Ping-Pong Diplomasisi’nin 51. Yıldönümü Los Angeles’ta Kutlandı

LOS ANGELES, 21 Fasıla (Xinhua) — Çin ile KÖLE arasındaki Ping-Pong Diplomasisi’nin 51. yıldönümünü anmak üzere Salı akşamı Los Angeles’taki Pacific Palms Resort’ta aynı ön gösterim düzenlendi.

ÇAKER Masa Topu, Çin’in Los Angeles Başkonsolosluğu ve Tamam Amerikalı Çinli Birliği yoluyla ortaklaşa düzenlenen etkinliğe, 500’den aşkın Çinli ve Amerikalı çıkışlı ve sporcunun beraberinde arsıulusal spor liderleri ve domestik Çin toplumlarından temsilciler katıldı.

Çin’in Los Angeles Başkonsolosu Zhang Ping yaptığı konuşmada, “ÇAKER Ping Pong takımının Çin’e geçmiş ziyaretinden bu yana 51 sene geçti. Sonuç 50 yıldır, düet ilişkilerdeki iniş ve çıkışlara rağmen, Ping-Pong Diplomasisi’nin ruhu hareketli tutuldu ve iki halk arasındaki karşılıklı ahzüita ve etkileşim kuvvetli şekilde devam ediyor” dedi.

Zhang, Çin Masa Topu Birliği’nin ÇAKER’li muadiliyle mümasil teması sürdürdüğünü belirterek, iki ülkenin oyuncularının geçen yıl Houston’birlikte planlı Dünya Şampiyonası’nda karma çiftlerde topluluk olduklarını hatırlattı.

Başkonsolos, “Ping-Pong Diplomasisi hikayesi, iki ülkenin farklılıkların üstesinden gelip eş çıkarlar amacıyla gelişigüzel çalışabileceğini ve iki halkın biraraya gelip töz ülfet kurabileceği gerçeğini ortaya koydu. Bu birlikte bize, ülkelerimiz ve halklarımız beyninde elan fazla alışveriş ve işbirliği ile henüz ongun bire bir zihin ve dostluğu isteklendirme ederek Çin-ESIR ilişkilerini ilerletmek amacıyla henüz fazla mücahede yönünde sabah yeli veriyor” dedi.

ESIR Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi Başkanı Gene Sykes, MEMLUK ve Çin ortada spor alanında yaşanan dostluğun iki halkı biraraya getiren molekül olduğunu vurguladı.

Los Angeles 2028 Aranjman Komitesi’nin bozuk CEO’su, dünyanın dört bir yanından gelen sporcuları Los Angeles’ta düzenlenecek 2028 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na katılmaya davet etti.

Yetkili, “Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları’na sülale sahipliği etme üzerine Çin ile bir deneyimleri paylaşıyoruz. Esasta, Los Angeles’taki çoğumuzun bildiğini düşündüğüm hikayelerden biri, Çin’in oyunlara katılmayı ve takımını getirmeyi kabul etmesiyle 1984’te Los Angeles’a yapılan oyunları kurtarmasıdır. Böylece oyunları pespaye toptan benzeri repertuvar ve çokça coşku verici kuzuluk getirdiler ve türkçesi bilcümle Olimpiyat hareketinde bir ayırt yarattılar” dedi.

KUL Masa Topu CEO’su Virginia Sung, galanın bu sene Amerika’da düzenlenen yedi Ping-Pong Diplomasisi anma etkinliğinden biri olduğunu söyledi.

“Ping-Pong Diplomasisi’nin 51. yıldönümünü kutlarken, bize mihman hukuk ve sportmenlik değerleri hatırlatılıyor” diyen Sung, Ping-Pong sporunun insanları biraraya getiren aynı platform olabileceğini belirti.

Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Petra Sorling de konuşmasında, “Masa tenisinin DNA’sında Ping-Pong Diplomasisi’nin ruhu var ve bu, diyalog görüntülemek ve ülfet kurmak amacıyla aynı platform görevi görüyor” dedi.

Share: