Pakistan’a yardım malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola bundan sonra

Afet ve Evgin Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, sel afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insanca arkalama köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Yardım çalışmaları, 50 bin oba ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’da, AFAD Komutan Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Nakliyat Umum Müdür Yardımcısı Sakil Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve destek veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Umumi Komutan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’birlikte yaşanan başat afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların bile afetzedelere hızlı ayrımsız şekilde ulaşmasını rica fail Bozkurt, “Düş ediyoruz kim trenlerle revan hem arkalama paketleri hem hijyen kolileri hem dahi keçe ve battaniye gibi esas insani yardım malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların asıl ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında kâr ve kolaylıklar sağlar diye niteleyerek imge ediyoruz.” dedi.

Arkalama trenlerinin koordinasyonunda dört bölge belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin, Van ve Kocaeli’nde başlamak üzere selamet trenlerimiz yola daha çok. Geçtiğimiz salı haset Van’dahi 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle birlikte Türk milletinin duaları birlikte Pakistan’a başarmış olacak.”

“Tam demiryolcular canla başla mücahede göstermektedir”

TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Yavaş Altun da 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insani arkalama malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını tabir ederek, “Az Buçuk sonra iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde toplanmış 3 bin 991 kilometre vuzuh bitirme edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki müzaheret malzemelerinin gerekseme sahiplerine gibi olan yeryüzü gücük sürede ulaşması için trenin geçtiği güzergahtaki tüm demiryolcular canla başla himmet göstermektedir.” diyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi üstelik yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan tahminî 350 ton gıda yardımının Pakistan’de yaşanan besin sorununa majör oranda katkıda bulunduğunu anlatım eden Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece elan olağan atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza apotr olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara aktif trenler için yardım hazırlayan vilayet, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalaba, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Entelektüel, Uşak, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa saha alıyor.

Share: