Pakistan’a müzaheret malzemesi taşıyan dördüncü “İyilik Treni” törenle uğurlandı

Afet ve Ivedili Format Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda benzeri araya mevrut sivil sosyete kuruluşlarının desteğiyle hazırlanan insancasına müzaheret malzemelerini başat felaketinin yaşandığı Pakistan’a ulaştıracak dördüncü “İyilik Treni” Ankara’dan yola çıktı.

Pakistan halkının yaralarını yok etmek amacıyla deri, battaniye ve azık malzemelerinden oluşan insanca yardımla yola çıkacak dördüncü “İyilik Treni” üzere tarihi Ankara Garı’nda tören düzenlendi.

Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Ankara Valisi Vasip Mecnunca, AFAD Başkanı Yunus Sezer, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi, Türkiye Cumhuriyeti Mehabet Demiryolları (TCDD) Transport A.Ş. Umumi Müdürü Içtihat Dik, Türk Kızılay Uluslararası İşler ve Göç Hizmetleri Genel Müdürü Alper Bayağı ile sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Soylu, programda, mazlum coğrafyalara insanca yardım malzemelerinin gönderildiği Ankara Garı’nın “İyilik Garı” kendisine öne çıktığını ifade etti.

Türkiye’nin Pakistan’daki başat felaketi amacıyla seferber olduğunu belirten Aristokrat, baskın nedeniyle Pakistan’ın üçte birinin akarsu altında olduğunu, 33 milyon kişinin selden doğrudan etkilendiğini, şu esas kadar 1391 Pakistanlının hayatını kaybettiğini, 600 bin lüp ağız ağıza yıkıldığını, 1 milyon 300 bin lüp birlikte kısmi yerine hasar gördüğünü kaydetti.

Soylu, Türk milletinin dünyanın neresinde olursa olsun tahakküm durumdaki milletleri boydak bırakmadığına meni ederek, Türkiye’nin, serencam 4 yılda kendi milli gelirine bakarak dünyada sunma yüksek insanca yardımı işleyen devlet olduğunu söyledi.

“Arkalama sırası şimdi bizde”

Kurtuluş Savaşı sırasında Pakistan halkının Türkiye’ye yaptığı yardımları hatırlatan Aristokrat, “Sabık hafta Pakistan Başbakanına bunu ifade yazar ‘Biz size minnettarlık borçluyuz, ödeyemeyiz’ dediğimde kendisi bana ‘Kardeşin kardeşe borcu olmaz’ dedi. Özgürlüğümüz, bağımsızlığımız ve zaman bu coğrafyada çocuklarımızın mutlak ve bağımsız milletvekili yaşamasını temin etmede bu insanlar bize aktüel kabil aktarım vasıtaları olmadan desteklerini ve kardeşliklerini gösterdi. Bittabi demin çatlak bizde.” diye konuştu.

Aristokrat, şu asıl büyüklüğünde Pakistan’a insanca arkalama malzemesi aylı 12 tayyare ve 3 trenin gittiğini anımsatarak bugün dördüncü treni muvakkat edeceklerini, beşinci trenin dahi 13 Ilkgüz salı haset Mersin’den gideceğini söyledi.

Pakistan’a 50 bin keçe gönderilmesinin planlandığını kaydeden Aristokrat, “Şu temel kadar 20 bin keçe, 47 bin 631 gıda ve sililik malzemesi kolisi, 38 bin 800 battaniye ve Esenlik Bakanlığımızdan 586 bin 572 birim tıbbi materyal ve tılsım ile 50 bot gönderildi.” dedi.

“Suyun çekilmesinin etraflı sürekli olacağını düşünüyoruz”

İçişleri ve Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlıklardan ekiplerin arama istirdat çalışmaları için Pakistan’da bulunduğunu bildiren Soylu, Türkiye’nin akarsu çekildikten sonra da Pakistan’üstelik yapacaklarının olduğu bilgisini verdi.

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Kurum’la sabık hafta müzakere ettikleri Pakistan’birlikte gördükleri tabloya ilgilendiren Aristokrat, “Halen Himalayalar’ın eridiğine müteveccih değerlendirmeler söz konusu. Suyun çekilmesinin uzun kesiksiz olacağını düşünüyoruz. Onun amacıyla bu yardımları tafsilatlı mütemadi yapmanın yani şita ve şita sonrasına de istikbal etmesinin akıllıca olacağına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bacanak ağırlık günde galiba evet”

Vali Delice ise dostun el günde anlaşılan olacağını belirterek, Türkiye’nin, sel felaketinin yaşandığı Pakistan’a dostluğunu bugün göndereceği arkalama malzemeleriyle hele elan gösterdiğini söyledi.

Yunus Sezer de ilki 2 hafta ilk gönderilen “İyilik Treni”nin ferda Pakistan’a ulaşmasının planlandığını dile getirekek, mazlum coğrafyalara yardım ulaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını tabir etti.

“Türk kardeşlerimizin desteğiyle elan cıvıl cıvıl benzeri şekilde bunu aşacağız”

Sirus Seccad Gazi ise Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Türk halkına teşekkür ederek, “Pakistan bunun üstesinden gelecektir amma Türk kardeşlerimizin desteğiyle elan dinamik bir şekilde bunu aşmış olacak.” dedi.

Hesap Dik, “Pakistanlı kardeşlerimize önce 3 trenle mecmu 82 vagonla 1373 ton insancasına yardım malzemesi gönderdik. Bugün de 33 milyonu çok Pakistanlı kardeşimizin sel felaketi nedeniyle ihtiyaç duyduğu, 22 vagonda 539 titrem evgin arkalama malzemesini taşıyan dördüncü ‘İyilik Treni’mizi uğurluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sert, Pakistanlı afetzedelere ulaştırılacak yardım malzemelerini haiz trenlerin, Ankara’dan İran’ın Zahedan İstasyonuna kadar olan 3 bin 991 kilometre mesafeyi 8 günde katettiğini, malzemelerin buradan yapılan aktarmanın ardından Pakistanlı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını bildirdi.

Alper Kıytırık birlikte Türkiye ve Pakistan’ın birbirlerinin duasında ve el günlerinde beraberinde olan iki mutluluk olduğuna bel ederek, devletin desteğiyle imece usulüyle hazırlanan “İyilik Treni” seferleriyle dünyaya etken, özden ve acul yardımın pekâlâ yapılacağının gösterildiğini ifade etti.

“İyilik Treni”, daha sonraları dualarla Pakistan’a uğurlandı.

Share: