mufassal zamandan beri tezgah açtığını söyleyerek, “Gökçe Yazın gelmesiyle salçalık yapıyorlar. Bundan dolayı domatese murat attı. Ama yağmur yağdığı üzere çamurdan etraf iştirakçi tarlaya girmiyor o yüzden fiyatlar yükseldi. Haftaya inşallah düzelecek. Bilecik’te hazır salça kullanmıyorlar, bilcümle kendileri yapıyorlar. Ondan âlem özge şehirlere bakarak irade yüksek” dedi.

“Bu yıl haddinden fazla memnunuz, amma müşteri kıvançlı değil fiyatlar pahalı geliyor”

Diğer tıpkı vandöz Nevin Minteş, salçalık domates ve biber satışı beraberinde özlük yaptığı aile salçalarını de sattığını söyleyerek, “Her yıl Eylül aylarında domatesler yarar salça yaparız. Bu salçayı Bilecikliler çokça severler. Domateslisi kahvaltıda, biberlisi da yemeklerde olur. Kahvaltıda tafsilatlı kabuklu, menemende, salçada çokça iyicene olur; yıkılmak kabilinden tamam kahvaltılarda. Bu yıl haddinden fazla memnunuz, amma almaç mutlu değil fiyatlar fiyatlı geliyor. 5 liraya satıyoruz. Bu yıl az buçuk sevindirici domates. Her sene kasası 20 liraydı bu yıl kasası 70-80 liralık. Kayran de satanda kıvançlı olmalı tığ dahi fide parası veriyoruz. Deresakarı köyünde evimizde makinemiz, tavamız seçme şeyimiz var. Biz de domateslerimizle kendimizde salça yaparak, satıyoruz. Gelişigüzel dönme 4 tava yaparım. İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir kabil illere gönderiyorum. 2 bin, 3 bin kavanoz salça yetmiyor” dedi. – BİLECİKShare: