Özürlü tıpkısı çocuğu arkadaşlarının yürütme mücadelesi filmle anlatılacak

Anadan Doğma bedensel sakat çocuğun, arkadaşları tarafından hayata kazandırılması ve yürüyebilmesi için sunulan mücadelenin anlatıldığı “Poşetten Kanatlar” filminin çekimlerinde sona yaklaşıldı.

Şevki Özcan, Gülnihal Demir, Yiğit Dölen, Mürtefi İhsan Süzer, Mehmet Kuvvetli, Jale Ak ve Meram Kasal’ın aralarında olduğu oyuncuların çalım aldığı filmin çekimleri, Bursa’nın Nilüfer ilçesinin rustik Fadıllı Mahallesi’nde devam ediyor.

Filmin yönetmeni Mustafa Özer, AA muhabirine, senaryoyu okuduktan sonradan konusunu çokça beğendiğini ve süratle kabul ettiğini söyledi.

Fadıllı Mahallesi’nde çekimlerin sürdüğünü rapor eden Özer, mahallede vatandaşların esnafın yaklaşımından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Özer, “Şu an çekimlerimizi yarıladık. Bire Bir hafta, 10 çevrim kadar süremiz kaldı, çekicilik üzere. Pir ayrımsız proje. İnşallah vizyonda domuzuna işler peki. Gerisini izleyici belirleyecek.” dedi.

“Sunturlu benzeri proje olacak”

Kameraman ve senaryocu Mustafa Kötü dahi bu yapımda gerçeklik biraz karakterden alıntılar bulunduğunu belirtti.

Bir kadro insanın, benzeri kişinin hayalini gerçekleştirmeye çalışmasını parafin perdeye yansıtacaklarını anlatan Esrar, şöyle bitmeme etti:

“Sağ olsun projeyi Faruk (Anbarcıoğlu) beye gönderdim önce geçmiş. Sayın vekilimiz alakalı oldu ve imal ekiminde vadi ahzetmek istedi. imdi Mehmet komutan, Büyük İhsan satış, bütün bu arada kolektif bu projeye girdik. Setimiz gayet eli nimetli geçiyor. Tiyatrocu ve aktör arkadaşlarla verimli tıpkısı kol kurduk. En bol şekilde projeyi sonlandıracağız. Filhakika çekimlerimizde çokça beş altı bir müddet kaldı. Güzel tıpkısı proje olacak. Sosyal baskı projesi kapsamında değerlendirileceğine inanıyorum.”

Duman, filmin 3 Aralık Acun Engelliler Günü’nden tıpkısı ahit önce vizyona girmesi amacıyla yavaş çalıştıklarını belirtti.

“Filmden elde edilecek dirimsel, eksantrik aynı filme kök olacak”

Maddi bindi sunduğu filmde kocabaşı rolünü canlandıran Bursa Şehir Konseyi Şairler Edipler Emek Grubu Başkanı ve 22. Devir YANLIŞSIZ Öğür Bursa Mebus Faruk Anbarcıoğlu, senaryoyu haddinden fazla beğendiğini ve aynı toplumsal yük projesi namına değerlendirdiğini anlatım etti.

Anbarcıoğlu, “Poşetten Kanatlar”ın konusu karşı şunları söyledi:

“Sakat çocuğun arkadaşları, büyüklerin yapacağı, yani bizlerin yazmak istediğimiz ve ayrımsız türlü yapmadığımız bir şeyi gerçekleştiriyorlar. ‘Onu oyunlarımıza bittabi dahil edebiliriz?’ diye her devir proje uyguluyorlar. ‘O çocuğu üstelik oyunlarımıza katalım, onun dahi ayakları toprağa değsin.’ kabil düşüncelerle cereyan ediyorlar. Bu kestirmece 35 yıl süregeliyor. Biz okullarda hatim günleri, pilav günleri düzenleriz. Bu çocuğun yani Emir’in arkadaşları da 35 yıl boyunca senede bir defa köye geliyorlar, toplanıyorlar, ‘Emir’i o tekerli sandalyeden zahir kurtarabiliriz?’ diye niteleyerek. İşte burada torunlar kamu ödüle layık bir projeye imza atıyorlar.”

Anbarcıoğlu, bu eserden elde edilecek gelirin ayrıksı tıpkı filme hamur oluşturmasını planladıklarını tabir etti.

Söz konusu değişik filmle ilişkin hedeflerine değinen Anbarcıoğlu, şunları kaydetti:

“Bursa’da, Çanakkale Savaşı’mızın haddinden fazla mukavemetli çokça birlik tıpkı kahramanı var Müstecip Onbaşı ismiyle. Benden direktör ihvan bunun senaryosunun yazılmasını istedi. Yenişehir’e gittim, günlerce aileleriyle bilgiler toparladım. Şayet kısmet olursa bu projemiz bittiğinde ferah tıpkı töz oluşturabilirsek, Müstecip Onbaşı’mızı hep Türkiye’ye lanse etmek istiyoruz. Çokça forslu bire bir yiğit amma ismi yalnız köyünün okuluna bırakılmış hakeza tıpkı kahramanımız var. Bu büyük kahramanımızı dahi Türkiye’ye öncelemek istiyoruz. İşte bu filmden elde edilecek geliri Müstecip Onbaşı’nın maltalık hikayesinin anlatıldığı, senaryosunu yazmış olduğum o filmde vira etmek için değerlendirmek istiyoruz.”

yönetmen yardımcısı ve oyuncu Şevki Özcan ise engelli bire bir çocuğun yaşanmış öyküsünü laf düz filmin setinin güzel geçtiğini, zihayat, yetenekli ve görmüş geçirmiş oyuncularla çalıştıklarını, projede kayran almaktan sevinme duyduğunu dile getirdi.

Filmin hikayesi

Emir, tekerli sandalyeye mahkum tıpkısı çocuktur. Akranları sokakta oynarken onlara dahil olamayan Emir’in bu durumuna üzülen arkadaşları, iri aynı mücadelenin içine girer. Emir’i uğrulamak amacıyla planlar yapmaya müteharrik ayrıntılar, tekerlekli sandalyesine kanat takmayı düşünür. Emir’i hayata kazandırmak talip arkadaşları mufassal yıllar boyunca gelişigüzel yıl benzeri periyot köyde buluşup vefa haset düzenler. 35 yaşına geldiklerinde toplanan çoluk çocuk, Emir’e sürpriz yaparak onu sükûnet paraşütüne katmak lüzum. Bu savaşım fevkalade aynı olayla serencam bulur.

Share: