Radyatör peteklerindeki akarsu ateş söndürmede kullanılacak

TEKNOFEST KARADENİZ’e katılan lise öğrencileri, kalorifer peteklerindeki suyu kullanan coşkunluk itfa sistemi geliştirdi.

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde planlı TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

Festivale katılan projeler beyninde, Sazak İçel Anadolu Lisesinden Muhammed Kava Tayurak ve Elif İlayda Göğüş’ün, öğretmenleri İlknur Köstekçi danışmanlığında geliştirdikleri radyatör peteğindeki suyu kullanarak cuşuhuruş söndürmede kullanan hep da bulunuyor.

Sensörler yardımıyla yangını tespit ederek motoru devreye sokan bütün, peteklerdeki suyu alarak tavan tipi fıskiyeler yardımıyla yangına müdahale ediyor.

Muhammed Kava Tayurak, AA muhabirine, “Peteklerdeki akarsu ile isabetli coşkunluk söndürme projesi” hazırladıklarını söyledi.

Projenin ortaya çıkışı için vukuf veren Tayurak, “Bire Bir yakınımın evinde sâdır yangında peteklere revan boruların erimesi sonucu ortaya sâdır su, yangını söndürmüş. Buradan yola çıkarak bu projeyi oluşturduk.” dedi.

Sistemin çalışması hakkında bilgi veren Tayurak, şunları kaydetti:

“Sistem, sensörlerin gazı tespitiyle çalışıyor. Devamında bütün devreye giriyor. Motor, kaloriferlerdeki suyun akış yönünü değiştirerek tavana gitmesini sağlıyor. Sonra kombi sistemlerinde devirdaim yaptığı için eklenmiş pompalar yardımıyla suyun tazyikli gitmesini sağladık. Devamında bütün, 112’ye hikmet vererek ateş için yardım temenni ediyor. Tabiatıyla namına pencereleri açarak içerinin havalandırılmasını sağlıyor.”

Yangında evvel dakikaların haddinden fazla balaban olduğuna belen eden Tayurak,”Yangın amacıyla ilk 5 dakika çokça büyük. Elan acul aynı söndürme sistemi yükseltmek istedik. Bizim kâin sistemlerden esas farkımız, peteklerdeki suyu kullanmamız. Ayrımsız binada su tesisatı her yere döşenmez iken, petekler değme yere döşeniyor. Bildirme yakın akarsu kaynağını kullanmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.Share: