Sakarya haberi: Sakarya’da “2023’e Akıllıcasına Site Buluşmaları” programı düzenlendi

DÜRÜST Tümen Umumi Başbuğ Yardımcısı Şanlı İhsan Müşkül, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü yasa teklifine ilişkin, “Temel hak ve hürriyetler, özgürlükler, diyanet ve vicdan hürriyeti; bunlar kanunla gayrimümkün. Bunu amiyane şahıslar da agâh. Çözülecekse topluluk bunu akseptans değer. Bu adalet zaten çırılçıplak var. Tek şeye lazım yok. Amma aynı yerde kayda geçecekse kayda geçecek yer Temel’dır.” dedi.

YANLIŞSIZ Tümen Kuruluş Başkanlığınca düzenlenen “2023’e Akilane Site Buluşmaları” kapsamında Zor, MKYK üyeleri Serpil Yılmaz ve Davut Ateşli Şiviloğlu, Sakarya, Kocaeli, Bursa, İstanbul ve Yalova’dan 17 milletvekilinin katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Yavuz, iktidarları döneminde Sakarya’üstelik terbiye, esenlik, turizm, ekincilik ve endüstri alanlarında projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Topluluk İttifakı’nın benzeri ihata ve kapsamda yoluna bitmeme edeceğini vurgulayan Yavuz, bu ittifaktan sâdır iktidarın nükleer enerji, gaz, tetkik çalışmaları; Suriye, Libya, Ukrayna, Karabağ politikaları ve yıldırı örgütleriyle mücadele üzerine mukannen noktaya geldiğini kaydetti.

Çetin, CHP öncülüğündeki muhalefet partilerinin başörtüsü sorununa ilişkin yasa teklifi vermelerine değinerek, “Evire Çevire bir hamle gibi görünüyor amma bunun kanunla çözülmeyeceğini keşki bilmiş olsalardı. Ana hak ve hürriyetler, özgürlükler, din ve vicdan hürriyeti; bunlar kanunla olanaksız. Bunu amiyane kişiler üstelik agâh. Çözülecekse toplum bunu kabul kıymetiharbiye. Bu hak zaten anadan doğma var. Hiçbir şeye icap bulunmayan. Amma ayrımsız yerde kayda geçecekse kayda geçecek kayran Esas’dır.” diye konuştu.

Rusya Çap Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’nin doğal gaz merkezi olabileceği yönündeki açıklamaları karşısında muhalefetin tavrını eleştiren Zor, Ulus İttifakı’nın, “Büyüklük amacıyla şanlı olan, Topluluk İttifakı’nın işine yarayacaksa yapılmasın” mantığıyla debi ettiğini, Halk İttifakı’nın ise “Topluluk İttifakı’nın aleyhine bile olsa Türkiye’nin lehine ise kesinlikle yapılmalı.” şeklinde düşündüğünü dile getirdi.

Yavuz, muhalefetin “güçlendirilmiş vekil tümce” çalışmasından bahsederek “Bu işlemeyen sistemlere, hele Türkiye’bile hiç işlememiş olduğu tescillenmiş olan bu sisteme çevrim gayretleri ve bu uğurdaki say bayağı tepeden inme verici noktadadır.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kimyevi cebe kullandığı iddialarına ait Yavuz, “Türkiye’nin yasalı ve meşru sıfır hiçbir yöntemi devreye sokmayacağını bibi aynı cins anlayamıyorlar. Türkiye’ye değil birlikte teröristlere inanmaya çalışan zekâ, oralarda maatteessüf saha yer gözüküyor. Maatteessüf ikinci partinin lideri sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, bilcümle bunlara tek curcunalı çıkarmıyor.” ifadesini kullandı.

Ulvi İhsan Güç, CHP’nin, “dezenformasyonla uğraş düzenlemesi” namına bildik Matbuat Kanunu ile Bazı Kanunlarda Uymazlık Yapılmasına Dayalı Kanun’la Türk Ceza Kanunu’na (TCK) eklenen 29. maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle Esas Mahkemesine başvurmasını dahi değerlendirdi. Ağır, uluslararası araştırmalara bakarak Türkiye’dahi “yalan haber” oranlarının erdemli olduğunu, bu kanuna ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmanın peşi sıra heyet, Sakarya’nın ilçelerinde vatandaşlarla görüşmeler düzenlemek amacıyla yola çıktı.

Toplantıda AK Öğür İl Başkanı Yunus Tever, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Şanlı birlikte amade bulundu.

Share: