Reyhanlı’daki terör saldırısının sanığı Memet Gezer bilge karşısında

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013’te 53 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırılarla ait ABD’den Türkiye’ye getirilen sanık Memet Gezer’in yargılanmasına başlandı.

Ankara 9. Güç Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık Gezer tutuklu bulunduğu cezaevinden Gürültülü ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Sanık avukatı ise duruşmada amade bulundu.

Maznun Memet Gezer, savunmasında, Türkiye’dahi esrar suçundan ceza alınca 2009’dahi çaktırmadan yollarla Suriye’ye gittiğini anlattı.

Suriye’dahi kaçakçılık yaptığını ve mebzul mal kazandığını tabir fail Gezer, yaptığı amal zımnında bu ülkede amme görevlilerine idrak verdiğini, bu sayede Suriye istihbaratından efdal rütbeli kişilerle tanıştığını öne sürdü.

Suriye istihbaratında memur bir generalden Türkiye’ye yönelik geveze yapılacağı bilgisi aldığını savunan Gezer, bu bilgiyi arkadaşı M.G. marifetiyle Hatay emniyetine ulaştırdığını ve ismini hatırlayamadığı ayrımsız polisle telefonla görüştüklerini kanıt etti.

Polisin bu bilginin ehliyetli olmadığını söyleyip daha fazla bilgelik murat etmesi üstüne, THKP-C Acilciler örgütünün elebaşı Mihraç Ural grubuyla irtibata geçtiğini doğacak süren Gezer, “Bu vesileyle Yusuf Balaban, arkası sıra bile Suriye İstihbaratında subay olan Hacı isimli kişiyle tanıştım. Hacı marifetiyle de Nasır Eskiocak ile tanıştım.” dedi.

Maznun Gezer, saldırıyı gerçekleştiren bu kişilerden aldığı tamam bilgileri arkadaşı A.A. marifetiyle Hatay emniyetine verdiğini öne sürerek, şunları söyledi:

“Ilkin saldırının Ankara’birlikte yapılacağı yönünde bilgelik vardı. Hedefin Reyhanlı olduğunu, saldırıdan 5 dönem önce Hacı’nın, Nasır Eskiocak’a söylemesi konusunda öğrendim. Bunu öğrenir öğrenmez Hatay emniyetine bilgelik verdim. 2 periyot sonradan da görüştüğüm emniyetten bunu konfirmasyon ettim. Başkaca bombayı kimin getireceğine büyüklüğünde teferruat aktardım.”

Mahkeme başkanının bilcümle bunları hastalık yaptığı yönündeki sorusu üzerine sanık, “Bunun için kimseden dünyalık talebinde bulunmadım. Zaten paraya ihtiyacım üstelik yoktu. Bunu sadece ülkemin insanlarına kötülük gelmesini alıkoymak için yaptım.” diye konuştu.

Gezer’in avukatı Adaletli Hasan Tahsin Güçlü birlikte saldırıdan bodur müddet geçmiş yapılan ihbarla ilişkin tutanağı, ilişik sormaca dosyasından aldığını belirterek, mahkemeye sundu.

Avukat Hayat Dolu, “Tutanakta ‘X’ koca yerine sabık emanet müvekkilim Memet Gezer’dir. İhbarda, Acilciler örgütünün bombalı atak düzenleyeceğini bildiriyor. Bu tutanağın altında FETÖ’den ihraç edilmiş ve cezaevinde olan benzeri savcının ismi var. Bize göre bu müddeiumumi bombalı saldırının önlenmesi üzere görevini yapmamıştır. FETÖ örgütünün bu saldırıda dolaylı kendisine parmağının olduğunu düşünmekteyiz.” savunmasını yaptı.

Müvekkilinin saldırıyı tafsilat vererek ihbar ettiğini öne süren avukat Kıvrak, Yusuf Nazik’in müvekkilinin muhbir olduğunu öğrenmesinin ardından öç amacıyla hamle talimatını Memet Gezer’den aldığını söylediğini, müvekkilinin bu nedenle dosyanın sanığı olduğunu sav etti.

Müvekkilinin tahliyesini temenni fail Aktif, tutanakta isimi kâin savcı ile müvekkilinin görüştüğü polis güçleri memurları ve bilgileri emniyete götüren arkadaşı A.A’nın şahit yerine dinlenilmesini kâm etti.

Beyanların arkası sıra açıklık değişmeyen açıklayan duruşma, A.A ile savunmalarda adı sabık sanıklar Ercan Günü Geçmiş, Yusuf Şişman ve Nasır Eskiocak’ın tanık olarak dinlenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde şehremaneti binası yanı ile PTT binası uğrunda 2013’te gerçekleşen iki ayrı bombalı saldırıda 53 güç hayatını kaybetmişti.

Güvenlik zımnında Ankara’ya nakledilen dava, Ankara 9. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesine dağıtım edilmişti.

Uyuşturucu ticaretinden vakfedilmiş bulunduğu ABD’den 30 Haziran’da getirilen maznun Memet Gezer, “bile bile öldürme” ile “devletin birliğini ve talih bütünlüğünü iptal” suçlarından Ankara 9. Sakil Ukubet Mahkemesince 7 Temmuz’dahi tutuklanmıştı.

Share: