Pelit bolluğu balıkçıların yüzünü güldürmeye bitmeme ediyor

Marmara Denizi’nde avlanılan sivri, balıkçıları sevindirmeye bitmeme ediyor.

Ağlara takılan eli nimetli miktarda palamutla limana dönen Tekirdağlı balıkçıların yüzü gülüyor.

Bol miktarda yakalanan sivri fiyatlara birlikte yansıyor. Palamudun tanesi iriliğine bakarak 40 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Tekirdağ Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine, balıkçıların Marmara ve Karadeniz’de palamuda ağ atmaya bitmeme ettiğini söyledi.

Karadeniz’de palamudun elan bile artağan olduğunu anlatan Pehlivanoğlu, “2 haftadır balıkçıların yüzü pelit ile gülüyor. Bu yıl son yıllarda olmadığı kadar eli nimetli pelit var. Balıkçılar kıyıya yersiz dönmüyor. Sivri kendini sunturlu gösterince fiyatlar da kötü düştü. Balığın eli nimetli olması çabucak balıkçıları değil vatandaşları üstelik sevindiriyor. Vatandaşlarımız birlikte makul fiyata artağan mübarek balık yiyebiliyor.” dedi.

Balıkçı Hasan Erol birlikte palamudun iki haftadır tezgahları şenlendirdiğini dile getirdi.

Erol, pelit bolluğun bitmeme etmesini beklediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Palamut avcılığı çokça domuzuna gidiyor. Palamut verimli olunca fiyatlar bile akla yatkın oluyor. İriliğine bakarak fiyatlar değişiyor. Tanesi 40 liradan 80 liraya büyüklüğünde pelit var. Herkese bütçesine akıllıca palamut var. Bu yıl pelit çokça olunca ufak balıklar tezgahta bir iki düzlük alıyor. Ara Sıra vatandaşlar ufak çeşit balık istiyor. Balıkçıların bütünü az daha pelit avcılığı yapıyor. Bu aralar hamsi ve istavrit beş altı çıkıyor. ‘Bu yıl vatandaşlar palamuda doydu’ diyebiliriz.”

Share: