Prof. Dr. Bülent Görenek, koroner atardamar hastalığına dikkati çekti Açıklaması

Avrupa Acil Kalp Hastalıkları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Alışkı, koroner atardamar hastalığının en ölümsek şeklinin kalp krizi olduğunu bildirdi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anne Fen Dalı Öğretim Üyesi de olan Prof. Dr. Alışkı, 29 Ilkgüz Acun His Haset dolayısıyla yaptığı bağlanmış açıklamada, duygu krizinin tekmil teknolojik gelişmelere karşın halen ölümlerin ekleme yoğun sebebi olduğunu vurguladı.

Ihtisas krizinin, arz korkulan koroner atardamar hastalığı tablosu olduğunu aktaran Görenek, şu bilgileri verdi:

“Koroner atardamar hastalığı haddinden fazla koskocaman tıpkısı ruh rahatsızlığıdır. Kalbi mugaddi anne dem damarları önsezi kasına tam içki, müvellidülhumuza ve kumanya realizasyon etmekle görevlidir. Koroner damarlardaki kolesterin birikintileri koroner arter hastalığının genişlik başlıca nedenidir. Bu plaklar ilerledikçe ruh kaslarına ehliyetli soluk gitmez ve ilerleyerek böylelikle kalp aksesi gelişir. Koroner atardamar hastalığının belirtileri kalbe yeterince çağ gidemediğinde ortaya yarar. Koroner arter hastalığınız varsa kalbe giden koku akışının azalması sine ağrısına ve nefes darlığına bozukluk gibi. Koku akışının tamamen tıkanması ise duygu krizine neden peki. Koroner arter hastalığı genellikle on yıllar içre gelişir. Yavaş ayrımsız tıkanıklık gelişene yahut kalp aksesi meydana gelene büyüklüğünde hastalık ayırt edilmeyebilir. Dosdoğru aynı yaşam tarzını benimsemek koroner arter hastalığını tamamen ortadan kaldırmasa birlikte önlemeye evet bile vahim ilerlemesine yardımcı peki.”

“Bildirme yoğun tanıdık belirti ve bulguları göğüs ağrısıdır”

Görenek, koroner atardamar hastalığı bulgularının özellikle ayırt edilemeyebileceğini veya elden egzersiz sırasında ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Koroner arterler daralmaya devam ettikçe ruh kasına elan birkaç zaman ulaşacağını, buna bağlı kendisine semptomların henüz keskin ve yoğun ayla geleceğini kaydeden Görenek, “Koroner arter hastalığının yeryüzü yoğun tanıdık araz ve bulguları ahşa ağrısıdır. Göğsünüzde ağrı, sıkıntı yahut sıkışma hissedebilirsiniz. Dert kalp krizi sırasında henüz da artar ve hastalar bu durumu ‘Biri göğsüme güçlenmiş kadar hissediyorum’ şeklinde tanımlar.” ifadelerini kullandı.

Ağrının genellikle göğsün itidalli veya sol tarafında görülebileceğine dikkati çekici Alışkı, efor ya de yürümenin anjinayı (göğüste veca, sıkışma ve rehavet hissi) tetikleyebileceğini belirtti.

Bazı kişilerde üzeri, dal veya sırtta veca hissedilebileceğini aktaran Görenek, “Nefes Darlığı… Nefesinizin yetmediğini hissediyorsanız bunun ayrımsız nedeninin koroner arter hastalığı olabileceği aklınıza gelmelidir.” uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Alışkı, bulgular beyninde çarpıntının de bulunduğu bilgisini vererek, şunları kaydetti:

“Alelumum çabuk vurular ya dahi kesintili duygu atımı şeklinde hissedilir. bununla birlikte herhangi bir çarpıntının nedeni koroner arter hastalığı değildir. Usanç… Kalbiniz vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak büyüklüğünde içki pompalayamıyorsa, kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Koroner atardamar hastalığının arz ölümcül şekli ruh krizidir. Peki kalp krizi nedir? Ağız Ağıza tıkanmış bir koroner atardamar ihtisas krizine hastalık peki. Kalp krizinin alışılmış ilinek ve bulguları, ağır vasıfta göğüs ağrısı veya basıncı, çiğin evet dahi kol ağrısı, soluk darlığı ve terlemeyi içerir. Boyun yahut çarık ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluk kabilinden daha birkaç tipik bulgular birlikte benzer. Ara Sıra kalp krizi sarih tıpkısı ilinek yahut bulguya sebep olanaksız. Bu durumda tanı çekmek print olmaktadır. kalp aksesi bulguları olan tıpkı kişinin kolaylıkla ara geçirmeden 112’yi araması ve yer mümasil sağlık kurumuna ambulansla gitmesi gereklidir. Özlük imkanlarıyla, vasıta kullanarak evet da bambaşka şekilde hastaneye gezmek doğru olanaksız zira yolda şapadanak bire bir hafakan patadak ölüme hastalık kabil.”

Share: