Palamuttan mutlu olan balıkçıların hamsiden umudu bulunmayan

Palamuttan memnun olan balıkçıların hamsiden umudu yok

Geçtiğimiz günlerde Günindi Karadeniz’den Maşrık Karadeniz’e kafile fail sivri tahminî 1 haftanın ardından ortadan kayboldu

Trabzon’birlikte tezgahları Batı Karadeniz’den mevrut palamutlar süslüyor

TRABZON – Teferruatlı yılların peşi sıra bu mevsim hele Gün Batısı Karadeniz açıklarında artağan miktarda avlanan pelit bereketi sürüyor. Geçtiğimiz hafta Doğu Karadeniz açıklarında dahi avlanmaya başlayan pelit yaklaşık 1 haftanın ardından yine gözden kaybolurken, tezgahları Batı Karadeniz açıklarında avlanan palamutlar süslüyor. Trabzon Balık Hali’nde iriliğine bakarak tanesi 25-60 TL arası satılan palamutlar tezgahları süslerken, vatandaşlar pamutu bugünlerde tuzlama yapmak üzere alıyor.

Balıkçılar hamsi için nevmit

Balıkçı esnaflarından Ihtiyaç Kaygusuz, bu sezon palamudun verimli olduğunu ancak hamsi üzere nevmit olduğunu belirterek “Palamutlar genelde Sinop’tan, Ereğli’den, İğneada taraflarından geliyor. Teknelerin çoğu Mağrip Karadeniz’üstelik bire bir kısmı da Giresun taraflarında. Bu zaman sivri artımlı geçti artağan geldi. Fiyatlar iriliğine bakarak 35 TL’den 55 TL’ye büyüklüğünde olan var. Hatırladığım kadarıyla 2005 yılında bereket olmuştu deminden birlikte bu zaman dahi bolluk oldu. İnşallah 15-20 bölüm elan bu kut sürer. Bu yıl hamsiden umut beklemiyorum. Bu yıl herhalde hamsi kaçınan” dedi.

Palamudun alelumum Batı Karadeniz taraflarından geldiğini ancak Trabzon açıklarında daha tafsilatlı avlandığını tamlayan balıkçı esnaflarından Ağır Kavzoğlu ise “Pelit genellikle Garp Karadeniz taraflarından geliyor. Trabzon açıklarında birlikte avlanıyor fakat biraz daha etraflı, evcil sargan bile çıkmaya başladı çinekop geliyor. Palamutlar iriliğine bakarak fiyatları değişiyor. 3 şerha 100 TL’ye var, devam 50-60 TL’ye var. Palamut bu sene bereketli ve aralıksız geliyor. İnşallah hakeza bitmeme ayar şu anda bereketli gidiyor” diye niteleyerek konuştu.

Trabzon açıklarında 3-5 ahit avlanan palamudun bugünlerde kaybolduğunu belirten balıkçı esnaflarından Emin Avcı ise “Palamutlar Zonguldak, Ereğli taraflarından geliyor. Trabzon açıklarında 3-5 dönme avlandı ancak gene kayboldu. Palamutlar eski sezonlara göre elan dahi bilgili ayrımsız buçuk kilograma kadar mevrut palamutlar var. Şu anda fiyatlar birlikte alışılagelen iriliğine bakarak 3-4 tane 100 T olan var, sunum 40-50-60 TL olan var vatandaşın talebi var alıyor. Bu yıl sezonumuz ongun geçiyor memnunuz. bundan sonra birlikte inşallah elan de mübarek kazanç” ifadelerini kullandı.

Vatandaş palamutu tuzlamak amacıyla alıyor

Vatandaşlardan Köksal Kırgız, palamudu tuzlamalık yerine aldığını belirterek, “Bu yıl sivri bereketli, tuzlamak amacıyla alıyorum. İnşallah bu kışı balık daha birlikte bol tamam şu asıl kadar memnunuz. İlerleyen günlerde daha da ucuzlarsa tekrar tuzlamalık almayı düşünüyorum. Kısaca 5 yıldır bu büyüklüğünde verimli olduğunu hatırlamıyorum” diye konuştu.

Share: