Reisicumhur Erdoğan Pendik-Sabiha Gökçen Hava Meydanı Yer Altı Treni Hattı Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeğin oluyor, kar yağıyor, coşkunluk çıkıyor yahut apayrı aynı kriz yaşanıyor bakanlarımızla, kurumlarımızla, anında olaya bizzat yerinde konum ediyoruz. İstanbul’un belediye reisi nerede? Bodrum’da. Ama Erdoğan’ın bakanları nerede? Vakaların olduğu yerde.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Pendik- Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Yahya Kemal Beyatlı’nın “Sana dün tıpkısı tepeden baktım eren İstanbul” şiirini okudu.

İstanbul’a vakit kaybetmeden yaşarken değil, öldükten sonradan üstelik sevecek ayrımsız aşkla merbut olduklarını, bunun için İstanbul’un her meselesiyle, bu işin sorumlularından dahi çıktı ilgilendiklerini ifade fail Erdoğan, ulaşımından, esenlik tesislerine, denizinin ve havasının temizliğinden güvenliğine, turizminden ticaretine büyüklüğünde bu şehrin gelişigüzel gündeminin özlük gündemlerinde olduğunu söyledi.

İstanbul’da yaşayan seçkin vatandaşın meselesinin öz meseleleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Yeri geldiğinde eli İstanbul’da, gözü apayrı yerlerde olanların eksiğini da yeniden biz tamamlıyoruz. Başat oluyor, kar yağıyor, ateş çıkıyor veya başka benzeri kriz yaşanıyor bakanlarımızla, kurumlarımızla, çabucak olaya şahsen yerinde yer ediyoruz. İstanbul’un belediye reisi nerede? Bodrum’dahi. Amma Erdoğan’ın bakanları nerede? Vakaların olduğu yerde. Yeri geliyor Elazığ’birlikte, yeri geliyor bakıyorsunuz Kastamonu’da, yeri geliyor bakıyorsunuz bir şekilde Bartın’de. Ne? Bire Bir yerde fenomen mı var, hâkim mi var, kıran mi var? Bittabi kim Erdoğan hep arkadaşlarıyla buna ne yapacak, engelleme edecek.” diye niteleyerek konuştu.

“Bana İstanbullu vatandaşım soruyor ‘Bu belediye başkanı hangi hisse senedi yapar?’ “

Heybet yönetmenin, bakkal dükkanı yönetmeye benzemediğine dikkati calip Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hastane yapıyoruz, yolu yarım kalıyor. Amma benim esbak uray başkanlarım, bir sayrılarevi yaptığım ant lüzumlu merhum Topbaş lazım Mevlüt Uysal şipşak bizimle beraber misil yapımına girerlerdi. Demincek kâin belediye reisi ‘Ben birlikte aynı köşesinden tutayım’, bulunmayan böyle bir derdi. Şu anda göreve geldiğinden beri temas yan çukur. Tıpkısı asfalt dök, şu yolları uyumlu görelim. Yok. Refik ben İstanbulluyum, burada doğdum, burada büyüdüm ve 4,5 yıl da şehremaneti başkanlığı yaptım. Nerede, neyin, pekâlâ olduğunu gayet bol bilirim. Onun üzere bile bana İstanbullu vatandaşım soruyor ‘Bu şehremini hangi aksiyon yapar?'”

“Tek gayemiz bu ülkeye, bu şehre hizmet etmektir”

“Haziran geliyor. Haziranda bunların topuna gereken dersi, benim İstanbullum verecektir.” diyen Reisicumhur Erdoğan, “Ancak görevi olmadığı halde ilgili bakanlığımız çarçabuk bu sorunları çözüyor, milletimizi kıygın etmiyor. Temas alanda İstanbul’u ve İstanbul halkını kolluyor, özlük haline infirak etmiyor. Biçare, iyesiz bırakmıyor. Çünkü bizim derdimiz yöntem, bizim derdimiz rahatlık, mutluluk değildir. Bizim tek gayemiz bu ülkeye, bu şehre bakım etmektir. Bugün açılışını yaptığımız metro hattını üstelik bu anlayışın kullanılmamış tıpkı tezahürü, eskimemiş benzeri ürünü yerine görüyorum. Mösyö Eksiksizlik, herhalde burayı da sahiplenmezsin.” şeklinde konuştu.

“Yolu bu şehre sakıt olup üstelik hala özlemini çekmeyen kimseyi görmedim”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un elden Türkiye’nin sunu balaban ve sunu sunturlu şehri, sunu iri ekin ve konferans, ticaret merkezi değil, bu şehrin aynı zamanda bölgesinin lokomotifi, dünyanın yer flaş merkezlerinden biri olduğunu, siyasetçisiyle, iş insanıyla, sanatçısıyla, sporcusuyla, turistiyle, dünyanın ciharıyek yanından milyonlarca insanın gelip geçtiği, aynı müddet yaşadığı, hassaten yerleşip kaldığı ayrımsız şehirden bahsettiğini söyledi.

Böylesine ciddi insan trafiğinin yaşandığı tıpkı yerde bazen sıradan sıkıntıların ortaya çıkabildiğini vurgulayan Erdoğan, “Buna rağmen İstanbul’un merkezi konumunun bu şehre ve insanlarına sağladığı avantajlar, kazançlar, getiriler, nöbet açtığı iyon bitirme be tekmil üzerindedir. Ne diyor o domuzuna kelamıkibarda ‘Cihan-küşayiş âlem içindedir arayı bilmezler/ O mahiler kim çokluk içredir deryayı bilmezler’. Basit üstelik İstanbul’birlikte yaşayıp, İstanbul’un yemeden içmeden değerlerini değil, bölgesinde ve dünyada taşıdığı anlamı da bilmeyen çok kimesne var.” dedi.

Yaşanan rastgele global krizin Türkiye’nin ve onun vitrini olan İstanbul’un önemini tıpkısı kat henüz artırdığına değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Salgın krizi yaşanıyor, acun gözünü ve kalbini bu coğrafyaya çeviriyor. Ne diyor ‘Türkiye az daha, biz oradayız’ diyor. Cidal başlıyor, dünyanın istikameti yeniden buraya dönüyor. Toptan mal ve hele birlikte besin krizi tehdidi ser gösteriyor tekrar ilaç burada aranıyor. Zira Türkiye ve İstanbul elden kıtaları birleştirmekle kalmıyor, bire bir zamanda düğümleri çözüyor, atılacak adımları kolaylaştırıyor, ruhları yumuşatıyor, etrafına hazar ve tabiiyet iklimi yayıyor. Dünyanın neresine gidersek gidelim, yolu bu şehre sakıt olup da hala özlemini çekmeyen, tekrar kavuşmanın hayalini kurmayan kimseyi görmedim. Seviyorlar Türkiye’yi, seviyorlar İstanbul’u. Bunun amacıyla İstanbul’a cemaat olduğu cümle renkleri, güzellikleri, değerleriyle bilcümle beraber eş çıkmaya var mıyız? Kimseyi değme sebeple ötekileştirmeden, horlamadan, dışlamadan bu şehirde etkili beher insanı kucaklayacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu kapı dolaşırken istikbali ve istiklali korumaya öncelik vereceklerini, inancımıza, kültürümüze, karı kurumuna yönelik saldırılara banko göz yummayacaklarını tabir etti.

(Sürecek)

Share: