Ruh ve huy hastalıklarına cebin “Akdeniz usulü beslenme” önerisi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tababet Fakültesi Kardiyoloji Temel Bilgi Dalı Başkanı Doç. Dr. Servet Altay, his ve yaradılış hastalıklarına karşı tevakki etmek için hayvanca gıdaların az, yeşil göveri ve meyvelerin çok tüketildiği Akdeniz tipi beslenmeyi önerdi.

Altay, AA muhabirine, 29 Ilkgüz Acun Duygu Günü’nün ihtisas ve yaradılış hastalıklarına alın farkındalık oluşturulması için yetişkin bire bir dolaşma olduğunu söyledi.

Dünyada ve Türkiye’birlikte yer kesif ahiret yolculuğu nedenlerinin başında ruh ve yaradılış hastalıklarının geldiğine dikkati çekici Altay, mıhlı ve birinci sınıf bire bir yaşamın his sağlığının korunmasından geçtiğini rapor etti.

Altay, Türk afiyet sisteminin ihtisas hastalıklarını tedavi etmede çokça dolgunca konumda olduğunu, rastgele nev girişimsel tedavinin yapıldığını vurguladı.

Toplum sağlığını koruyacak engelleyici icraat ve farkındalık çalışmalarıyla on paralık tedaviye icap kalmadan ölümlerin önlenebileceğini belirten Altay, “Rastgele nev tedaviyi yapabiliyoruz fakat bundan henüz önemli olan hastalığın ilerlememesi. Sonuçları doğrultmak yerine, sebepleri yok etme noktasına gelmemiz gerekir. Asli dulda yöntemlerini civar plana çıkarmalıyız. Zira hem çor oluşmamış oluyor hem maliyet anlamında üstünlük oluyor.” dedi.

Sigarayı tasarruf etmek riski nısıf yarıya azaltıyor

Altay, sigaranın his ve huy hastalıkları açısından yer koskocaman riziko faktörü olduğunu dile getirdi.

Sağlık Bakanlığının öncülüğünde yapılan çalışmalarla sigara kullanımında düşüşler olsa dahi Türkiye’bile faziletli oranda sigara kullanımı olduğunu anlatan Altay, şunları kaydetti:

“Avrupa’da sigara kullanımına baktığımız zaman Türkiye ve Bulgaristan ilk sırayı paylaşıyor. Erkeklerde sigara tüketiminde yüzde 37’lik oranla Avrupa’da evvel sıradayız. Kadınlarda bu azamet yüzde 23 oldukça biraz elan bir iki. İkinci riziko faktörü obezite. Obezite dünyada olduğu kabilinden maalesef Türkiye’dahi da çok arttı. Avrupa’da obezite oranı yer erdemli tekrar Türkiye maalesef. Sigara tüketimimiz erdemli, obezite oranımız artıyor. Bunlar kardiyovasküler emraz için genişlik canlı faktörler. Bunun dışında hayat tarzı, yeme alışkanlıkları, ölülük ve egzersizden uzak benzeri yaşam güçlük yaratıyor. Gine sodyum klorür tüketiminde dahi dünyada arz önde mevrut ülkelerden biriyiz. Baş Döndürücü sodyum klorür tüketimi hipertansiyon ve ihtisas hastalıklarının gelişmesine illet oluyor.”

Altay, sigarayı bırakanlarda his hastalığı riskinin yarı yarıya azaldığını belirterek, “Kalp hastalıklarının sunma temelinde bir numara sırada sigara ve arkası sıra obezite geliyor. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilerde sigara kullanımını bırakan benzeri güç, duygu hastalıkları açısından yakalanma ve ölüm riskini yarı yarıya azaltıyor. Esasta biricik başına sigarayı artırmak kalp hastalığı riskini düşürüyor. Obezite esasen kişinin kontrolünde olan bire bir genişlik.” diyerek konuştu.

“Türkiye Akdeniz tipi beslenmeye akla yatkın”

Altay, duygu ve huy hastalıklardan korunmada Akdeniz tarzı beslenmenin önemine aksan yaptı.

Türkiye’nin Akdeniz tipi beslenmeye akla yatkın olduğunu tamlayan Altay, şöyle bitmeme etti:

“Rastgele bölgemizde buna makul besinler var amma tığ tekrar dahi hayvani azık ağırlıklı beslenen bire bir durumdayız. Kardiyovasküler emraz için müspet gördüğümüz Akdeniz tipi beslenme modelinde al et tüketimi minimize ediliyor. Haftada bir aktarılma mahsus porsiyonda kırmızı deri tüketimini öneriyoruz. Tereyağ kadar hayvanca yağları ve margarin gibi doymuş yağları önermiyoruz. bundan sonra zeytin yağı tüketimini öneriyoruz.”

Kızartmalardan uzak durulması tavsiyesinde mevcut Altay, şunları kaydetti:

“Kızartılmış yağ, aterosklerotik olayı zait ve lipid metabolizmayı bozan tıpkı kadro. Omega 3 açısından balık tüketimi çokça kocaman, haftada 2 bölüm balık öneriyoruz. Tuz ve tütsülenmiş gıdalardan ırak durulmalı, günce 5 gramda bir iki tuz tüketilmeli. bundan sonra yeşillik ağırlıklı tüketim yapılmalı. Tabaktaki yapılış sayısı ne kadar çoksa o kadar iyi diyoruz. Akşam yemeğinin er yenilmesini öneriyoruz, şeb yemeği başvuru etmiyoruz. Akdeniz tipi beslenenlerde kardiyovasküler hastalıklar daha beş altı görülüyor, dimdik beslenme bu anlamda çokça makro.”

Share: