Reisicumhur Erdoğan, Karı Emeği Zirvesi’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi ve DÜRÜST Fırka Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tığ hiçbir antlaşma kız evladımızın fiziki ve psikolojik olgunluğa erişmeden, türel adına ergin kuzuluk gelmeden evlendirilmesini tasvip etmedik, tasvip etmiyoruz.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, DÜRÜST Tümen Genel Eşkal Eş Kolları aracılığıyla Pullman İstanbul Hotel’dahi planlı Eş Emeği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, kadınlarla seçkin buluşmalarında anlatım ettiği özden benzeri inancı yine katılmak istediğini söyledi.

İnsanoğlunun yarısını oluşturan kadınları dışlayan, namevcut sayan benzeri toplumun, potansiyelinin ve gücünün yarısından fariğ buyurmak olduğuna dikkati çekici Erdoğan, bugün defalarca dinlediklerini, Türkiye olarak hakeza aynı lükslerinin ve çorak düşüncelerinin üstelik olamayacağının altını çizdi.

Erdoğan, erkeğiyle kadınıyla genciyle yaşlısıyla engellisiyle beherglas vatandaşın enerjisine, üretkenliğine, katkısına ve birikimine ihtiyaçları olduğunu rapor etti.

Bu inançla SELIM Fırka’yi kurarken toplumun ayrıcasız tamlık kesimlerine ulaşacak tıpkı teşkilatlanma yapısı oluşturduklarına işaret fail Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Zaman, Türkiye’nin siyasal hareketleri içerisinde eş kolları bizim gibi dinç olan bir parti namevcut. Lazım anne kademesiyle icap avrat kollarıyla icap gençlik kollarıyla yeryüzü dallı güllü fırka biziz. Lacerem oldu bu? Yüzde 17,4’e YANLIŞSIZ Öğür iktidarlarıyla geldik. Konuşuyorlar. Peki, sav şimdi bu muhalefete, ‘Sizin avrat milletvekili sayınız birçok? Kadın üyeniz ne büyüklüğünde?’ Göreceksiniz kim hepsi patır patır dökülüyor. Hakeza benzeri dertleri da namevcut elhak. Amma bizim derdimiz var zira biliyoruz ki kadının vadi almadığı tıpkısı politik akım namevcut olmaya mahkumdur. Toyluk Kollarımızın benzeri şekilde kayran almadığı bir politik akıntı, bulunmayan olmaya mahkumdur. İşte, bizim siyasetimize kadın ve toyluk kollarımızın getirdiği zenginliğe tanık berenarı hangi büyüklüğünde doğru tıpkısı aksiyon yaptığımızı yeniden yine görüyorum. Düpedüz artık son günlerine yaklaştığımız 2022’deki politik faaliyetlerimizin neredeyse yarısı karı ve toyluk kollarımızın programlarıdır. YANLIŞSIZ Öğür’nin bugüne kadar girdiği 15 seçimin tamamından vazıh vuzuh birinci çıkmasında teşkilatlarımızın evlere girerek gönüllerini kazandığı hanımlarımızın çokça cesim payı bulunuyor.”

“Gördük kim birileri bibi o sakil dönemin özlemiyle yanıp tutuşuyor”

Evveli Türkiye’dahi neymiş muasırlık, ilericilik ve çağcıllık iddiasıyla kadınları inançlarından, kıyafetlerinden, haddizatında da doğrudan doğruya cinsiyetlerinden yağlık dışlayan tıpkı zihniyetin bu ülkede nobranlıklarına şahit olduklarını anlatan Erdoğan, “Okullara, hareket yerlerine, amme binalarına sokulmayan kadınların gözyaşları üstelik bu bir tane parti artığı faşistlerin yüreğini yumuşatmaya yetmemişti.” dedi.

Türkiye’nin imdi anımsamak de istemediği bu aynasız günleri, DOĞRU Öğür’nin demokratlık reformları sebebiyle geride bıraktıklarına değinen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Bununla beraber geçtiğimiz aylarda aynı tün yarısı videosuyla yeniden gündeme getirilen başörtüsüyle ilişkin kanuncu düzenleme teklifi hepimize yeniden o uğursuz günleri hatırlattı. Üstelik bu tartışma vesilesiyle gördük ki birileri bibi o sakil dönemin özlemiyle yanıp tutuşuyor. Biz de mademki öyle dedik, temel hak ve özgürlüklerin bu kabil düzenlemelere konu edilemeyeceği inancımıza karşın meseleyi yüreğiniz sıkıyorsa gelin, anayasal düzeyde kalımlı adına çözecek tıpkı teklifte bulunduk. Bittabi Esas değişikliği Genel Kurul’de 3’te 2 ekseriyet gerektirdiği amacıyla bittabi adına teklifimizi önce Sedir’te grubu mevcut partilere götürdük. Onlardan kayda ayar benzeri ansız devir alamadığımız teklifimizi, Topluluk İttifakı milletvekillerinin imzalarıyla Meclis’e sunduk. Deminden Meclis’teki komisyon ve umumi asamble süreçlerini bekliyoruz. Kimlerin kadın haklarının istismarcısı olduğu, kimlerin dahi kadınların haklarına candan eş çıktığı bu süreçte aynı posta elan belli olacaktır.”

Reisicumhur Erdoğan, tüm de bu süreçte bakir benzeri sömürme konusunun ortaya atıldığını, daha elhak uzun uzun aynı süredir yönetsel ve türel takibi yapılan bire bir hususun çabucak ülkenin gündeminde öne çıkartıldığını belirtti.

Erdoğan, “Biz tek ant kız evladımızın fiziki ve tinsel olgunluğa erişmeden, türel yerine olmuş arkaç gelmeden evlendirilmesini onama etmedik, ikrar etmiyoruz. Elhak öz aile hayatımızda de hamdolsun bunun tıpkı örneği bulunmayan. Anca davrandık. Hele hele çocuk yaşta eşeysel istismar ne İslami hangi insancasına yerine katiyen kabul edilebilecek tıpkısı davranış değildir. Gündeme mevrut hadise üstüne da arz esasen itibaren kül kurumlarımız lüzumlu takipleri yapmış, müstelzim süreçleri hassasiyetle işletmiştir.” değerlendirmesini yaptı.

“Onların methiyesiyle yürüyorsun”

Aslına göre Türkiye’dahi aşağılık yaşta evlilikle ilgilendiren sıkıntıların bir vakitler beri yaşandığını aktaran Erdoğan, ancak serencam dönemde seçme alanda olduğu kabilinden bu hususta bile çok istisnai örnekler dışında sorunun eke ölçüde çözüldüğünü bildirdi.

Erdoğan, bu arada ayrıksı sorunlar yaşamaya başladıklarını rapor ederek, “Temsil içtimai iletişim araçları başta olmak için genel ağ mecralarının, televizyonlardaki bazen programların etkisiyle bala yaştaki evlatlarımızın görünüşlerinden gayrı insanlarla ilişkilerine kadar seçkin alanda aheste savrulmalar yaşadıklarına şahit oluyoruz. Birlikte bu sancılı nitelik vakit kaybetmeden İstanbul kabil büyükşehirlerimizle merbut kalmayıp, ülkemizin seçkin köşesine yayılıyor. Bala gelin sorununu çözen Türkiye, çocukların elan balaban felaketlerin kucağına itildiği bir başka tehditle karşı karşıyadır.” diye niteleyerek konuştu.

“Demin buradan ben tekrar muhalefetin geneline sesleniyorum.” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Temel muhalefeti, çocuk muhalefeti… Hepsine sesleniyorum. Kandil’in hesabını bugüne büyüklüğünde sordunuz mu? Diyarbakır anneleri acaba hangi partinin kapısında gözü nemli adına çok süredir ağlıyor ve gözü nemli olarak oradan birilerine lanetler okuyorlar. Kandil’üstelik 10,11,12,13,14,15 yaşındaki o kız çocuklarımızı kaçıranlar kimler? Yahu sizin dirsek dirseğe yürüdüğünüz, seçimlere beraber girmeyi düşündüğünüz partinin mensupları değil mi? PKK’nın parlamentodaki uzantıları değil mi? Mösyö Kemal, senin bunlara söyleyecek bugüne büyüklüğünde bir sözün oldu mu? Sunma ufak bire bir husus söyledin mi? Bir defa, evet benzeri insafsızlık ika evet. Git üstelik şu Diyarbakır annelerine önceki olsun üstelik. Diyemez, dediği anda seçim ortağını ne yapar, kaybeder. Bunu biliyor. Hassaten Meclis kürsüsünden temelli bire bir bilinen partiden saylav ‘Biz olmasaydık siz şu anda parlamentoda olmayacaktınız’ diye niteleyerek onlara yer okuyor. Niçin? Çünkü Kandil’den sinyali alıyor. Kandil’dekiler hangi diyor? Sayın Kılıçdaroğlu’na methiyeler diziyor. Onların methiyesiyle yürüyorsun. Ankara’dan İstanbul’a onlarla beraber yürüdün. Ilk sen oradaki hep hasarı aynı harcama, ondan sonraları konum.”

(Sürecek)

Share: