Piyasalar MEMLUK enflasyonuna odaklandı

ESIR’birlikte devam eden enflasyon ve durgunluk ikilemi geçim fiyatları üzerinde deli dolu olmayı sürdürüyor.

ÇAKER Hat Bankası’nın (Fed) ultra delicesine duruşunu ne kadar daha sürdüreceğine ilgili belirsizlikler risk iştahını törpülerken, ülkede bugün açıklanacak Mütemmim Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) Fed’in siyaset adımlarına müteveccih yatırımcı beklentilerini şekillendireceği öngörülüyor.

Geçen hafta açıklanan aksiyon gücü piyasası verilerinin beklentilerin oldukça üstünde gerçekleşmesi, Fed’in enflasyonla mücadelede dinç adımlar atmaya bitmeme edebileceği beklentisini öne çıkarırken, bugünkü şişkinlik verilerinin arkası sıra Fed’in beklenir politika adımlarına ilişkin belirsizliklerin azalması bekleniyor.

Öte yandan, ESIR tahvil piyasalarında terse dönen getiri eğrisi belirginleşmeye bitmeme ederken, ülkenin resesyona gireceğine müteveccih fiyatlamalar dahi güçleniyor.

Buna bakarak, KUL’nin 10 almanak ara kazanç faizi ile 3 mahiye hazne bonosunun getirisi arasındaki ayırt 23 temel puanda seyrederken, KÖLE’nin 2 almanak arbitraj faizi ile 10 almanak tahvil faizi arasındaki ayırt 47 baz puanla serencam 22 yılın sunu efdal seviyesinde bulunuyor.

Mülk piyasalarında söz konusu pahalılık verisi öncesinde Fed’in siyasa adımlarına müteveccih beklentilerde başkalık gözlenmezken, bankanın eylül toplantısında yüzde 68 ihtimalle 75 temel nokta faiz artırması bekleniyor.

söz konusu gelişmelerle geri New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,42, Nasdaq endeksi yüzde 1,19 ve Dow Jones endeksi yüzdelik 0,18 geriledi. BENDE’birlikte endeks vadeli muamelat kontratları eskimemiş güne ise ufki seyirle başladı.

Avrupa tarafında güzeşte pay piyasaları tuhaf aynı seyir izlerken, Avrupa Birliği (DENIZ) ülkelerinin, Rusya’dan akışın kesintiye uğraması ihtimaline karşı hazırladıkları gaz tüketimini yüzdelik 15 tenzil planı yürürlüğe girdi.

Enerji bildirme krizi bölgeye ait risklerin başında gelmeye bitmeme ederken, bugünden itibaren toprak ülkelerinin açıklamaya başlayacağı pahalılık verileriyle alay malay piyasalarda oynaklığın artması bekleniyor.

Güzeşte, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,08 derece kazanırken, Almanya’bile DAX 40 endeksi yüzde 1,12, Fransa’bile CAC 40 endeksi yüzde 0,53 ve İtalya’üstelik FTSE MIB 30 endeksi yüzdelik 1,05 ayar kaybetti. Avrupa’da dizin vadeli prosedür kontratları kullanılmamış güne da düşüşle başladı.

Asya borsaları, BENDE ile Çin arasındaki gerilimin artabileceğine ait endişelerle bakir güne satıcılı başlarken, teknoloji hisselerindeki kaba düşüşler dikkati çekiyor.

Bugün açıklanan verilere göre, Çin’da orak ayı ayında almanak enflasyon yüzdelik 2,7 ile beklentilerin altında kalsa de sonuç 2 yılın arz faziletli seviyesine artık, Üretici Değer Endeksi (ÜFE) ise yüzdelik 4,2 artım kaydetti. Japonya’bile ise ÜFE, temmuzda yüzdelik 8,6 artarak tahminleri aştı.

Bu gelişmelerle, kapanışa andıran Japonya’dahi Nikkei 225 endeksi yüzdelik 0,72, Çin’üstelik Şanghay mürekkep endeksi yüzdelik 0,55, Güney Kore’üstelik Kospi endeksi yüzdelik 0,90 ve Hong Kong’bile Hang Seng endeksi yüzde 2,40 ayar kaybetti.

Güçlükle içinde, mazi gördüğü en faziletkâr kırat rekorunu 2.807,21 puana geliştiren BIST 100 endeksi, bu seviyeden mevrut satışlarla düşüşe geçerek, haset eski kapanışının yüzde 0,35 altında, 2.785,16 puandan tamamladı.

Dolar/TL ise güzeşte yüzdelik 0,22 azalışla 17,9018’den kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,9150 seviyesinde iş görüyor.

Analistler, bugün ancak ortamında işsizlik, yurt dışında ise Almanya ve BENDE’bile pahalılık verileri ile KÖLE’bile ayrıca küresel eşya stokları verilerinin izlem edileceğini belirterek, beceri açıdan BIST 100 endeksinde 2.800 ve 2.820 seviyelerinin dayanım, 2.750 ve 2.720 puanın destek konumunda olduğunu söyledi.

Piyasalarda zaman strateji edilecek veriler şöyle:

09.00 Almanya, temmuz kocaoğlan TÜFE

10.00 Türkiye, haziran kocaoğlan aylaklık

15.30 ESIR, orak ayı kocaoğlan TÜFE

17.00 KUL, haziran ayı toptan yük stokları

S&P 500’birlikte cephe neresi?

 

Saklı Yazı paralarda ‘hacker’ endişesi

 

Borsada ilkokul göstergeye göre uzanım

 

Share: