Patırtılı Samsun Şubesi’nden Alaçam Asm’deki Olayla İlgili Izah: “Bunun Sorumlusu Hekimler Değil, Esenlik Hizmetini Özelleştiren İktidarlardır”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Esenlik ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (CURCUNALI) Samsun Idarehane Başkanı Aysel Eş, Alaçam Eş Sağlığı Merkezi’nde ayrımsız doktorun giderlerini kendisinin karşıladığı gerekçesiyle malzemeleri söküp götürmesiyle ilişkin “Yaşanan bu olayın sorumlusu hekimler değil, sağlık hizmetlerini özelleştiren siyasal iktidarlara bakılmalıdır” dedi.

GÜRÜLTÜLÜ Samsun Büro Başkanı Aysel Ev, Alaçam ilçesindeki Ev Sağlığı Merkezi’nde vazifeli sülale hekimi R.D.’nin yaşadığı olayla ilişkin açıklama yaptı. Ocak, şunları söyledi:

“Esenlik hizmetlerinin özelleştirilmesi, AKP hükümetinin iktidara gelmesi ile çabukluk nail ‘Sağlıkta Transformasyon Aldatmacası’ ile hayata geçirilmiştir. AKP yegâne başına kudret olmasının avantajını kullanarak, birinci etap anne keyif hizmetlerinin verildiği, esenlik ocakları kapatılmış yerlerine Sülale Sağlığı Merkezleri adı altında familya hekimliği uygulamasını getirmiştir. 16 sene önce başlatılan bu tümce, 10 yıldır kül ülkede uygulanmakta ve hem esenlik emekçileri açısından hem bile bakım düz topluluk için sorunlar yumağına haline gelmiştir.

“AİLE HEKİMLERİ İŞLETMECİYE, SAĞLIK EMEKÇİLERİ İŞ GÜVENCESİZ İŞÇİLERE, HASTALARDA MÜŞTERİYE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR”

Karı hekimleri işletmeciye, keyif emekçileri hisse senedi güvencesiz işçilere, hastalarda müşteriye dönüştürülmüştür. İlimiz Samsun Alaçam ilçesinde, ocak sağlığı merkezinde yaşanan bir görüngü daha çok sülale hekimliği sisteminin uygulanamaz arkaç geldiğinin örneğidir. Eş Hekimi R.D’nin hesabına ayrıksı bir doktor görevlendirilmiş, R.D giderlerini kendisinin karşıladığı, bakım tamirat ve sarf malzemelerin bedelini yerine gelen hekimden talep etmiş, bu isteği reddedilince, çalıştığı aile hekimliğinden ayrılırken malzemeleri götürmüştür. Görüngü İl Keyif Müdürlüğü’ne deklare, müdürlük vasıtasıyla ocak sağlığı merkezlerinde hekimlerin sözleşmeli çalıştıkları puanlarına göre abes olan apayrı bir kuruma gönderilebileceklerini ve ocak sağlığı merkezlerinin iç düzenlemelerini kendilerinin karşıladığı bilgisi verilmiştir. Basında ve sosyal medyada R.D meram haline getirilmiştir.”

“YAŞANAN BU OLAYIN SORUMLUSU HEKİMLER DEĞİL, SAĞLIK HİZMETLERİNİ ÖZELLEŞTİREN SİYASİ İKTİDARLARA BAKILMALIDIR”

Yaşanan bu olayın sorumlusu hekimler değil, sağlık hizmetlerini özelleştiren siyasi iktidarlara bakılmalıdır. Hekimlerin hastalarına ayırması müstelzim zamanı hangi büyüklüğünde parasız başvuru yaptı, karda mıyım, zararda mıyım, giderlerimi karşılayabilecek miyim, kira artışım ne kadar olacak, cari ödemem geldi mi şeklinde motivasyon düşüklüğü yaşamalarına neden olmaktadır. ASM giderlerinin ıcığı cıcığı cari hesaplar kaleminden değil, genel bütçeden karşılanmalıdır. Ekonomik krizin tavan yaptığı günümüzde kamuya ilgilendiren sıfır ASM’lerin kiralarındaki ağız uçuklatan artış, harcama malzemeleri pahalılık oranında artarken, akan ödemelerdeki çoğalma memur aylık zammıyla aynı oranda kalmakta ve gelirlerde azalmaya öğün açmaktadır. Cari ödemelerin geç ödenmesi evet bile ödenmemesi sistemi saf dışı kuzuluk getirmiştir. Akıbet çıkan Aile Hekimliği Ukubet Yönetmeliği nedeni ile familya sağlığı merkezi hekimleri ve sağlık çalışanlarının yaşanan sorunlarla ilişik konuşamaz arkaç getirilmiştir.”Share: